1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖĞRETMENLERDEN ORTAK EYLEM
ÖĞRETMENLERDEN ORTAK EYLEM

ÖĞRETMENLERDEN ORTAK EYLEM

Öğretmen sendikaları KTOEÖS ile KTÖS, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile hükümeti, ciddi bir iş olan eğitim alanında daha çok çalışmaya ve eğitimde var olan sorunları çözmeye çağırdı. Öğretmen sendikaları, Eğitim Bakanı Kemal Dürüst ile bakanlık m

A+A-

 

 

Öğretmen sendikaları KTOEÖS ile KTÖS, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile hükümeti, ciddi bir iş olan eğitim alanında daha çok çalışmaya ve eğitimde var olan sorunları çözmeye çağırdı.

Öğretmen sendikaları, Eğitim Bakanı Kemal Dürüst ile bakanlık müdürlerinin yeni açılan eğitim döneminde “sınıfta kaldığını” savunarak, bakanlığa son bir “ek sınav” hakkı tanıdığını ve bakanlıktan çalışmasını beklediğini, aksi takdirde “okuldan atılacaklarını” öne sürdü.

KTOEÖS ile KTÖS bugün Eğitim Bakanlığı önünde eylem yaparak, yeni açılan eğitim yılında yaşanan eksikliklerden sorumlu tuttuğu bakan Dürüst’e “Gelişim Raporu” sundu.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ile KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’in bazı üyeleriyle katıldığı eylemde bakanlık kapısına asılan “Gelişim Raporu”nda bakan Dürüst’e çeşitli konularda notlar verildi ve eğitimle ilgilenmek dışında diğer konularda iyi işler yaptığı konusunda eleştirildi.

“Evine dön Kemal” ve “İşin değil be Kemal” pankartları da açan sendikacılar, yeni eğitim yılının birçok eksikle açıldığını, özellikle çoğu okulda toplam 110 öğretmenin eksik olduğunu, tadilatların yapılmadığını, başlatılan tadilatların bitmediğini, müdürü, müdür muavinlikleri ve öğretmen atamalarının geç kaldığını iddia etti.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel burada yaptığı konuşmada, bakan Dürüst ve müdürlerinin yaz boyunca çalışmak yerine gezdiğini ve sınavlarda sınıfta kaldığını, kendilerinin Dürüst ve arkadaşlarına bütünleme hakkı verdiğini ancak ondan da geçemediklerini savundu.

Gökçebel, öğretmen sendikaları olarak Dürüst’e son bir ek sınav hakkı tanıdıklarını, ancak bunu da yapamazsa istemedikleri halde Dürüst’ü sınıfta bırakıp okuldan atacaklarını söyledi.

Okullardaki eksikliklerin giderilmesi için takipçi olacaklarını ve mücadele ortaya koyacaklarını ifade eden Gökçebel, Eğitim Bakanlığı’nın artık Kıbrıs Türk eğitimine verecek bir şeyinin kalmadığını kaydetti.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de, 2010-2011 öğretim yılını “Ağustos Böceği” misali geçirdiğini iddia ettiği eğitim bakanının, devlet okullarının yeni öğretim yılına öğretmensiz, okul yöneticisiz ve yetersiz altyapı ile açılmasına neden olduğunu ve eğitime çok zarar verdiğini savundu.

Elcil, devlet okullarına önem vermediğini savunduğu bakanlık ve hükümetin devlet okullarının niteliği azaltılırken, özel derslere ve özel okullara öğrenci kaymasına neden olduğunu öne sürerek, “Tüm hoşgörü ve sabrımıza rağmen iyi bir davranış değişikliği göstermeyen sayın Dürüst ve on arkadaşının kaderini yakında toplumumuz belirleyecektir” dedi.

Elcil, bakan Dürüst’ü parasız kamusal eğitime daha fazla önem vermeye çağırarak, halkın devlet okullarına ilgisinin azaldığını, ilginin özel okullara kaydığını ifade etti ve bu durumu eleştirdi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 769 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler