1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖĞRETMENLERDEN EYLEM
ÖĞRETMENLERDEN EYLEM

ÖĞRETMENLERDEN EYLEM

KTÖS ile KTOEÖS bugün Türkiye Lefkoşa Büyükelçiliği önünde eylem yaparak, son dönemlerde okullara gönderilen ve “tarikat propagandası içerdiği” bazı kitapları elçilik önüne bıraktı. Sendikaların eylemi dolayısıyla geniş güvenlik önlemleri ala

A+A-

KTÖS ile KTOEÖS bugün Türkiye Lefkoşa Büyükelçiliği önünde eylem yaparak, son dönemlerde okullara gönderilen ve “tarikat propagandası içerdiği” bazı kitapları elçilik önüne bıraktı.

Sendikaların eylemi dolayısıyla geniş güvenlik önlemleri alan polisin elçilik önüne geçiş izni vermemesi üzerine Şehitler Abidesi ile elçilik arasında kalan bölgede eylem yapan sendikalar, burada “Şeriatçı AKP, işbirlikçi UBP” ve “İnancıma Dokunma” yazılı pankartlar açtı.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel burada yaptığı konuşmada, ülkede birçok uygulamanın AKP tarafından önerildiğini UBP tarafından da uygulandığını ifade ederek, “Haspolat Meslek Lisesi’nde başlayan ve “ilkokullara indirilmek istenen ilahiyat bölümleri konusunda birçok yetkiliyle görüşmelerine rağmen sonuç alamadıklarını çünkü talimatın geldiği yerin belli olduğunu” söyledi.

KTÖS ile KTOEÖS’ün ortak basın açıklamasını okuyan KTÖS Başkanı Güven Varoğlu da, eleştirilerde bulundu.

Ortak basın açıklamasının tam metni şöyle:

 

Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir

Kıbrıs Türk toplumunun asimile edilmesine yönelik sistematik olarak hayata geçirilen plan toplumsal varlıkların AKP hükümetine yakın yeşil sermayeye peşkeş çekilmesinin yanında kültürel ve sosyal olarak da dayatılmaktadır.

Adamızın kuzeyindeki demografik yapıyı değiştirmeye yönelik yıllardan beri devam eden nüfus aktarma siyaseti, toplumsal kimliğin değiştirilmesi ile sonlandırılmak istenmektedir. Özellikle “toplumsal talep var” gerekçesi arkasına saklanılarak ülkedeki tarikat odakları ile işbirliği halinde Sünni İslam dayatması yapılmaktadır. Bu konuda işbirlikçi UBP hükümeti, Ankara’dan aldığı talimatları yerine getirerek topluma ihanet etmektedir. Önceleri Kuran Kursu talebi ile başlayan, daha sonra ilahiyat fakültesi ile gündeme gelen, şimdi de Haspolat Meslek Lisesi’nde ilahiyat bölümü açılması ile devam eden süreç aslında AKP Hükümeti’nin toplumsal dokuyu ve inancı değiştirmeye yönelik girişimlerinden başa bir şey değildir. Anayasa, Milli Eğitim Yasası’na aykırı bu uygulamaları tamamen siyasi bir dayatma olup, din tüccarı AKP hükümeti ile onun kuklası işbirlikçi UBP hükümetinin marifetleridir.

Eğitime para bulamayanların, devlet okullarını gözden çıkaranların, din konusu için her türlü fedakarlığı ortaya koymaları manidardır.

Son dönemlerde okullarımıza tarikat propagandası yapan kitapların TC’den paket paket gönderilmesi ve bu konuda TC Lefkoşa elçiliğinin misyonerlik görevine soyunup tüm bu siyaseti yönlendirmesi ortaya konan siyaseti açıkça göstermektedir. Körpe beyinleri tarikat propagandası ile sömürmek isteyenlere geçit vermeyeceğimizi vurgulamakta yarar görmekteyiz. Haspolat Meslek Lisesinde iki aydan fazladır grev sürmektedir fakat işbirlikçi UBP Hükümeti ile yaptığımız temaslarda bir çözüm üretmemeleri, doyurucu bir açıklama yapamamaları bunların “AKP’nin  kuklaları” olduğunu birkez daha ortaya koymuştur. Bugün saat 14:30’da tarikat propagandası içeren bu kitaplar misyonerlik faaliyeti üstlenen TC elçiliğine iade etmek ve TC yetkilileri ile görüşmek için buradayız.

Bizim hurafeye, gericiliğe, tarikatlara ihtiyacımız yoktur. Masum taleplerle Atatürkçü, laik, batılı Türkiye’yi dervişler, cübbeliler ülkesi haline getiren, şeriat özlemi içinde olan AKP ve onun kuklası işbirlikçi UBP Hükümeti’ne geçit vermedik, vermeyeceğiz.

 

Bu haber toplam 1144 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler