1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖĞRETMENLER TEDBİR İSTEDİ
ÖĞRETMENLER TEDBİR İSTEDİ

ÖĞRETMENLER TEDBİR İSTEDİ

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), geçtiğimiz günlerde Gazimağusa’daki Şehit Osman İlkokulu’nda bir veli tarafından öğretmene yönelik fiili saldırı ve darp girişimi iddiasıyla o

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), geçtiğimiz günlerde Gazimağusa’daki Şehit Osman İlkokulu’nda bir veli tarafından öğretmene yönelik fiili saldırı ve darp girişimi iddiasıyla okulda basın toplantısı düzenledi.

ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, 20 Nisan’da okulda iki çocuk arasında tartışmayı engellemeye çalışan öğretmene o sırada okulda bulunan, tartışan öğrencilerden birisinin velisi tarafından fiili saldırıda bulunularak tokat atıldığını ve darp girişiminde bulunulduğunu kaydetti.

Elcil, devamında söz konusu velinin yakın akrabalarını okula getirerek olayı büyütmeye çalıştığını, olaya polisin müdahalede bulunarak veliyi karakola götürüp dava okuduğunu söyledi.

Elcil, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde acı bir olay yaşandığını kaydederek, “ Bu ülkemizde yaşanan sosyal olayların bir göstergesidir aslında. Bugün artık şiddet okullarımızda öğretmenlerimize yönelmeye başlamıştır” dedi.

Okulların toplumun küçük bir modeli olduğunu söyleyen Elcil, toplumdaki yanlışlıkların artık okullara yansımaya başladığını, bunun da toplumdaki ekonomik ve sosyal bozulmanın sonucu olduğunu savundu.

Elcil, bu tür olayların engellenmesi için hükümet edenlerin tedbir alması, ülkeye giriş çıkışların daha kontrollü olması, çalışma yaşamıyla ilgili düzenlemelerin hayata geçmesi, rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenlerinin her okulda bulunması ve okulla aile arasındaki ilişkilerin daha sağlıklı boyuta taşınması gerektiğini ifade etti.

Elcil, şiddetin okullara yansımasının kabul edilebilecek bir durum olmadığını belirterek, sadece cezalarla bu olayların engellenmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Olayla ilgili öğretmen camiasına geçmiş olsun dileğinde bulunan Elcil, sendika olarak olaya kayıtsız kalmayacaklarını ve sebeplerinin üzerine gideceklerini söyledi.

TAŞKER

KTOEÖS Genel Sekreteri Mehmet Taşker de, son yıllarda özellikle öğretmenlere yönelik yıpratma politikalarının bir boyutunun şiddet olarak öğretmenlere geri döndüğünü söyledi.

Olayın basit bir saldırı olarak algılanmaması gerektiğini söyleyen Taşker, öğretmene yönelik yıpratmanın, devlet okullarının etkisizleştirilmesine yönelik çabaların bir ürünü olduğunu ileri sürdü.

Taşker, öğretmenlere yönelik tüm saldırılara iki sendika olarak karşı duracaklarını, diğer eylem türlerini de gündeme getireceklerini söyledi.

 

Bu haber toplam 895 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler