1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖĞRETMENLER SON SÖZÜNÜ SÖZLEDİ
ÖĞRETMENLER SON SÖZÜNÜ SÖZLEDİ

ÖĞRETMENLER SON SÖZÜNÜ SÖZLEDİ

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Haspolat Meslek Lisesi’nde ilahiyat bölümü açılması ve bakanlığın “yasadışı” diye nitelediği icraatlarına karşı eylem kararlarının artarak süreceğini; bu çerçevede 31 Ocak Salı günü

A+A-

 

 

 

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Haspolat Meslek Lisesi’nde ilahiyat bölümü açılması ve bakanlığın “yasadışı” diye nitelediği icraatlarına karşı eylem kararlarının artarak süreceğini; bu çerçevede 31 Ocak Salı günü öğrencilere dönem sonu karnelerinin verilmeyeceğini açıkladı.

KTOEÖS Yönetim Kurulu, bugün öğle saatlerinde yaptığı toplantının ardından basın toplantısı düzenleyerek kararlarını açıkladı; eğitimdeki son gelişmelerle ilgili değerlendirmeler yaptı.

31 Ocak’ta öğretmenlerin karne dağıtımı yapmayacağını açıklayan KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, bakanlığın sorunlara duyarsız kaldığını savunarak, “Bizim atabileceğimiz adım atılmıştır. Bakanlığın atacağı adımlarda sendikamız diyaloğa hazırdır. Ancak bilinmelidir ki 31 Ocak’tan sonra öğretmenimiz hiçbir görevi kabul etmeyecektir, tatiline çıkacaktır” dedi. Gökçebel, öğretmenlerin 16 Şubat’tan sonra sınav ve ödev notlarını ise öğrencilere vereceğini bildirdi.

Gökçebel, yaşananların sorumlusunun bakanlık olduğu görüşünü savunarak, bakanlıkla diyaloğa hazır olduklarını ancak geri adım atmayacaklarını söyledi.

“23 KASIM’DAN BERİ…”

Tahir Gökçebel, 23 Kasım’dan beri devam eden grev ve birçok eylemlerine siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri yanında Türkiye’nin birçok sendikasından da destek aldıklarını, ancak yetkililerin çözüm yönünde hiçbir adım atmadığını ifade etti.

“Aslında bu konu, Eğitim Bakanlığı’nın yasadışı davranışlarından sadece birisidir” diyen Gökçebel, “maaşların düşürülmesi, ek çalışma ve hazırlık ödeneği ödenmemesi, eşel mobilin kaldırılması, nakil tüzüğünün birden bire gündeme getirilmesi, akademik takvime uyulmaması, daire müdürlerinin yasadışı talimat ve görevlendirmeleri, Sınıf Geçme ve Sınav Tüzüğü’ndeki değişiklikler, müdür ve müdür muavini eksikliği olan okulların eksikleri tamamlanacağına, ilahiyat bölümünde olduğu gibi, bir günde kadro açıp görevlendirme yapılması ve atılan tüm imzalara uyulmaması” gibi konuların da yasadışı icraatlar olduğu görüşünü ifade etti.

“BAKANLIK YASADIŞI BİR KURUM GİBİ”

Gökçebel, tüm bunlara bakılınca Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın “yasadışı bir kurum gibi çalıştığını” öne sürerek, Bakan’ın da, “yetkisiz bir memur gibi davranıp sorunlardan kaçan, açılışlarda görünen, eğitimle ilgilenmeyen bir bakan görüntüsü verdiğini” savundu.

Bakanlığı defalarca uyardıklarını ve girişimlerde bulunduklarını, ancak verilen sözler ve iletilen mesajlara rağmen sorunların hiçbirinin çözülmesi yönünde adım atılmadığını kaydeden Tahir Gökçebel, özellikle Haspolat Meslek Lisesi’nde ilahiyat bölümü açılması sorunu çözülmezse eylem yapacaklarını açıkladıklarını hatırlattı.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, aldıkları eylem kararı çerçevesinde öğrencilere notlarının söylenmemesini süreç içinde devam ettirdiklerini ancak öğrencilerin psikolojisini bozacak, eğitimle ilgili bir sıkıntı yaratmadan konuyu bakanlığa anlatmaya çalıştıklarını ancak bakanlığın “vurdumduymaz” davrandığını savundu.

KARNE YAZILMAYACAK, DAĞITILMAYACAK

Gökçebel, bu yüzden eylem kararlarının artarak devam edeceğini; bu çerçevede, notların söylenmemesi eyleminin ardından karnelerin yazılması ve 31 Ocak’ta da karnelerin dağıtılması işlerinin de yapılmayacağını açıkladı.

“KARNE VERMEYEN BAKAN’IN KENDİSİDİR”

“Bugün öğrencilerimize notlarını vermeyen ve karnelerini vermeyecek olan Eğitim Bakanı’nın kendisidir” iddiasında bulunan Tahir Gökçebel, Bakan Kemal Dürüst’ü “öğretmenlerin eylem ve seyahat haklarını ellerinden alacağını açıklayarak sünnetçi korkusu vermeye çalışmakla” suçladı.

Tahir Gökçebel, KTOEÖS’ün yasaları iyi bilen, uygulayan ve eylemlerini yasal çerçevede yapan bir sendika olduğunu ifade ederek, “Eğer sendikamız yasaların dayatmasıyla ortaya çıkacak pürüzlerle ilgili eylem yapacaksa da yasaları tanımayacağını da ortaya koyarak eylem yapar. Ancak bu eylemimiz, öğretmenlerimizin yasal çerçevede yaptığı bir eylemdir. Sünnetçi korkusu vermeye çalışan bakanlık da bunu biliyor. Ancak bu korkuyla öğretmenlerimizi yıldıracağını, birlik bütünlüğünü bozacağını zannediyor, bunun da mümkün olmayacağını bilmeleri lazım” dedi.

“TEPKİLERİ BAKAN’A YÖNELTME ZAMANI GELDİ”

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, öğrenci ve velilere hitaben ise, “Sıkıntı yaşıyorlardır. Öğretmenlerimiz de birer velidir, onlar bütün çocuklarımızın velisidir aynı zamanda, onlar da büyük sıkıntı yaşıyor ama bakanlık ortada yok. Tepkilerini, düşündüklerini özellikle Eğitim Bakanı gibi davranmayan Sayın Bakan’a yöneltmelerinin zamanının geldiğini hatırlatmak isterim” diye konuştu.

“İSTİŞAREYLE ÇÖZÜM ARAMA VE SAĞDUYU”

Gökçebel, öğrenci ve velileri mağdur etmeyeceklerini, 16 Şubat’tan sonra ödev ve sınav notlarını söyleyeceklerini ancak bakanlığa net çağrılarını ifade ederken ise, adım atılmazsa çok ciddi süreçler ve telafi edilemeyecek noktalar yaşanacağını savundu. Tahir Gökçebel, bakanlığı “sendikayla istişare ederek çözüm aramaya ve sağduyuya” çağırdı.

Demiray Doğasal’ın kaleme aldığı “Dr. Fazıl Küçük’ten Satır Araları” adlı kitaptan Dr. Küçük’ün yazılarından alıntılar yapan ve dinin siyasete alet edilmesiyle ilgili bölümü okuyan Tahir Gökçebel, bu sözlerin de, bugünkü tartışmada KTOEÖS’ün haklılığını ortaya koyduğu görüşünü ifade etti.

Gökçebel, soruları yanıtlarken “seçmeci ve elemeci bir sınav modeli” olan SBS’yle çocuklara ve topluma yazık edildiğini savunarak, bunu vurguladıklarını ancak sınavı engelleme ve velileri mağdur etme yönünde karar almadıklarını, o yüzden bugün yapılan SBS’de KTOEÖS üyesi öğretmenlerin de görev aldığını anlattı.

Sendikalar eylem yaptığında alanlarında bir takım sıkıntılar yaşandığını belirterek, elektrik eylemini örnek gösteren Tahir Gökçebel, sıkıntı yaşanmadan eylem olamayacağını kaydetti. “Öğretmenlerin yasadışı bir şey yapmadığını ve tavırlarının net olduğunu, bunu bakanlığın da bildiğini” yineleyen Gökçebel, “Öğrenci ve velilerimiz sıkıntı yaşıyor ama onları mağdur etmedik” dedi.

“HÜKÜMETTEN NEMALANAN BAZI KESİMLER…”

Gökçebel, “özellikle hükümetten nemalanan bazı kesimlerin” eylemlere karşı duruş belirlediğini ama ülkede aydın duruşlu insanların da tarafı olduğunu kaydederek, KTOEÖS’ün eylem kararına tepki gösteren okul aile birlikleri kadar destek verenler de olduğunu söyledi.

“Bu sorunu çözecek olan biz değil, bakanlıktır” diyen Tahir Gökçebel, eylemlerinin öğrenci ve ailelere değil bakanlığa yönelik olduğunu vurguladı.

Okullarda ikinci dönemin başlayacağı 16 Şubat’tan sonra, bakanlığın çözüm bulmasına ve düşünmesine süre tanımak için karne verme sürecini uzatacaklarını ifade eden KTOEÖS Başkanı Gökçebel, “Ama görüyoruz ki bakanlık bu konularda gerçekten sınıfta kalmıştır” dedi.

Gökçebel, bakanlık eğer öğretmenlerin haklarını, çocukların eğitim hakkını gasp etmemeyi kendine şiar edinirse sendikanın da gerekli adımı atacağını; aksi halde geri adım atmayacaklarını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1739 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler