1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖĞRETMENLER KESİNTİLERİ ŞİKAYET ETTİ
ÖĞRETMENLER KESİNTİLERİ ŞİKAYET ETTİ

ÖĞRETMENLER KESİNTİLERİ ŞİKAYET ETTİ

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Haspolat Meslek Lisesi’nde açılan İlahiyat alanına karşı yapılan eylem sonrası öğretmenlerin maaşından yapılan kesintinin “yasa dışı” olduğu iddiasıyla Kamu Hizmeti Komisyonu’

A+A-

 

 

Öğretmenlerden yapılan kesinti konusunda KTOEÖS Kamu Hizmeti Komisyonu’na şikayette bulundu

 

“SORUMLULAR YARGILANSIN”

 

 

Çetin Uğural: “Üzerimize düşen görevi en adaletli şekilde sonuçlandıracağız”

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Haspolat Meslek Lisesi’nde açılan İlahiyat alanına karşı yapılan eylem sonrası öğretmenlerin maaşından yapılan kesintinin “yasa dışı” olduğu iddiasıyla Kamu Hizmeti Komisyonu’na (KHK) şikayette bulundu.
Şikayet raporunu alan KHK Başkanı Çetin Uğural da, disiplin cezasının nasıl uygulanacağının yasada belirlendiğini, bakanlığın kesintiyi neye göre yaptığının izahatını alacaklarını ve bu konuyu en adaletli şekilde sonuçlandıracaklarını, ancak sendikanın iddiası doğruysa kesintinin yasal dayanaktan yoksun olduğunu söyledi.
KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ve beraberindeki heyet bugün KHK Başkanı Çetin Uğural’ı ziyaret ederek, yapılan kesintilerle ilgili sendika hukukçusu tarafından hazırlanan raporu sundu.

HER NOKTADA MÜCADELE ORTAYA KONUYOR

 

Tahir Gökçebel görüşmede yaptığı konuşmada, öğretmenlerin görevlerinin yanı sıra toplumsal alanlarda duyarlı olduğunu ve her alanda ve her noktada bir mücadele ortaya koyduğunu belirtti.
Gökçebel, bu çerçevede İlahiyat alanı ile ilgili yaptıkları eylem sonrasında bakanlığın Öğretmenler Yasası gereği kendilerine cezai muayede uygulayarak kesinti yaptığını açıkladığını, ancak Öğretmenler Yasası’na göre cezanın KHK’nın görevi olduğunu savundu.
Bakanlığın “yetkisi olmayan bir iş yaptığını ve bakanın hukuku ihlal ettiğini” iddia eden Gökçebel, bugün konuyla ilgili hazırladıkları dosyayı Savcılığa ve KHK’ya sunarak “suç duyurusunda” bulunduklarını anlattı.
Gökçebel, konuşmasında Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’e eleştirilerde bulunarak, Dürüst’ün eğitimle ve devlet okullarıyla ilgilenmediğini, eğitimle ilgili birçok sorun olmasına rağmen sorunları çözecek girişim yapmadığını savundu.
Müdür, müdür muavinliği münhalları konusunda da gerekli adımların atılmadığını savunan Gökçebel, bakanlığın eğitimde kaos yaratmaktan başka bir şey yapmadığını öne sürdü.

SENDİKALARIN FONKSİYONU ÖNEMLİ

KHK Başkanı Çetin Uğural da, toplumsal gelişim içerisinde sivil toplum örgütleri ile sendikaların fonksiyonunun çok önemli olduğunu, eğitim konusunda da öğretmen sendikalarının çok güçlü örgütler olduğuna dikkat çekerek, sendika ile bakanlığın işbirliği içerisinde çalışması halinde eğitim alanında olumlu gelişmeler sağlanabileceğine inanç belirtti.
Uğural, ancak bakanlık ile sendika arasındaki ilişkilerin “kavga formatında” olduğunu görmekten üzüntü duyduğunu, sendika ile bakanlığın ilişkilerini bu formattan çıkarıp birlikte çalışması gerektiğine dikkat çekti.
Sendikaların taleplerini grevle duyurmasına sebebiyet vermeden, gerekli yerlerin sendikaların talep ve önerilerini alması ve görüşmesi gerektiğini ifade eden Uğural, grevi kimsenin istemediğini bildiğini, sendikacıların da “sırf grev yapalım” diye grev yapmadığına inandığını belirterek, grevlerden dolayı toplumsal zararın ortaya çıktığını, bunun da kimseye yararı olmadığını kaydetti.
Uğural, bu kapsamda sendika ile bakanlıkların işbirliği içerisinde diyalog yoluyla sorunları çözebileceğini, bunun da “grev yaygınlığını” azaltacağına inanç belirterek, sendikaların görüşlerinin dikkate alınmasını istedi.

“RAPOR İNCELENECEK”

 

KTOEÖS’ün maaş kesintileriyle ilgili şikayetine de değinen KHK Başkanı Çetin Uğural, bu konuda sendikanın iddiası doğru ve “disiplin cezası” adı altında öğretmenlerden kesinti yapıldıysa, bunun yanlış olduğunu, bakanlığın bu uygulamayı yapamayacağını, çünkü yasanın açık olduğunu söyledi.
Uğural, bu konuda sendikanın sunduğu raporu inceleyeceklerini, bakanlığın kesintiyi neye göre yaptığını araştıracaklarını, ancak kesinti söylendiği gibi yapılmışsa yasal dayanaktan yoksun olduğunu kaydetti.
KHK’nın bu konuda üstüne düşen görevi en adaletli şekilde yerine getireceğini söyleyen Uğural, müdür, müdür muavinliği münhallarının ise açıklandığını ve Haziran ayında yapılacağını dile getirdi.

 

Bu haber toplam 625 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler