1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Öğretmenler 'Kayıplar'ı nasıl ele almalı?
Öğretmenler Kayıpları nasıl ele almalı?

Öğretmenler 'Kayıplar'ı nasıl ele almalı?

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği (ADHR) öğretmenlere kaynak kitap hazırladı... Öğretmenler “Kayıplar”ı nasıl ele almalı? Lefkoşa’da Yeşil Hat üzerindeki Ledra Palas Oteli karşısında “Dayanışma Evi”nde faaliyet gö

A+A-

 

 

 

 

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği (ADHR) öğretmenlere kaynak kitap hazırladı...

 

Öğretmenler “Kayıplar”ı nasıl ele almalı?

 

 

Lefkoşa’da Yeşil Hat üzerindeki Ledra Palas Oteli karşısında “Dayanışma Evi”nde faaliyet göstermekte olan Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği ADHR, öğretmenlere yönelik “kayıplar” konusunda kaynak kitap hazırladı.

“Kayıplar nasıl ele alınmalı” konulu kaynak kitap, Kıbrıslı ve uluslararası uzmanlar grubu tarafından hazırlanarak, “kayıplar” konusunda emek verenler tarafından da incelendi ve bir atölye çalışmasında görüşleri ortaya kondu.

“Kayıplar” konusundaki bu kaynak kitap, 12 Mart 2012 Pazartesi günü “Dayanışma Evi”nde saat 16.00-19.30 arasında yapılacak etkinlikte tanıtılacak. Biz de bu etkinliğe katılarak bir konuşma yapmak üzere davet edildik.

“Kayıplar” konusunda öğretmenlerin bu son derece hassas ve insani konuyu nasıl ele alabileceklerini içeren kitabın yanısıra, “Kıbrıs tarihini objelerle keşfetmeyi öğrenme”, “Kıbrıs’ta Osmanlı dönemi”, “Çocuklarımız, oyunlarımız”, “Sözlü tarihin tanıtımı” ve “Dayanışma evi” başlıklı kitaplar da tanıtılacak. Türkçe, Rumca ve İngilizce olarak hazırlanan kitaplar yapılacak etkinlikte katılımcılara sunulacak.

Biz de bu kitabın kapağının hazırlanmasına katkıda bulunduk... Kapakta Muratağa-Atlılar-Sandallar ve Palekitre (Balıkesir) katliamında öldürülen çocukların fotoğrafları da bulunuyor...

 

 


 

 

FILELEFTHEROS

 

“Hristofyas’tan Genetik Enstitüsü’ne müdahale...”

 

Lefkoşa, 8 Mart 12 (T.A.K): Kıbrıslırum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Kıbrıs Genetik ve Nöroloji Enstitüsü’ne bir mektup göndererek, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin hazırladığı sözleşmeyi imzalamasını istediği belirtildi.

Fileleftheros gazetesi, Hristofyas’ın mektubunda ayrıca Genetik Enstitüsü’ne, “kayıp kemiklerinin belirlenmesi sürecinin hızlandırılmasına yardımcı olması” telkininde de bulunduğunu yazdı.

Haberi “DNA İhracatı İçin İmza Talep Ediyor- Hristofyas’tan, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi İle Sözleşme İmzalamasını Empoze Etmek İçin Genetik Enstitüsüne Yönelik Baskı-Mektubu” başlığıyla veren gazete, Hristofyas tarafından mektup içerisinde “sözleşmenin imzalanmasıyla birlikte, kayıp yakınlarının Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’ne ve BM’ye verdikleri örneklerinin tüm kopyaların verilmesinin” talep edildiğini ayrıca bu hareketin amacının “örneklerin yurt dışına ve özellikle Bosna’ya gönderilmesi” olduğunu da yazdı.

Gazete aldığı bilgilere dayanarak Genetik Enstitüsü’nün, Kuzey’deki toplu mezarlarda bulunan kemiklerin kimliklerinin DNA yöntemiyle belirlenmesine yönelik bilimsel araştırmalar için kayıp yakınlarının verdiği kan örneklerinin verilmesine karşı olduğunu belirtti.

Gazete ayrıca Genetik Enstitüsü’nün, kayıp kemiklerinin kimlik tespitlerine ilişkin ortaya çıkan tüm konuyu görüşmeye de hazır göründüğünü yazdı.

Genetik Enstitüsü’nün, konuya ilişkin diyalog konusundaki olumlu yaklaşımına karşın Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki BM temsilcisi Christophe Girod’un olumsuz olduğunu ve “take it or leave it” mantığında ısrarlı olduğunu yazan gazete bunun da; sözleşmenin ya kabul edilmesi ya da ret edilmesi anlamını taşıdığını belirtti.

Habere göre Genetik Enstitüsü, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi tarafından konu gündeme getirildiği zaman bilimsel olgular ışığında gecikmenin Enstitü’den değil BM gözetimi altında bulunan Antropoloji Atölyesi’nden kaynaklandığını dile getirmiş ancak bu görüşler Girod tarafından ret edilmişti.

 

KONU MECLİS’TE

Gazete, konunun; Kıbrıslırum Meclisi Göçmenler Komitesi’nin önünde olduğunu ve dün görüşülmesinin beklendiğini yazdı.

Habere göre Komite Başkanı Skevi Kukuma, toplantıya çağrılanların bazılarının Ulusal Konsey toplantısına katılması nedeniyle konunun görüşülmesinin ertelendiğini ifade etti.

Gazete EDEK ve DİSİ’nin ayrıca kayıp kemiklerinin kimlik tespitine ilişkin konunun Göçmenler Komitesi’nde ele alınmasına imza koyduklarını yazdı.

 

KAYIP ŞAHIS YAKINLARI KOMİTESİ ENDİŞELİ

Kıbrıslırum Kayıp Şahıs Yakınları Komitesi, kayıp kemiklerinin teşhis edilmesi konusunda olanlara yönelik endişesini dile getirdi.

Habere göre Kayıp Yakınları Komitesi herkese ve öncelikle Hükümet’e çağrıda bulunarak konunun çözümlenmesi talep etti.

Komite ayrıca, etkilenen aileler ve konu aleyhine öngörülmeyen sonuçlarla, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin araştırma mekanizmasının, yeni bir çıkmaza sürüklenmesi tehlikesinin de aşikar olduğunu belirtti.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 8.3.2012)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 990 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler