1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖĞRETMENLER HÜKÜMETİ PROTESTO ETTİ
ÖĞRETMENLER HÜKÜMETİ PROTESTO ETTİ

ÖĞRETMENLER HÜKÜMETİ PROTESTO ETTİ

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), öğretmenlerin maaşlarından kesinti yapılmasını Cumhuriyet Meclisi ile Maliye ve Eğitim bakanlıkları önündeki eylemle protesto etti. Öğretmenler ilk olarak Cumhuriyet Meclisi’ne, ardından da Mal

A+A-

 

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), öğretmenlerin maaşlarından kesinti yapılmasını Cumhuriyet Meclisi ile Maliye ve Eğitim bakanlıkları önündeki eylemle protesto etti.

Öğretmenler ilk olarak Cumhuriyet Meclisi’ne, ardından da Maliye Bakanlığı önüne giderek, öğretmenlerden yapılan kesintiler ve yeni alınan makam arabalarını protesto için bozuk para attı.

Maliye Bakanlığı’nın ardından Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı önüne gelen eylemciler, burada da sloganlar atarak Bakan Kemal Dürüst ve icraatlarını protesto etti, yapılan maaş kesintilerinin geri ödenmesi ile ilgili dilekçeleri bakanlığa vermek istedi.

Eylemde KTOES’e KTÖS, EL-SEN, TÜRK-SEN, KAMU-SEN, ÇAĞ-SEN, KTAMS ve DEV-İŞ sendikalarıyla Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) de destek verdi.

GÖKÇEBEL

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, yaptığı konuşmada, hukuksuzluğu protesto etmek için bakanlık önüne geldiklerini söyledi ve Bakan Dürüst’ün “kendi başarısızlıklarını öğretmene yıkmaya çalıştığını” savundu.

Gökçebel, öğretmenden yasal olmayan şekilde yapılan kesintileri, devlet okullarının gözden çıkarılmasını, bir yıldan bu yana teknik kurul toplantı çağrısı yapılmamasını, okullardaki araç-gereç eksikliklerini, stajyerlerle ilgili sorunları, öğretmenlerin bölünmeye çalışılmasını eleştirdi ve “öğretmenlerin bakanlığı yakın zamanda devralacağını” ifade etti.

ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de, Bakan Dürüst’ü bir öğretmen olarak öğretmenlik onurunu korumaya çağırdı ve kavganın “para” değil “özgürlük” kavgası olduğunu ifade etti.

Ülkesini seven yöneticilere ihtiyaç duyulduğunu belirten Elcil, “Biz ülkemizi seviyoruz ve onun için mücadele ediyoruz” diyerek, KTOEÖS’ün davasında yanında olacaklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından öğretmenler bakanlığa girerek ellerindeki dilekçeleri vermek istedi fakat burada polis engeliyle karşılaştı.

Yaşanan itiş-kakışın ardından içeriye giremeyen öğretmenler yarın 14.00’te Bakan Dürüst’ün de içeride olduğu sıralarda yeniden Bakanlık önünde olmak için sözleşti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 686 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler