1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖĞRETMENLER ARTIK OKULLARA KAYNAK YARATMAYACAK
ÖĞRETMENLER ARTIK OKULLARA KAYNAK YARATMAYACAK

ÖĞRETMENLER ARTIK OKULLARA KAYNAK YARATMAYACAK

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), parasız, bilimsel ve demokratik eğitim talebini yükseltmeye devam etme kararlılığında olduğunu bildirdi.

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), parasız, bilimsel ve demokratik eğitim talebini yükseltmeye devam etme kararlılığında olduğunu bildirdi.

KTÖS, ilkokul ve ana okullarda yaz tatilinin başlaması nedeniyle bugün Sendika’nın Lefkoşa’daki Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, okullara cari bütçe ayrılmaması halinde gelecek eğitim yılında okul müdür ve yöneticilerinin, eğitimin sürmesini sağlamak amacıyla okullara mali kaynak yaratmakla ilgili faaliyetlerini durduracaklarını açıkladı.

Sendikanın yazılı açıklaması KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu tarafından okundu. Varoğlu, Ulusal Birlik Partisi’ni (UBP) laik eğitimi bir kenara iterek, kuran kurslarına, ilahiyat kolejine mali kaynak bulma çalışmasıyla suçlayarak, “UBP Hükümeti, topluma ve ülkeye kötülük yapmayı şeriatçı AKP Hükümeti’ne uşaklık yapmayı alışkanlık haline getirmiştir” ifade edildi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise “Bugün bir okulumuz bir kilisenin parasal yardımıyla eğitimini sürdürüyor. Okulun ismini vermeyim. Basın toplantısını izleyen polis araştırıp bulsun” dedi.

BASIN AÇIKLAMASI

Varoğlu, yaz tatilinin başlaması nedeniyle tüm öğrenci ve öğretmenlerin iyi bir tatil geçirmesi dileğiyle başladığı konuşmasında, 2011-2012 Ders Yılının bittiği şu günlerde eğitim sisteminde yaşanan pek çok olumsuzluğun artık yara değil, kangren olduğunu ifade etti.

Varoğlu, okulların “kendi kaderlerine terk edildiğini, KTÖS’ün yıllardır ortaya koyduğu “Okullara öğrenci sayısına göre bütçe ayrılmalı” talebine karşılık, devletin hiçbir devlet okuluna tek kuruşluk bütçe ayırmadığını belirtti.

Bütçe’den eğitime ayrılan yüzde 14’lük payın büyük bir bölümünün özel okullara aktarılarak, dengenin özel okullar aleyhine bozulduğunu söyleyen Varoğlu, okullara cari bütçe ayrılmaması nedeniyle okul müdür ve yöneticilerinin görevleri olmamasına karşın yasadışı olarak okula kaynak sağlamaya yönelik akla hayale gelmeyen faaliyetler sürdürmek zorunda kaldığını belirtti.

Varoğlu, bu tür uygulamaların müdür ve yöneticilerin görevi olmaması bir yana, yasalara da aykırı olduğunu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu gerçekleri bilmesine karşın, işine geldiğinde bu faaliyetlere göz yumduğunu, işine gelmediğinde ise okul yönetici ve öğretmelerine soruşturma açmak için mazeret olarak kullanıldı görüşünü dile getirdi.

“Özel okulları teşvik etmek için elinden gelen desteği veren Eğitim Bakanlığı, sadece yerli sermayedarları değil, Türkiye’deki özel sermaye gruplarını da adamızın kuzeyine getirmek için her türlü desteği vermektedir” diyen Güven Varoğlu, bu uygulamalar nedeniyle devlet okullarının üvey evlat muamelesi gördüğünü söyledi.

Varoğlu, Hükümet ve ilgili bakanlığın, devlet okullarına cari bütçe ayırmayarak, yükü okul yöneticileri, öğretmenler ve velilerin sırtına yükleyerek aslında gizli bir özelleştirme yaratıldığını vurguladı. Varoğlu, vatandaş açısından bakıldığında bunun devlet okullarının da paralı hale getirilmesi olduğunu ifade etti.

ŞENER ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise basın toplantısındaki kısa konuşmasında, Kıbrıs Türk toplumunun kültürel baskı altında olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk toplumunun laik karakterinin dini kültürle değiştirilmeye yönelik entegrasyon politikalarının baskısı adlında olduğunu anlatan Elcil, Eğitim Bakanlığı’nın AKP Hükümeti işbirliğiyle ülkede İlahiyat Fakültesi açma; bir meslek lisesinde ilahiyat alanı açmak gibi hamleler yaptığını hatırlattı.

Elcil, Hükümet’in kamusal eğitimi yok saydığını, bunun kabul edilmez olduğunu ifade ederek, eğitimde aktarılan sorunlar ve laik eğitim sistemine yönelik girişimlere bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra de tepki göstereceklerini söyledi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, ise bir gazetecinin, sendikanın basın açıklamasında “yer alan okul faaliyetlerini sürdürmek, fiziki altyapıyı iyileştirmek, günlük giderlerini karşılayabilmek için akla hayale gelmeyen faaliyetler yaparak” tümcesindeki akla hayale gelmeyen ile neyin kastedildiği sorusunu “Bugün bir okulumuz bir kilisenin parasal yardımıyla eğitimini sürdürüyor. Okulun ismini vermeyim. Basın toplantısını izleyen polis araştırıp bulsun” diyerek yanıtladı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 524 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler