1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖĞRETMENE RAĞMEN GEÇTİ
ÖĞRETMENE RAĞMEN GEÇTİ

ÖĞRETMENE RAĞMEN GEÇTİ

Öğretmen Nakil Tüzüğü, Yüksek Danışma Kurulu tarafından onaylandı Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Öğretmenler Yasası uyarınca, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Çalışma

A+A-

 

 

Öğretmen Nakil Tüzüğü, Yüksek Danışma Kurulu tarafından onaylandı

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Öğretmenler Yasası uyarınca, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ve Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Ali Yönel’in katılımıyla, toplanan Yüksek Danışma Kurulu toplantısına birer temsilci ile katılması gereken öğretmen sendikaları katılmadı.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, toplantı sonrasında yaptığı açıklamasında, Öğretmenler Yasası’nın uhdesinde bulunan öğretmen nakil tüzüğünün, ilgili öğretmen sendikaları ile de istişare edilerek, Bakanlık Müsteşarı Ali Yönel başkanlığında toplanan teknik kurullarda görüşüldüğünü; 17 Şubat 2011 tarihindeki son toplantıda netice alınamaması üzerine Yüksek Danışma Kurulu’nun toplandığını belirtti.

Bir süre önce Yüksek Danışma Kurulu’nun ilgili Bakan ve ilgili öğretmen sendikaları temsilcileri ile gerçekleştirilen toplantıda, sendikaların değişiklik önerisi üzerine, 22 Haziran tarihinde ilgili öğretmen sendikalarına Yüksek Danışma Kurulu toplantısı çağırısı yapıldığını belirten Dürüst, yasaların belirttiği gibi, ilgili öğretmen sendika temsilcileri ve birer danışmanın katılımı ile gerçekleştirilmesi gereken toplantıya, sendikaların tüm yürütme kurullarıyla katılma istediğini; bunun yasalara uygun olmadığını dile getirdi. Dürüst, “KKTC Devleti demokratik bir hukuk devletidir. Yasalara ve hukuksal mevzuatlara bağlı yönetilir, her isteyenin istediği gibi davranabileceği bir yapı yoktur” dedi.

“Nakil tüzüğü sendikaların söylediği gibi asla bir sürgün tüzüğü değildir” diyen Dürüst, eğitimdeki verimliliği arttırmak amacı ile uygulanacak olan tüzüğün asla öğretmenlerin haklarını gasp etmeye yönelik olmadığını da dile getirdi.

Genel Orta Öğretim bünyesinde görev yapan öğretmenlerin haftalık 20 saat ders vermesi gerektiğini; bu yasal düzenlemenin ilköğretimde 25 ders saati olduğunu belirten Dürüst, Genel Ortaöğretimde 17 saat, ilköğretim bünyesindeki öğretmenlerden ise 15 saatin altında ders verenlerin, tüzükte belirtilen şartlara uygun olarak görevlendirilmelerinin yapılacağını söyledi.

Dürüst, “Tüzük uygulanırken gönüllülük esasına göre ve aynı ilçe hudutları içerisinde yıllık olarak geçici görevlendirme olarak uygulanacaktır” dedi.

ÜNVERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi de toplantı sonrasında yaptığı açıklamasında, KKTC’deki çalışma koşulları ve saatine uygun olarak düzenlenen öğretmen nakil tüzüğü ile eğitimdeki verimliliğin arttırılacağını, amaçlarının çağdaş dünya ile her konuda yarışabilen gençlerin yetiştirilmesi olduğunu söyledi.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar ise Nakil Tüzüğü’nün en temel amacının eğitimde verimliliği arttırmak olduğuna dikkat çekerek bunun arkasında başka maksatların aranmasının doğru olmadığını söyledi.

 

ÖĞRETMEN SENDİKALARI NE DEMİŞTİ?

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından  hazırlanan Yer Değiştirme Tüzüğü ile ilgili dün açıklama yapan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ile Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), tepkilerini ortaya koydu.

KTOEÖS BAŞKANI TAHİR GÖKÇEBEL: “KESİN TAVRIMIZ BELLİDİR, NE GEREKİRSE YAPARIZ.”

12 Aralık 2011 tarihinde, ‘sürgün Tüzüğü’ olarak nitelendirdikleri tasarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kendilerine sunulduğunu belirten Kıbrıs Türk Orta Eğitim ve Öğretmenler Sendikası Başkanı Tahir Gökçebel, o dönemde tasarıya kesin ret cevabı verdiklerini belirtti. Ret cevabının ardından bahsi geçen tüzüğün gündemden düştüğünün altını çizen Gökçebel, geçtiğimiz hafta yine benzeri bir tüzük ile bakanlığın kendilerine çağrıda bulunduklarını belirtti. Bahsi geçen tüzüğün, öğretmenlerin kaderini siyasilerin eline bırakmak içeriğine sahip olduğuna işaret eden Gökçebel, mevcut haliyle iyi çalışan ve kriterlerin olduğu bir tüzüğün değiştirilmek istenmesinin altında art niyet olduğunu vurguladı. Gidilmek istenen değişikliğin, adaletsiz ve kişiye göre partizanca bir içeriği bulduğunun altını çizen Gökçebel, tüzüğün uzun vadede ise örgütlenmeyi planlayan siyasi bir hamle olduğuna işaret etti. Gökçebel tüzüğü, toplumsal varoluş mücadelesinde büyük rol oynayan öğretmenlerin ve bağlı oldukları sendikaların sindirilmesi projesi olarak nitelendirirken, Yüksek Danışma Kurulu’nun oy çokluğuna güvenerek bu tüzüğü hayata geçirmesine karşı olan tutumuna ise;“Kesin tavrımız bellidir, ne gerekirse yaparız” yorumunda bulundu.

KTÖS GENEL SEKRETERİ ŞENER ELİCİL: “UBP İKTİDARI, BASKICI VE DAYATMACI BİR ORTAM KURMA ÇABASINDADIR.”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elci, UBP iktidarının, 2005 yılında görüşülen ve protokol olarak yürürlüğe geçirilerek bu güne kadar sorunsuz olarak uygulanan tüzüğü değiştirme çabasını tamamen partizanlık olarak yorumladı. Benzeri bir tüzük çalışmasının 12 Aralık 1011 yılında kendilerine iletildiğini ancak içeriği nedeniyle itiraz ettiklerini ve Teknik Komite’nin bu itirazı haklı bulduğunu açıklayan Elcil, yaklaşık bir yıl boyunca haklı bulundukları maddelerin değişikliğini beklediklerine değindi. Son olarak geçtiğimiz hafta ortaya çıkan yeni tüzüğün, daha önce itiraz ettikleri ile neredeyse aynı içeriğe sahip olduğuna vurgu yapan Elcil, UBP iktidarının dayatmacı ve baskıcı bir ortam kurmayı hedeflediğine vurgu yaptı. Geçmişte kazandıkları gibi şimdi de bu haklı mücadeleye sonuna dek devam edeceklerinin altını çizen Elcil, öğretmenlerin haklarını sonuna kadar savunacaklarına işaret etti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1107 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler