1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖĞRETMENE ÇIKIŞ YASAĞI MI?
ÖĞRETMENE ÇIKIŞ YASAĞI MI?

ÖĞRETMENE ÇIKIŞ YASAĞI MI?

Şubat tatilinde yurtdışı izni için talepte bulunan öğretmenlere, bakanlıktan ‘ret’ cevabı geldi. Sendikalar durumu ‘Gestapo’ anlayışı yönetim olarak değerlendirdi. ÖĞRETMENE ÇIKIŞ YASAĞI! Anayasa’ya aykırı olarak İlahiyat B

A+A-

 

 

 

Şubat tatilinde yurtdışı izni için talepte bulunan öğretmenlere, bakanlıktan ‘ret’ cevabı geldi. Sendikalar durumu ‘Gestapo’ anlayışı yönetim olarak değerlendirdi.

ÖĞRETMENE ÇIKIŞ YASAĞI!

Anayasa’ya aykırı olarak İlahiyat Bölümü açılması ve ilgili ödeneklerin yapılmaması konularında eylem kararı alan öğretmenlere; Bakanlıktan yasadışı bir uygulama geldi. Şubat Tatili için yurtdışı çıkış izni talebinde bulunan tüm öğretmenlere, bakanlık tarafından ret cevabı geldi. KTOEÖS ve KTÖS yetkilileri, yapılan uygulamayı yasa dışı ve Gestapo anlayışı bir uygulama olarak değerlendirdi.

 

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil :  “Tam bir gestapo yönetimi”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, Anayasaya aykırı olan ve hükümet tarafından yasa çiğnenerek açılan İlahiyat Bölümü ve Öğretmenlerin ilgili ödeneklerinin yapılmamasıyla ilgili; öğretmenlerin bir eylem kararı aldığını ve bu eylem kararı gereği, karne notlarının yazılmadığını belirtti. Bu duruma karşı bir tepki olarak ise Bakanlığın, yasal olmayan bir uygulama başlatarak; Şubat Tatili için yurtdışı izin başvurusu yapan öğretmenlere onay vermediğini ve bunun bir Gestapo anlayışı yönetim olduğunu vurguladı. İlgili hükümetin eninde sonunda hak ettiği yere gideceğinin altını çizen Elcil; “herkesin bildiği gibi faşizm, tarihe gömülmeye mahkûmdur” açıklamasında bulundu.

 

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel: “Öğretmenin izin hakkını silah olarak kullanamazlar”

Kıbrıs Türk Orta Eğitim ve Öğretim Sendikası Başkanı Tahir Gökçebel, Bakanlığın bu uygulamasını haksız ve yasadışı olarak değerlendirdi. Öğretmenler yasasının 80. Maddesi gereğince; ara ve yaz tatillerinin, öğretmenlerin resmi izin hakkı olduğunu tastiklediğinin altını çizen Gökçebel; hükümet ve bakanlığın yasalara uymadığının altını çizdi. Hükümetin yasadışlılığı alışkanlık haline getirdiğini ve öğretmenleri korkutarak, eylemlerden vazgeçirmeye uğraştığını vurgulayan Gökçebel; bu uygulamaların, öğretmenleri daha da tetikleyeceğini ve hükümetin başarısızlığa mahkûm olduğunu belirtti. Ayrıca Gökçebel, daire müdürlerine uygulamalarından dolayı teşekkür ettiğini belirterek, hükümet yanlısı ve haksız davranışlara da bir mesaj verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2210 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler