1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖĞRETMEN SORUNLARI BOZER'E İLETİLDİ
ÖĞRETMEN SORUNLARI BOZERE İLETİLDİ

ÖĞRETMEN SORUNLARI BOZER'E İLETİLDİ

Meclis Başkanı Hasan Bozer, KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel başkanlığındaki yürütme kurulu heyetini kabul ett

A+A-

 

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel başkanlığındaki yürütme kurulu heyetini kabul etti.

Meclis Şeref Salonu’ndaki kabulde KTOEÖS Başkanı Gökçebel, Hasan Bozer’e öğretmenlerin sorunları içeren bir dosya verdi.

BOZER

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, öğretmene çok değer verdiklerini, yeni nesli yetiştirenin öğretmenler olduğunu belirterek, “Genç nesiller bizim geleceğimiz. Her şey alınacak eğitime bağlı” dedi.

Bozer, eğitimin ülkenin geleceği için önemli olduğunu vurguladı.

Dünyadaki ülkelerin zor süreçlerden geçmekte olduğunu, insanları rahatsız eden yasaların tedbir amaçlı meclisten geçirilmekte olduğunu kaydeden Bozer, insanların rahatsız olduklarının farkında olduklarını ancak bile bile daha sağlıklı bir gelecek düşüncesi ve planlamasıyla bunları yaptıklarını söyledi.

“Bunlar krizi daha rahat atlatabilmek için yapılıyor” diyen Bozer, alınan tedbirlerin insanları ‘acıttığını’ bildiklerini ancak bunların isteyerek değil geleceği kurtarabilmek için olduğunu ifade etti.


Öğretmenlerin günlük yaşamda idari uygulamalardan kaynaklanan sorunları da bulunduğunu ifade eden Bozer, sorunları tartışarak, konuşarak çözmenin en akılcı ve en doğru yol olduğunu, kendisinin de bunu hayat felsefesi edindiğini anlattı.

Öğretmenlerin son olarak maaş sorunu bulunduğunu kaydeden Bozer, kendisinin bu noktada elinden gelen katkıyı koymaya çalışacağını söyledi.

GÖKÇEBEL

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel konuşmasında, Kıbrıs Türk öğretmeninin yıllardır toplumsal mücadele verdiğini, toplumun her badiresinde öğretmenin izinin bulunduğunu söyledi.

Öğretmenin kendi özlük haklarından çok toplumun hakları için mücadele verdiğini kaydeden Gökçebel, toplumun son günlerde zor günler geçirmekte olduğunu, milletvekillerinin geçirdiği yasaların halkın eleştirilerini almakta olduğunu ifade etti.

“Özellikle son zamanlarda çıkan yasalar sıkıntı yaratıyor” diyen Gökçebel, yasaların keyfi şekilde yasa dışı olarak uygulanmakta olduğunu savundu.

Gökçebel, ekonomik sıkıntılar, Kıbrıs sorunu ve diğer konular nedeniyle buhranlı günler geçirildiği bir dönemde keyfi uygulamaların toplumsal uzlaşıyı ortadan kaldırdığını söyledi.

Toplumsal uzlaşının ortadan kalkmasını istemediklerini ancak her kesim ve kuruma dengeli adım atılması gerektiğini belirten Gökçebel, eğitimde o kadar sorun varken öğretmenlere yönelik yapılan uygulamaları dosya halinde Bozer’e sunacaklarını söyledi.

Eğitimde sağlıklı görünen kısmın garantisinin öğretmenler olduğunu vurgulayan Gökçebel, “Eğitimden öğretmeni çekersek hiçbir şey kalmaz” dedi.

Gökçebel, öğretmenleri sıkıntıya sokacak anlayışın topluma hizmet etmediğini vurguladı.

Öğretmenin sorununun para olmadığını, yasaların, hukuk devletinin ve uzlaşının nasıl kurulacağı sorunu bulunduğunu söyleyen Gökçebel, “Biz toplum vicdanı olarak buradayız” ifadesini kullandı.

“Ülkede ekonomik kriz en alttaki için var” diyen Gökçebel, bir yanda tasarrufun ‘t’ sinden bahsedilmezken diğer yandan işsizlik ve parasızlık nedeniyle gençlerin intihar ettiğini ileri sürdü.

Gökçebel, “Sokağın sesini milletvekillerinin dinlemesi gerekir” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 568 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler