1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÖĞRETMEN ATAMAYA DEVAM EDECEĞİZ'
ÖĞRETMEN ATAMAYA DEVAM EDECEĞİZ

'ÖĞRETMEN ATAMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

KTÖS, öğretmen eksiklikleri ve okullardaki alt yapı sorunlarıyla ilgili eylemlerine devam ediyor.

A+A-

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) öğretmen eksiklikleri ve okullardaki alt yapı sorunlarıyla ilgili eylemlerine devam ediyor.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ve sendika yetkilileri bugün Şht. Ertuğrul İlkokulu’nda düzenlediği basın toplantısında görüşlerini yineleyerek Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı öğretmen atamaları konusunda uyardı.

Okullarda halen ciddi alt yapı, sıra ve sandalye eksikliklerinin bulunduğunu, eğitim yılı başlayalı bir ay olmasına karşın 76 ilkokul öğretmeni, 12 de özel eğitim öğretmeni eksikliği bulunduğunu ifade eden KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, “Eğitim Bakanı’nın asli görevini yapacağı yerde kurultay hesaplarıyla toplumla dalga geçtiğini” kaydetti.

Yasaya ve Anayasa’ya göre öğretmen atama yetkisinin Milli Eğitim Bakanlığı’nda olduğunu, şu anda Akademi mezunu 97 genç görev beklerken, UBP’ye yakın kişilerin öğretmen olarak işe alınmaya başladığını söyleyen Elcil, “Bu kişiler hakkında velilerden şikayetler gelmeye başlamıştır. Öğretmen olmayan biri bu göreve verilirse durum bu olur. Kaliteli eğitim için nitelikli öğretmenlere görev verilmelidir” dedi.

Eğitimde yaşananların sorumlusunun Milli Eğitim Bakanı ve Başbakan İrsen Küçük’ün olduğunu, geçtiğimiz hafta yaptıkları görüşmede Başbakan tarafından kendilerine “Pazartesi randevu verir görüşürüz” denilmesine karşın hala daha bu konuda bir gelişme olmadığını söyleyen Elcil, ülkede her şeyin yalan üstüne kurulduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın “Başbakan İrsen Küçük’ün yaptığı çalışmalardan dolayı göğsümüz kabardı” şeklinde açıklama yaptığına dikkat çeken Elcil, Başbakan’ın ancak da yalanlarıyla göğsünün kabarabileceğini söyledi.

Elcil, Egemen Bağış’ın ziyareti sırasında yaptığı açıklamaları KKTC’nin içişlerine karışma ve müdahale olarak değerlendirdi.

Bugün de Şht. Ertuğrul İlkokulu’na 2 öğretmen atadıklarını belirten KTÖS Genel Sekreteri Elcil, bunun bütün maddi ve manevi sorumluluğunun sendikaya ait olduğuna işaret ederek, “Biz atama yapma niyetinde değiliz. Yapılmayan görevi yapıyoruz. Sayın Bakan sendikayı tehdit etmek yerine öğretmen atamalarını gerçekleştirsin. Bizim tehditlere karnımız toktur” şeklinde konuştu.

Elcil, sendikanın eylemlerinin önümüzdeki günlerde başka okullarda devam edeceğini de sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 524 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler