1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÖĞRENCİLERİN MAARİF KOLEJLERİNE GİRMESİ ENGELLENDİ'
ÖĞRENCİLERİN MAARİF KOLEJLERİNE GİRMESİ ENGELLENDİ

'ÖĞRENCİLERİN MAARİF KOLEJLERİNE GİRMESİ ENGELLENDİ'

Eğitim Bakanlığını oldu-bitti ve kaos yaratmakla suçlayan Gökçebel, “bakanlığın yasaları; tüzükleri; imzaları; İlahiyat alanı açılması dahil, akademik takvimi de hiçe saydığını” kaydetti

A+A-

 

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, bir yıldır emek harcayan öğrencilerin maarif kolejlerine girmesinin keyfi bir şekilde engellendiğini savunarak Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tepki gösterdi.

Gökçebel KTOEÖS Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada, “Yıllardır devam eden, Sınıf Geçme Sınav Tüzüğü’nde yer alan akademik sınıflar ve devlet okullarındaki bu sınıflara giden 7.- 8. sınıf öğrencileri, onları kolejlere girmek için sınava hazırlayan öğretmenleri ve velileri hile ile arkadan hançerlenmiştir” ifadelerini kullandı.

Eğitim Bakanlığını oldu-bitti ve kaos yaratmakla suçlayan Gökçebel, “bakanlığın yasaları; tüzükleri; imzaları; İlahiyat alanı açılması dahil, akademik takvimi de hiçe saydığını” kaydetti.

Akademik takvimin son anda sahtecilikle değiştirildiğini söyleyen Gökçebel, “2011-12 yılı akademik takviminde Yönlendirme Sınavına girecek öğrencilerin Maarif kolejlerine 11 Mayıs tarihlerinde kayıt yaptırabileceğinin, 16 Haziran’da ise bu sınava girebileceğinin” yazılmasına rağmen, Eğitim Bakanlığı’nın akademik takvimi son anda yok sayarak, maarif kolejlerine girişi kaldırdığını ifade etti.

Gökçebel açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Açıklamalarda belirtildiği ve “Yönlendirme Kılavuz Kitapçığında” yer aldığı şekli ile bir yıldır emek harcayan öğrencilerin maarif kolejlerine girmesi son dakika keyfi bir şekilde engellenmiştir. Bu keyfi ve son andaki değişiklik basit değildir.

Devlet okullarına giden GCE, A Level gibi programları hedefleyen ve akademik sınıfları bu yüzden seçen öğrencilerin devletin maarif kolejlerine girmeleri engellenerek özel okullara kayıt yapmaya zorlanması anlamı taşımaktadır...,

Bu anlayışla, kim bilir daha kaç oldu-bitti, yasadışı ve kaos yaratılarak devlet okullarından özel okullara akış teşvik edilecektir.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 862 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler