1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖĞRENCİLERE PASAPORT YASAĞI MI?
ÖĞRENCİLERE PASAPORT YASAĞI MI?

ÖĞRENCİLERE PASAPORT YASAĞI MI?

Yüksek Öğretim Dairesi Müdürü Hüseyin Kavaz: “Bugüne kadar yapılan uygulama neyse, aynen devam ediyor. Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportuyla seyahat edenlerin burs talebinin geri çevrilmesi söz konusu değildir” KAVAZ İDDİALARI YALANLADI Yüksek Öğ

A+A-Yüksek Öğretim Dairesi Müdürü Hüseyin Kavaz: “Bugüne kadar yapılan uygulama neyse, aynen devam ediyor. Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportuyla seyahat edenlerin burs talebinin geri çevrilmesi söz konusu değildir”

 

KAVAZ İDDİALARI YALANLADI

Yüksek Öğretim Dairesi Müdürü Hüseyin Kavaz, Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportunun burs verilmesinde herhangi bir engel teşkil etmediğini söyledi. KTÖS’ün gündeme getirdiği iddiada sözü edilen Avrupa’da öğrenim gören master ve doktora öğrencilerinin burs taleplerinin Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportuyla seyahat etmeleri halinde geri çevrileceği yönündeki açıklamalarını yanıtlayan Yüksek Öğretim Dairesi Müdürü Hüseyin Kavaz, KANAL SİM’de yayınlanan Günün Getirdikleri programında, Aysu Basri Akter’in sorularını yanıtladı. Burslar konusunda herhangi bir değişiklik olmadığının altını çizen Kavaz, burs talebinde bulunan öğrencilerden KKTC vatandaşı olması şartı yanında, notlarına ve gelir durumuna bakıldığını, hangi seyahat belgesini kullandığının kendilerini ilgilendirmediğini söyledi. “Bugüne kadar yapılan uygulama neyse, aynen devam ediyor. Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportuyla seyahat edenlerin burs talebinin geri çevrilmesi söz konusu değildir” diyen Hüseyin Kavaz, Bakanlar Kurulu’nun görevli olarak yurt dışına gidecek olan kişilerin masraflarının, ancak KKTC belgeleri olması hallerinde karşılanacağına ilişkin aldığı kararın, burs alacak öğrencileri kesinlikle kapsamadığının da altını çizdi.Hüseyin Kavaz, Eğitim Bakanlığı’nın bir süredir, Güney Kıbrıs’ta öğrenim gören öğrencilerin de A Level’larını Türkiye üniversitelerinde kullanabilmesi için çalışma içinde olduklarını da açıkladı. Kavaz bir süredir YÖK ile birlikte yürütülen çalışmalardan kısa süre içinde olumlu netice almayı beklediklerini ve Güney Kıbrıs’taki öğrencilerin de Türkiye üniversitelerinde eğitimlerine devam edebilmelerinin önünün açılmasının hedeflendiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1480 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler