1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖĞRENCİ İSYANI
ÖĞRENCİ İSYANI

ÖĞRENCİ İSYANI

Gazimağusa’da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı liselerde eğitim gören öğrenciler, “Zorunlu Taşımacılık Tüzüğü’nde yapılan değişiklikle 15 yaşından büyük öğrencilerin taşımacılık kapsamından çıkarılması” gerekçesiyle Zafer Anıt

A+A-

 

 

Gazimağusa’da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı liselerde eğitim gören öğrenciler, “Zorunlu Taşımacılık Tüzüğü’nde yapılan değişiklikle 15 yaşından büyük öğrencilerin taşımacılık kapsamından çıkarılması” gerekçesiyle Zafer Anıtı’nda bu sabah eylem yaptı.

Gazimağusa Türk Maarif Koleji, Namık Kemal Lisesi, Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi, Gazimağusa Ticaret Lisesi ve Gazimağusa Kız Meslek Lisesi öğrencilerinden oluşan yaklaşık 400 kişilik grup eylemde, “Müşteri Değil Öğrenciyiz”, “Geleceğimizle Oynamayın”, “Devlet Bizi Okula Gönder”, “Özel Değil Devlet Okulu”, “Parası Olmayan Okumasın mı?” gibi sloganlar attılar.

CTP Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve TDP Gazimağusa İlçe Örgütü’nün de destek verdiği eylemde, “Servet Ödemek İstemiyoruz”, “Paramız Ancak Kantine Yeter”, “Öğrencinin Bütçesi Diye Bir Şey Var, Haberiniz Yok”, “Otostop Mu Çekelim?”, ”Baba Beni Okula Gönder (me), Her Şey Paralı” yazılı pankartlar açtılar.

Bazı araçların da klakson çalarak destek verdiği eylemde, öğrenciler adına açıklama yapan Burcu Dericioğlu, eylemle aileler ve şoförler adına da seslerini duyurmaya çalıştıklarını ifade etti.

Dericioğlu, kararın geri alınmasını istediklerini belirterek, Karpaz’dan Gazimağusa’ya gelen öğrenciler olduğunu, taşımacılığın ücretli olması halinde bir çok ailenin maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuklarını okula gönderemeyeceklerini kaydetti.

Rüya Sakallı isimli öğrenci de, kararın geri alınmaması durumunda eylemlerinin bugünle sınırlı kalmayacağını, daha büyük eylemlere gideceklerini belirtti.

Sakallı, kara verilirken herkesin düşünülmesi gerektiğini söyleyerek, herkesin maddi durumunun otobüs ücretlerini ödemek için yeterli olmadığını ifade etti.

KAYALP

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, öğrencilerin son derece haklı taleple eylem yaptıklarını kaydederek, “Eğitim hakkının ve ücretsiz eğitimin devam edebilmesi için gençlerin haklı ciddi talepleri var” dedi.
Kayalp, otobüs ücretlerinin, ülkenin ekonomik koşulları dikkate alındığında eğitime önemli yük getireceğini de kaydetti.

Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi olarak Tuzla, Mutluyaka ve Gazimağusa’nın varoşlarından öğrencileri belli bir süredir okullara ücretsiz taşıdıklarını, bu uygulamayı bu yıl da sürdüreceklerini söyledi.

Kayalp, öğrencilerin hareketini desteklediğini kaydederek, öğrencilerin eylemle haklarına sahip çıkmayı bilebildiklerini de sözlerine ekledi.

 

 

 

Dün de Milli Eğitim Bakanlığı önünde  500 kadar ortaokul ve lise öğrencisi otobüs ücretlerini protesto etmek amacıyla eylem düzenledi. Eylemde öğrenciler bakanlığın önüne gelerek slogan attı, bakanı dışarıya çağırdı. Çok sayıda polisin önlem aldığı protesto eyleminde öğrenciler “Yönetim elini yakamızdan çek”, “Müşteri değil öğrenciyiz”, “Bakan dışarı”, Elini cebimizden çek” gibi sloganlar attı. Kısa bir basın bildirisi okuyan basın sözcüsü bakanın bir an önce önlem almasını istediklerini belirterek, önlem alınmazsa yine eylem yapacaklarını söyledi.

 

 

Eğitim Bakanlığı’nın uygulanmasına müsamaha gösterdiği okullardaki toplu taşımacılık ücretleri öğrenciyi çileden çıkardı. Dün toplanan yüzlerce öğrenci yüksek taşımacılık fiyatlarını protesto etti

 

Dün öğrenciler tarafından gerçekleştirilen eylemde anlamlı pankartlar taşındı. Öğrencilerin taşıdığı pankartlarda hükümet yetkililerinin lüks içerisinde olmasına atıfta bulunuldu.

 

Eylemde bildik görüntülere şahit olundu. Güvenlik güçleri eylemciler yerine yine bakanlık binasını korudu

 

 

 

 


Lefkoşa fotoğraflar: Levent ÖZDAĞ, Mağusa fotoğraflar: TAK 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1723 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler