1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖĞRENCİ İNİSİYATİFİ 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ EYLEM ÇAĞRISI
ÖĞRENCİ İNİSİYATİFİ 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ EYLEM ÇAĞRISI

ÖĞRENCİ İNİSİYATİFİ 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ EYLEM ÇAĞRISI

Öğrenci İnisiyatifi, 1 Eylül dünya barış günü eyleminde olacak.

A+A-Öğrenci İnisiyatifi 1 Eylül dünya barış gününde Kıbrıs Halkları'nın bağımsızlık ve barış özleminin ancak Kıbrıs halklarının ortak mücadelesi ile mümkün olduğu şiarıyla 1 Eylül dünya barış günü eyleminde olacak.

Tarihten bu yana ülkemiz Ortadoğu ve civarı coğrafyalarda emperyalist tahakkümün stratejik geçiş noktası olmuş ve stratejik bir sömürge halini almıştır. Çeşitli şekillerde Kıbrıs’ta kendini var eden emperyalizm bugün aldığı neo-liberal sömürgecilik şekil ile kendi egemenliğini pekiştirmek için ada üzerinde her türlü kirli oyunu oynamakta, kültür, ekonomi, ekoloji gibi Kıbrıs halkları için hayati öneme sahip alanlara kendi kirli çıkarları üzerinden nüfuz etmektedir. 

Kıbrıs’ın kuzey coğrafyasında T.C taşeronluğundaki işgal ve güney coğrafyasında AB sömürgeciliği Kıbrıs Halkları’nın yaşam biçimini O'nun üzerinde egemenlik kurmasını kolaylayacak tasarruflar üzerinden şekillendirmeye çalışmakta, asimilasyon, özelleştirme, yaşam standartlarını geriletme gibi eylemler ile uluslararası sermayenin yani emperyalizmin ve onun hizmetindeki sivil ve askeri bürokrasinin adaki küresel amaçlı varlığını pekiştirmektedir. İşte bugün masa başından umulan ve "kapsamlı müzakereler" olarak adlandırılan çabaların kapsamı egemen bloğun sömürgecilikle ilgili sorunlarının çözümünden ibarettir.

Kıbrıs'ta bağımsızlığın, başka bir deyişle Kıbrıs Halkları'nın kendi kaderlerini belirlemenin, kendi hayatları ve ülkeleri ile ilgili söz, yetki, karar hakkını kendi ellerine almanın en büyük koşulunun iki halkın ortak mücadelesi olduğuna inanan bizler emperyalist çözüm planları üzerinden kapalı kapılar ardında yapılan "kapsamlı" müzakerelere karşı Kıbrıs Halkları tarafından dürüstçe, cesurca ve onurluca verilecek bir kapsamlı mücadeleyi savunuyoruz.
 

1 Eylül 2012 Cumartesi günü saat: 18:00'de Lefkoşa Çağlayan Parkı yanında buluşup Kuğulu Parka barış sloganlarımızla, şarkılarımızla ve halkların kardeşliğine yönelttiğimiz özlem dolu gülüşlerimizle hareket edecek ve orada diğer örgütlerle buluşup Ledra Palace'a, ara bölgedeki iki toplumlu eylem alanımıza yürüyeceğiz. Öğrenci İnisiyatifi olarak Kıbrıs’ın kaderinin işgalci sömürgeci ülkelerin kılavuzluğuna değil Kıbrıs halklarının kendi öz gücüne bağlanması mücadelesine inandığımızı ve bu mücadelenin bir öznesi olduğumuzu belirtir, Kıbrıs’ı toprak belleyen tüm öğrencileri ve halkımızı 1 Eylül Dünya Barış Günü eylemine çağırırız.


Yaşasın Halkların Kardeşliği


Öğrenci İnisiyatifi

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 583 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler