1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Öğrenci fazlalığı' krizi
Öğrenci fazlalığı krizi

'Öğrenci fazlalığı' krizi

Bugün eğitimden haberler var!.. “Özellikle DAİ ve DAK'a yazılmayan öğrenciler devlet okullarına kayıt yaptırıyor” bilgisi geldi Mağusa’dan… “Ne var, yazılsa ne olacak” demeyin!.. Bunun yanında belli okullara yönelme

A+A-

 

 

Bugün eğitimden haberler var!..

“Özellikle DAİ ve DAK'a yazılmayan öğrenciler devlet okullarına kayıt yaptırıyor” bilgisi geldi Mağusa’dan…

“Ne var, yazılsa ne olacak” demeyin!..

Bunun yanında belli okullara yönelme olduğu için okullarda öğrenci fazlalığı yaşanıyormuş. Hatta kimi öğretmenlere göre Eylül’de eğitim yılının başlamasıyla kaos yaşanacakmış.

Bir de Mağusa’daki Polatpaşa İlkokulu'nda iki ana sınıf varmış,  100'ü aşkın kişi kayıt için başvurmuş!.. Ne olacağı belli değil. Veliler beklemede. Çocuklar sokakta kalabilir. Ayni şekilde ara sınıflara DAİ'den öğrenciler geliyor. Bakanlık bina yapmayacağını söylemiş.

Polatpaşa dışında da Alasya ve Karakol ilkokullarında da benzer sorunların yaşandığını söyleniyor.

 Girne'de de özellikle Anafartalar Lisesi özelinde benzer bir durum varmış.

Anlayacağınız nüfus fazlalığı “öğrenci fazlalığı” sorunu yaratmış.

Eylül’de bu da patlar, basında yazar çizeriz.

 


 

Müdür-muavinliği sınavları ne zaman?

 

Bir eğitim haberi de müdür ve müdür muavinliği sınavları ile ilgili:

İlkokullarda geçtiğimiz ocak ayında yapılması gereken ve münhal duyurusu yapılmasına rağmen ertelenen “müdür ve muavinlik sınavları” 1-15 Temmuz tarihlerinde yapılan öğretmen nakil ilerinden önce yapılması gerekirdi, hala daha yapılmadı. 40'ın üzerinde müdür ve muavin koltuğu görev bekliyor. Bakanlıktan hala ses yok. Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Çetin Uğural’ın görevden alınması için çalışan UBP komisyonun ele geçirilmesi ile düğmeye basacakmış.

 


 

Akademi kapatılıyor mu?

 

Akademi’yle ilgili ilginç bir gelişme var:

Atatürk Öğretmen Akademisi sınav duyurusu hala yapılmadı. Öğrenci alınmayacağı söyleniyor. İçindekileri (öğrencileri) mezun ettikten sonra öğrenci alınmayacak ve AÖA kapatılacakmış. Binayı da Lefkoşa'ya yeni bir lise olarak kullanmayı düşünüyorlarmış. Yuh artık!..

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1123 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler