1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖFKE PATLAMASI
ÖFKE PATLAMASI

ÖFKE PATLAMASI

Güney Kıbrıs’ta 12 kişinin ölümü ve çok sayıda kişinin yaralanmasına, Vasiliko’daki elektrik santralinin de devre dışı kalmasına neden olan patlama, Rum vatandaşların büyük öfkesine neden oldu. Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve bakan

A+A-

GÜNEY AYAKTA

Güney Kıbrıs’ta 12 kişinin ölümü ve çok sayıda kişinin yaralanmasına, Vasiliko’daki elektrik santralinin de devre dışı kalmasına neden olan patlama, Rum vatandaşların büyük öfkesine neden oldu. Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve bakanları ihmalle suçlayan öfkeli vatandaşların Başkanlık Sarayı önündeki protesto eylemleri, dün akşam da büyüyerek devam etti.

Eleftheria Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ı ve bakanları istifa etmeye çağırırken, “Biz koyun değiliz, bunu anlayın”, “Başkan Hristofyas’tan ve bakanlardan kendi kendilerine kelepçe vurmalarını, lüks arabalarına binmelerini ve kendi başlarına cezaevine gitmelerini bekliyoruz”, “Yönetmeyi hak etmiyorsunuz, utanın”, “Hristofyas, hem sen hem de bakanların istifa etsin” şeklinde sloganlar attı.

Eyleme katılanlar, attıkları sloganların ötesinde, yönetimdeki isimlere takvim koydu. Eylemciler, önümüzdeki 7 gün içerisinde suçluların bulunması, tutuklanması ve yargılanmasını, eğer bunlar yapılmazsa da ayın 19’unda yeniden toplanacaklarını ve daha büyük eylemler yapacaklarını belirttiler.

BAŞKANLIK SARAYI’NIN ÇEVRESİ SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Gazete, “Başkanlık Sarayı Savaş Alanı” alt başlığıyla devam ettirdiği haberinde, geç saatlere kadar süren protesto eyleminde ciddi olaylar yaşandığını yazdı.

Habere göre eylemcilerin bir kısmı, Başkanlık Sarayı’na girmek istedi. Polisin kendilerini engellemesi üzerine eylemciler, ellerindeki çatapatları, taşları ve Molotof kokteyllerini Başkanlık Sarayı’na ve polislere doğru attılar. Bunun üzerine, göstericileri dağıtmak isteyen polis göz yaşartıcı bomba kullandı.

Gazete, edindiği bilgilere dayanarak, olayları çıkaranların bazı uç görüşlü örgütlerin mensubu olduğunu yazdı.

Politis gazetesi de, olayların büyümesi üzerine çevik kuvvet mensuplarının da bölgeye gelerek müdahalede bulunduğunu kaydetti. gazete, polisin kullandığı fazla miktarda göz yaşartıcı bombadan, Başkanlık Sarayı’nın uzak çevresindeki evlerde ikamet edenlerin bile etkilendiğini belirtti.

Simerini gazetesi de “Öfke Patlaması” başlığıyla manşete çektiği haberinde, Başkanlık Sarayı önünde yaşanan ciddi olayları aktardı, polisin ve çevik kuvvet mensuplarının kullandığı ölçüsüz göz yaşartıcıları ve şiddeti haberinde öne çıkardı.

25 KİŞİ TUTUKLANDI

Rum Polisi Basın Sözcüsü Mihalis Katsunotos, dün akşam meydana gelen olaylarda 20 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Rum Haber Ajansı KİPE’ye açıklamalarda bulunan Katsunotos, Limasol’da da 24 molotof kokteyli taşıyan bir araç tespit ettiklerini ve araçla ilgili olan 5 kişiyi daha tutukladıklarını söyledi.

Katsunotos, tutuklananların bugün, mahkemeye sevk edileceklerini ifade etti.

PATLAMADA HAYATINI KAYBEDENLERDEN 8’İ BUGÜN DEFNEDİLİYOR

Öte yandan Politis gazetesi, patlamada hayatını kaybeden 12 kişiden 8’inin bugün defnedileceğini bildirdi.

Gazete, geriye kalan 4 kişinin de Perşembe günü defnedileceğini yazdı.

YARALILARIN İKİSİYLE İLGİLİ UMUTLAR SÖNMEK ÜZERE

Alithia gazetesi de, “İki Yaralıyla İlgili Umutlar Sönüyor” başlığıyla aktardığı haberinde, patlamada yaralananlardan ikisinin durumunun oldukça ciddi olduğunu ve hayatta kalmalarıyla ilgili umutların giderek azaldığını yazdı.

Gazete, Lefkoşa Rum Devlet Hastanesi ile Limasol Devlet Hastanesi’nde yatan iki yaralı için doktorların, ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını ve artık yapılabilecek bir şey kalmadığını söylediklerini kaydetti.

İSRAİL’DEN DOKTORLAR GELDİ, AİLELER KAYIPLARINI TANIMAYA ÇALIŞIRKEN ZOR ANLAR YAŞADI

Haravgi gazetesinin “Morgda Dramatik Sahneler” başlıklı haberine göre ise, Lefkoşa Rum Devlet Hastanesi’nin morgunda dün, oldukça dramatik sahneler yaşandı. Patlamada hayatını kaybedenlerin aileleri, kayıplarını tanımakta güçlük çekti, yaşananların kelimelerle ifade edilemeyeceği belirtildi.

Gazete İsrail’den, patlamadan meydana gelen yaralanmalar konusunda uzman olan iki doktor getirildiğini ve kimlik tespit çalışmalarının, bu doktorlar eşliğinde dün akşamüstüne kadar sürdüğünü yazdı.

RUM SİYASİ PARTİLER BAŞSAVCININ MÜDAHALESİNİ İSTEDİ

Bu arada, Simerini gazetesi, AKEL dışındaki tüm partilerin, patlamayı “suç teşkil eden ihmalkarlık” olarak nitelendirdiklerini ve Rum Başsavcı Petros Kliridis’in olaya müdahale etmesini istediklerini yazdı.

Habere göre AKEL Basın Sözcüsü Stavros Evagoru, dün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamalarda, Evangelos Florakis Deniz Üssü’ndeki patlamanın araştırılması ve bu konuda sorumluluk taşıyanlara, sorumluluklarının yüklenmesinin, “partisinin olmazsa olmazlarından” olduğunu söyledi.

Evagoru, herkese, siyasi parti mensubu bile olsa, yaşanmış olan bu insani trajedi üzerinden partisel siyaset yapmayı durdurmaları çağrısı yaptı.

GEROGİADİS

DİSİ Basın Sözcüsü Haris Georgiadis ise, Güney Kıbrıs’ı derin bir yasa boğan bu insani trajedi karşısında siyasi çatışmaların yeri bulunmadığını ve akıllarının, patlamada hayatını kaybedenlerin ailelerinde olduğunu söyledi.

Georgiadis, dünkü trajedinin neden yaşandığıyla ilgili büyük soru işaretlerine yanıt verilmesi gerektiğini vurguladı.

FOTİU

DİKO Basın Sözcüsü Fotis Fotiu ise, dün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamalarda, olayın tamamen aydınlatılmasını istediklerini dile getirdi ve herkese sabır diledi.

SOFOKLEUS

KS EDEK 2. Başkan Yardımcısı Sofoklis Sofokleus da, patlamanın meydana gelmesinde sorumlu kişiler aleyhinde cezai kovuşturma başlatılması gerektiğinin altını çizdi.

Sofokleus, bu bağlamda Rum Başsavcı Petros Kliridis’in olaya müdahale etmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

ŞİLLURİS-PANAYOTU

EURO. KO Başkanı Dimitris Şilluris ile Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi Genel Sekreteri Yoanna Panayotu da, patlama sonrasında meydana gelen gelişmelerin, bir sonraki Ulusal Konsey toplantısında detaylı bir şekilde ele alınması, bununla birlikte insanların güvenliği ve sağlığıyla ilgili meselelerin de ciddiyetle görüşülmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2406 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler