1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. OCAK ZİRVESİ’NE DOĞRU…
OCAK ZİRVESİ’NE DOĞRU…

OCAK ZİRVESİ’NE DOĞRU…

Beklentilerin aksine, ‘OYUN’ BİTMEZ! ‘Müzakere Heyeti’nin eski isimlerinden Yrd. Doç Dr. Tufan Erhürman ‘Zirve’yi değerlendirdi… Erhürman’ın değerlendirmeleri özetle şöyle, ayrıntılar bugün YENİD

A+A-

 

 

 

Beklentilerin aksine,

‘OYUN’ BİTMEZ!

 

‘Müzakere Heyeti’nin eski isimlerinden Yrd. Doç Dr. Tufan Erhürman ‘Zirve’yi değerlendirdi… 

 

Erhürman’ın değerlendirmeleri özetle şöyle, ayrıntılar bugün YENİDÜZEN’de;

 

“‘SON OYUN’ BEKLENTİSİ PEK GERÇEKÇİ GÖRÜNMÜYOR…”

 

Erhürman, Kıbrıs Türk tarafında bazı çevrelerin “son oyun” beklentisinin de pek gerçekçi görünmediğini görüşünü paylaştı.

Erhürman, BM’nin bir noktada görüşmeleri askıya almasının, ya da Kıbrıs Rum tarafındaki başkanlık seçimlerine kadar rölantiye almasının daha gerçekçi bir ihtimal gibi göründüğünü ifade etti.

 

“2012’DE ÇÖZÜM BEKLENTİM YOK…”

 

Yrd. Doç Dr. Erhürman “kendi adıma, 2012 içerisinde bir çözüm beklentisini çok güçlü bir olasılık olarak görmediğimi söylemeliyim”

 

RUM TARAFININ KABUL GÖRMEYEN ÖNERİLERİ…

 

Erhürman,  mülkiyet konusunda son sözü söyleme hakkının eski mal sahibine bırakılması önerisinin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin konuyla ilgili kararlarıyla uyumlu olmadığını ifade etti.

 

“TC KÖKENLİLERE YÖNELİK AYRIMCI BAKIŞ…”

 

“Vatandaşlık konusundaki TC kökenlilere yönelik ayrımcı bakış da bu alanda dünyada kaydedilen gelişmelere paralel sayılamaz” diyen Yrd. Doç Dr. Erhürman, çapraz oyun başkanlık sistemi altında gerçekleştirilmesinde ısrarcı olunmasının da Kıbrıs’ta şu anda var olan koşullar dikkate alındığında, anlaşılabilir bir tutum olmadığını kaydetti.

 

“TÜRK TARAFI MUTLAKA TOPRAKTAN ÖDÜN VERECEK…”

 

Erhürman’a göre, Türk tarafının makul ve modern hukuka uygun olmayan, dolayısıyla uluslararası toplum tarafından kabul görmeyen önerilerini ise, özellikle toprak, iki bölgelilik, vatandaşlık ve yönetim ve güç paylaşımı başlıkları altında toplamak mümkün.

 

‘VATANDAŞLIK’ KONUSU…

 

Erhürman, uluslararası toplumu ikna etmeden ve nüfusla ilgili net rakamlar ortaya koymadan, “her KKTC vatandaşı yeni kurulacak devletin de vatandaşı olacak” tezini savunmanın da kolay olmadığını ifade etti.

 

“KABUL GÖRMESİ MÜMKÜN OLMAYAN TALEPLER…”

 

Erhürman, Türk tarafının yönetim ve güç paylaşımı başlığı altındaki taleplerinden iki ayrı egemen devlete yönelik olanların da kabul görmesi mümkün olmayan taleplerden olduğunu kaydetti.

 

“ÇAPRAZ OYLA İLGİLİ TAVIR NETLEŞMELİ…”

 

Türk tarafının çapraz oyla ilgili tavrının da netleştirmek durumunda olduğunu belirten Erhürman, “Demokrasiyi bilen herkes, halkın tamamının iradesini temsil etmeyen bir kişinin, dönüşümlü olarak da olsa, halkın tamamının Cumhurbaşkanı olamayacağını bilir” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1114 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler