1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Obama-Romney yarışı 'at başı'
Obama-Romney yarışı at başı

Obama-Romney yarışı 'at başı'

ABD başkanlık seçimlerine haftalar kala ülkede seçimi kimin kazanacağına dair tahmin yürütülemiyor

A+A-

 

 

ABD başkanlık seçimlerine haftalar kala ülkede seçimi kimin kazanacağına dair tahmin yürütülemiyor

 

Obama-Romney yarışı “at başı”

 

Ekonomik konuların diğer tüm konulardan daha önemli olduğu bu seçimlerde, 3 Ekim’de yapılacak ve televizyondan canlı yayınlanacak olan iki aday arasındaki münazaraların, seçimin sonucunu belirleyeceği ifade edildi

 

 

 

Osman KALFAOĞLU-Washington DC

 

ABD başkanlık seçimlerine haftalar kala, Washington’daki siyasi gözlemciler Demokrat Parti adayı Başkan Barack Obama ile Cumhuriyetçi Mitt Romney arasındaki yarışın at başı gittiğini belirtti.

Ekonomik konuların diğer tüm konulardan daha önemli olduğu bu seçimlerde, 3 Ekim’de yapılacak ve televizyondan canlı yayınlanacak olan iki aday arasındaki münazaraların, seçimin sonucunu belirleyeceği ifade edildi.

Merkezi Washington’da bulunan The Atlantic dergisinin Editörü Steve Clemons, Obama ile Romney arasındaki yarışın oldukça yakın seyrettiğini, bugüne kadar çıkan kamuoyu araştırma sonuçlarının her hangi bir anlam ifade etmediğini söyledi.

ABD’deki seçim sistemi nedeniyle her iki adayın da toplam oylarda üstün gelmesine rağmen seçimi kaybedebileceğini söyleyen Clemons, “savaş alanı eyaletler” olarak adlandırılan 10-11 tane eyaletin henüz rengini belli etmediğini, başkanlık münazaralarının kararsız eyaletlerin hangi yöne gideceğinde belirleyici olacağını ifade etti.

“Mitt Romney, savaş alanı eyaletlerden üçünü kazanması durumunda seçimleri de kazanabilir. Ancak Romney’in dezavantajı, görüşlerinin insanlar tarafından tam olarak bilinmemesidir” diyen Clemons, Mitt Romney’in başkan yardımcısı adayı Paul Ryan’ın devam eden seçim kampanyasında belirleyici rol üstlendiğini, bunun da bir başkan adayı için iyi bir imaj olmadığını kaydetti.

 

SEÇİMİN SONUCUNU BELİRLEYECEK ETKENLER

Washington’da Meridian Center’de dün gerçekleşen “Seçimlere Giden Yol” başlıklı panelde konuşma yapan Demokrat Partili Jack Quinn,  geçtiğimiz hafta gerçekleşen Demokrat Parti kongresi sırasında eski başkanlardan Bill Clinton’ın yaptığı konuşmanın, Obama’ya birkaç puan kazandırdığını söyledi. Diğer yandan Mitt Romney’nin kişiliği ve politikalarının da Obama’ya puan kazandırdığını, ancak tüm bunlara rağmen çoğu ABD seçmeninin kararını vermiş olmasından dolayı yarışın yakın geçeceğini ifade etti.  

“Mitt Romney halktan biri olduğu imajını veremiyor. Dini nedenler dolayısıyla Obama gibi barlara gidip insanlarla bira içmiyor” diyen Quinn, önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan ekonomik raporların seçimlere etki edebileceğini, bunu yanında seçime katılım oranı ve ABD dışında yaşanacak olayların da seçimi etkileyeceğini söyledi.

Cumhuriyetçi Parti destekçisi ve QGA Communications’un Başkanı John Feehery ise ABD Anayasa Mahkemesi’nin seçim kampanyalarına yapılacak bağışlara getirilen sınırlamayı kaldırmasının, Mitt Romney’in işine yarayacağını ifade etti. 

Diğer taraftan her eyaletin kendi seçim kuralları olduğunu söyleyen Feehery, Cumhuriyetçilerin, Demokrat Parti’nin güçlü olduğu eyaletlerde seçmen kayıt işlemlerini zorlaştırmak istediğini, bunu nedeninin de politik olduğunu kabul ettiklerini ifade etti.

Feehery,  özellikle eşcinsel evliliği ve kürtaj gibi ülkede kültürel farklılıkları öne çıkaran konuların seçimlere etkisi olacağını söylerken, bu seçimin Cumhuriyetçi Parti’nin geleceği için çok kritik olduğunu söyledi.

 

VERGİ POLİTİKALARI FARKLI

Diğer yandan Center for American Progress (Amerikan Gelişim Merkezi) yöneticisi Tara McGuiness, ekonomik konularda Obama ile Romney arasında büyük arklılıklar olduğunu söyledi. Obama’ya göre ekonomik büyümenin orta sınıf ile gerçekleşebileceğini söyleyen McGuiness, Obama’nın orta direğe vergi koymak yerine mesleki eğitim ve ülkenin uzun zaman ilgisiz kalan altyapısına yatırım yapmayı, bu sayede istihdam yapmayı planladığını söyledi. Diğer yandan Mitt Romney’nin üst düzel gelire sahip olanlardan alınan vergide indirime gitmeyi planladığını, ancak bundan doğacak açığı orta sınıf ailelerden alınan vergiyi artırarak kapatmayı planladığını ifade etti. McGuiness, Romney’nin özellikle sağlık hizmetine ayrılan bütçeden kesintiye gitmeyi planlarken, savuma harcamalarında artış yapmak istediğini de sözlerine ekledi.   

 

 


Romney güçlü ordu istiyor

 

 

Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Mitt Romney, geçtiğimiz gün henüz rengini belli etmemiş olan Virginia eyaletinin Fairfax kasabasında bir miting düzenledi.

Geçtiğimiz günlerde Libya’da ABD Elçiliğine gerçekleştirilen saldırı sırasında ABD büyükelçisinin öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamada saldırının sorumluluğunu Başkan Obama’ya yükleyen  Romney, ülkedeki demokrat ve cumhuriyetçiler tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti. Geçtiğimiz günkü seçim mitingi sırasında konu ile ilgili sadece üzüntüsünü dile getiren Romney, ABD’nin dünyada yeniden etkin olabilmesi için güçlü bir orduya sahip olması gerektiğini, güçlü bir ordunun da güçlü bir ekonomi sayesinde oluşturulabileceğini ifade etti. Başkan Obama’nın verdiği hiçbir sözü tutamadığını ve ülkeyi dört sene önce olduğundan daha kötü duruma getirdiğini söyleyen Romney, kendisinin ekonomiyi düzeltebileceğini, çünkü ekonomi okumak yerine ekonominin içinde büyüdüğünü sözlerine ekledi.

YENİDÜZEN’in izlediği mitinge çoğunluğunu orta yaş üzeri yaklaşık 2000 beyaz Amerikalı katılırken, Romney’in konuşması sırsında arkasında duran ve kadınlardan oluşan kalabalığın içerisinde Amerika’daki azınlıkları temsil eden kadınların da bunması dikkat çekti. Mitingi izleyen medya mensupları, özellikle kadınlar ve ABD’deki azınlıkların Romney’i desteklemediğini, düzenlenen mitingdeki görüntünün, farklı bir imaj ortaya koyup kadın ve azınlık oylarını artırmaya yönelik yapıldığını kaydetti.

 

 

Bu haber toplam 670 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler