1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. O BİR ŞAMPİYON!
O BİR ŞAMPİYON!

O BİR ŞAMPİYON!

K.K.T.C’nin ilk ve tek vitesli kategorisi karting şampiyonu Osman Pozan ile özel bir röportaj yaptık. Lefkoşa’nın gözde mekanı 13 Restaurant & Bar’da gerçekleştirdiğimiz röportaj’da karting sporu ve şampiyonluğu hakkında konuştuk.

A+A-

 

 

K.K.T.C’nin ilk ve tek vitesli kategorisi karting şampiyonu Osman Pozan ile özel bir röportaj yaptık. Lefkoşa’nın gözde mekanı 13 Restaurant & Bar’da gerçekleştirdiğimiz röportaj’da karting sporu ve şampiyonluğu hakkında konuştuk.

 

 

-Öncelikle bize vitesli kategorisinden bahseder misin?

Vitesli kategorisi diğer kategorilerde kullanılan motorlardan daha fazla güç üreten motorlarla ve isminden de anlaşılabileceği gibi 6 ileri şanzımanla yarışılan kategoridir. Karting yarışlarının en üst klasmanıdır.

 

-Bu spora merağın nerden geliyor?

K.K.T.C.’nin en köklü motor sporlarındandır karting sporu. Küçük yaşlarda Lefkoşa otobüs terminalinde düzenlenen yarışları anımsıyorum. O yıllardan beri merağım vardı bu spora. Ailemin de desteğiyle yollarda değil pistlerde yarışalım sloganıyla bu spora adım attım.

 

-Bu spora ne zaman başladın?

Bu spora ilk olarak 2005 yılında düzenlenen amatör bir turnuva ile başladım. Yaklaşık 110 amatör yarışçının katılımıyla gerçekleşen turnuvada birinci oldum. Daha sonra yine yaklaşık 100 yarışçının katıldığı bir başka amatör turnuvada da ikinci oldum. 2007 yılına kadar amatör olarak ilgilenmeye devam ettim. 2007 yılında profesyonel olarak yarışmaya başladım.

 

-Bize biraz şampiyonluğundan bahseder misin?

2008 yılında ilk kez düzenlenen vitesli karting şampiyonasına katıldım. 8 yarıştan oluşan zorlu bir şampiyonaydı .  Çok çekişmeli yarışlara sahne olan sezonu şampiyon olarak kapatmak gurur vericiydi.

 

-Geçmiş yıllarda K.K.T.C’de çok popüler olan bu spor, günümüzde neden geri planda kaldı sence?

Eskiden ülkemizde motor sporları olarak sadece ralli ve karting yarışları düzenlenirdi. Günümüzde bunlara drag ve drift organizasyonları da eklenince motor sporları seyircisi çok fazla olmayan ülkemizde, ilgi farklı dallara bölündü. Bunlara maddi sıkıntılar ve sponsor azlığı da eklenince organizasyon düzenlenmez hale geldi ve karting sporuna ilgi azaldı.

 

-Yarışlarda başınızdan geçen hiç unutamayacağınız bir olay var mı?

Sezonun son yarışından önce, son antrenmanlarda kaza yaparak aracıma hasar vermiştim. Sıralama seansına kadar aracımı yetiştiremezsem şampiyonluk gidecekti. Gecenin geç vakitlerine kadar aracımı hazırlayıp ertesi günkü sıralama seansına yetiştirdik. Daha da önemlisi, en hızlı turu atarak yarışa ilk sıradan başlama hakkı kazandım. sanırım şampiyonluğa giden yolda en önemli viraj buydu. Yardımlarını ve desteklerini eksik etmeyen tüm arkadaşlarıma ve aileme sizin aracılığınızla tekrar teşekkür ederim.

 

-Son olarak neler söylemek istersiniz?

Öncelikle güzel organizasyonlarla bu sporu tekrar gündeme getirmek için devletimize ve sponsorlara buradan çağrı yapmak istiyorum. Biraz klasik olacak ama yollarda değil pistlerde yarışalım. 13 Restaurant & Bar’a ve Damalı bayrak’a teşekkür ederim.

 

Ülkemizde birçok motor sporu organizasyonunun olması güzel bir şey tabii ki. Hız tutkusu olan gençlerin, imkanları el verdiği sürece,istediği branş da, içindeki tutkuyu pistlere dökmesi ve yollarda, trafikte tehlike saçmaması açısından gerekli bir şey ülkemiz için. Köklü motor sporlarımıza destek olalım ve geri plana atmayalım. Bu keyifli röportaj için şampiyonumuz Osman Pozan’a teşekkür ederiz.

 


 

KISA KISA…

 

* Eski Formula 1 pilotu ve takım patronu, Gerhard Berger, Tek Koltuklu Araçlar Komisyonu'nun yeni başkanı olarak atandı.

* Mercedes GP, 2012 sezonundan itibaren "Mercedes AMG Petronas Formula 1 Takımı" olarak yarışacak.

*Fernando Alonso: " Vettel’i hep, 5 yarış kala şampiyonluğunu ilan edebileceği bir araçta gördük. Bir de mükemmel olmayan araçta görmek gerek" dedi.

*FIA, Ağustos'ta yayımlanan 20 yarışlık 2012 takviminde değişiklik olmadığını duyurdu. 2012 sezonu 18 Mart'ta Avustralya'da başlayacak; 25 Kasım'da Brezilya'da son bulacak.

* Suzuki MotoGP'den ayrıldığını duyurdu. Küresel ekonomik koşulların, en az 2 sene ayrılık kararını almalarında etkili olduğu söylendi.

*1971 İtalya Grand Prix’sinde, 0,61 saniye içinde 5 pilotun damalı bayrağı gördüğü efsane yarışın galibi İngiliz pilot Peter Gethin, 71 yaşında hayatını kaybetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1416 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler