1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. O BİR DÜNYA ŞAMPİYONU MERT KOFALI
O BİR DÜNYA ŞAMPİYONU MERT KOFALI

O BİR DÜNYA ŞAMPİYONU MERT KOFALI

Finlandiya’da 21 – 26 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen International Junior Cup 2012’de atıcılık trap dalında dünya şampiyonu olmuş bir isim Mert Kofalı

A+A-

 

 

Finlandiya’da düzenlenen International Junior Cup 2012’de trap dalında dünya şampiyonu olmayı başaran atıcılık sporcusu Mert Kofalı’nın gerek ülkemizde gerekse Türkiye’de birçok birinciliği bulunuyor. Dubai ve Katar’da düzenlenecek şampiyonalarda derece elde edebileceğine inanan sporcu, olimpiyatlara katılma şansına ise “Neden olmasın” cevabını veriyor

 

Burhan Gürkan

 

Finlandiya’da 21 – 26 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen International Junior Cup 2012’de atıcılık trap dalında dünya şampiyonu olmuş bir isim Mert Kofalı. Henüz 18 yaşında olmasına rağmen Amerika, Rusya ve Almanya gibi bu sporu profesyonelce yapan ülkeler arasında dünyanın bir numarası olmayı başardı.

Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’nden Elektrik Mühendisliği bölümü mezunu olan Mert, öğrenim hayatına Yakın Doğu Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu’nda devam edecek. Atıcılık ile tanışmasından önce 5 yıl kadar karting sporu ile ilgilenirken, 2 kez İtalya’da Rok Cup’ta mücadele eden Mert, burada başarılı bir performans sergiledi. Bunun dışında yıldız takıma kadar Gönyeli’de futbol oynadıktan sonra son bir buçuk yıldır atıcılık sporu ile uğraşıyor. Babası Hüseyin Kofalı’nın atıcı olmasından dolayı sürekli poligona giden Mert, daha sonra babasının kendisine aldığı tüfek ile bu spora adım attı. Trap dalında yarışan genç dünya şampiyonunun gerek ülkemizde gerekse Türkiye’de birçok birinciliği ve dereceleri bulunuyor.

 

“BU İŞİN GÜZELLİĞİNİ GÖRDÜM”

Geçtiğimiz ay Finlandiya’da mücadele eden Atılcık Federasyonu kafilesinde yer alan Mert Kofalı, International Junior Cup 2012’de dünyanın dört bir yanından gelen atıcılarla yarıştı. Hayatları bu spor üzerine kurulu olan ve eğitimleri de dahil olmak üzere profesyonelce bu sporu yapan atıcılarla yarışmanın çok farklı olduğunu belirten Mert, “Finlandiya’da bu işin güzelliğini gördüm. Poligonlar güzel, üst düzey atıcılarla yarışıyorsunuz. Tabii bu ortam sizi içine çekiyor” diye belirtiyor.

Takım olarak 1 plaka ile 3’üncülüğü kaybettiklerini ve 4’üncü olduklarını belirten Mert, beş plaka vurabilmeleri halinde 2’nci bile olabileceklerinin altını çiziyor. Trap dalında finale gelene kadar hergün yarışlar olurken, finalin çok güzel olduğunu, olimpiyatlarda yarışan sporcularla mücadele ettiğini söylüyor. Finlandiya’ya gitmeden önce sana “Dünya Şampiyonu olacaksın” deseler ne düşünürdün sorumuza Mert, “Ben oraya gitmeden önce üçüncü olabileceğimi düşündüm. Kendime olan öz güvenim biraz yüksektir. Birkaç yarış iyi atmıştım ve bu yarışlarda elde ettiğim derecelerden dolayı kendime güveniyordum. Sonra Dünya Şampiyonu oldum” diye anlatıyor. Elde edilen başarının çok büyük bir olay olduğuna vurgu yapan Mert, “Orada herkesin hayalini kurduğu bir başarı elde ettim” diye belirtiyor.

“Finalde birinci olunca hissettiklerin nelerdi?” sorusuna Mert, o anın tuhaf bir his olduğunu, duyguların tarif edilemez olduğunu sözlerine ekliyor.

 

DİĞER ÜLKELERİN BAYRAKLARINI İMZALADI

Dünya şampiyonluğunu 25 yıllık Baretta 682 Trap tüfeği ile elde eden sporcu, profesyonel sporcuların 8 bin ila 11 bin euro arasında değişen tüfekler kullandığını söylerken, bu sporun ne kadar maliyetli bir spor olduğunu da belirtmiş oluyor.

 

Mert “Şampiyonluğumu ilan ettikten sonra herkesten tebrik aldım. Birkaç ülkenin bayrağına ‘World Champion’ olarak imza istediler. Altına adımı yazıp imzaladım. Almanya’nın başkanı bana plaketimi verdi. Adım dünyada duyuldu” diye yaşananları dile getirdi.

 

“OLİMPİYATLAR NEDEN OLMASIN”

Olimpik bir spor dalı olan atıcılıkta ileride birgün dünyanın en önemli spor organizasyonuna katılma ihtimaline “Neden olmasın” diye cevap veriyor genç dünya şampiyonu. Pahalı bir spor olan atıcılıkta bu şampiyonanın her yıl yapıldığını belirten Mert, Dubai ve Katar’da 2013 yılı içerisinde yapılacak şampiyonalarda birincilik veya üçüncülük elde etmesi halinde olimpiyat barajına kadar çıkabileceğini belirtiyor. Eğer barajı geçerse olimpiyatlarda Kıbrıslı Türk olarak yer almak istediğini dile getiriyor.

 

DESTEKÇİLERİNE TEŞEKKÜR

Atıcılığın zevkli bir spor olduğunu, yapmak isteyenlere bu sporu tavsiye ettiğini belirten Mert, başarıların devamının geleceği sözünü veriyor. Bunun yanında kendisine destek olan babası Hüseyin Kofalı ve antrenörü Hüseyin Zorba’ya teşekkürlerini bizim vasıtamız ile sunuyor. Kendisine ayrıca Özer Boyacı’nın fişenk desteği verdiğini, Gönyeli Belediyesi ve Spor Dairesi Müdürü Hüseyin Cahitoğlu’nun da önemli destekleri olduğunu belirten Dünya Şampiyonu, onlara da çok teşekkür ettiğini söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 667 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler