1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. O BİR DÖVME SANATÇISI: ÖZEL ÜNERDİ
O BİR DÖVME SANATÇISI: ÖZEL ÜNERDİ

O BİR DÖVME SANATÇISI: ÖZEL ÜNERDİ

Filiz UZUN: Özel Ünerdi. Röportajımızı yaparken bir yandan da dövmemi yaptı.

A+A-

 


Filiz UZUN
--------------

İnsan bedeninin farklı malzemeler kullanılarak çeşitli uygulamalarla süslenmesi çok eski tarihlere dayanmaktadır. Kaynaklar dövme sanatına ta Mısır mumyalarında rastlandığını göstermektedir.
Günümüzde Batı’da çok yaygın bir uygulama alanı bulunan dövme, kentsel yaşam­da özellikle gençler arasında giderek daha çok ilgi çeken bir süslenme biçimine dönüşmüştür.
Benim ilk dövmeyle tanışmam ailemdeki erkeklere rastlamaktadır. Denizci olan ağabeylerimin kollarına yaptırdığı motifler ta küçük yaşlarımda beni etkilemiştir. Ailemde çok erkeğin olması ve özellikle erkeklerin askerlik dönemlerinde vücutlarının çeşitli yerlerine dövme yaptırmaları benim ilgimi çekmiştir. Motiflerine baktığımda ise genellikle kadın motifi, isimler, harita, ya da değişik figürleri görmek mümkündü. Çok küçük olmama rağmen bir gün büyüdüğümde bunlardan ben de yaptırmak istediğimi kafama koymuştum. Ama nasıl bir motif olacağı konusunda kafa yormaktaydım. Uzun yıllar bu dileğimi ertelesem de ilk dövmemi tam da beni anlatan renkli, ayrıca da özgürlüğü simgeleyen bir motifte karar kıldım. Birçok kişinin de dediği gibi bir kez dövme yaptıran bir tane ile kalamıyor. Ve bende de aynı oldu. Her ne kadar birçok kadın gibi süse meraklı olsam da ben dövmeyi sanırım başka nedenle yaptırdım. Belki çocukluğumdan kalan bazı izler bıraktığından, belki bu toplumda kendimi ifade edemediğimden, belki de hiçbir şey düşünmeye gerek yoktur, sadece sevdiğimdendir bilemiyorum. Fazla da sorgulamıyorum.
Son dövmem de röportaj konuğum olan Özel Ünerdi tarafından yapıldı. Özel, hakikaten de yıllarını dövme sanatına adamış bir dövmeci. Ailesinde herkes üniversite bitirdiği halde kendisi bu mesleği seçerek bu alanda ilerlemek için mücadele etmiş. Dünyanın birçok ülkesindeki dövme sanatçılarından dersler aldı. Ve onların yanında çalıştı. Hatta Londra’da bir müşteri kitlesi bile var. Dövme yaptırmak istediklerinde Özel’in Londra’ya gitmesini bekliyorlar.
Özel’de dikkatimi çeken başka özellik ise memleketini çok seviyor olması. Yurtdışında bu işten çok daha fazla kazanabileceği halde o ülkesine dönmeyi tercih etmiş. Buradaki gençlerin de ülkeyi terk etmelerine acayip üzülüyor. Ve gençleri ülkede tutmak için çalışılmalı diyor.
Özel yaptığı dövme motiflerinin çoğunu ya da sizin nasıl bir şey istediğinizi konuşup anında çizebiliyor. Çizim yeteneği de çok iyi. Bana çizdiği motifi de internette paylaşmıyor, “bu sana özel” diyor “kimsede olmayacak”. Nasıl seviniyorum. Tam bir profesyonel... Titiz, temiz, tüm aletleri tek kullanımlık, çalışma ortamı bir kliniği andırıyor. İşine, sanatına, müşterisine saygılı…
Açıkçası beni şaşırttı Özel Ünerdi. Röportajımızı yaparken bir yandan da dövmemi yaptı. İtiraf etmeliyim ki en ağrılı bölge ayak üstüymüş ama esprili konuşması ve ara ara beni dinlendirmesiyle ve elinin çabukluğu sayesinde erken bitirip ayağımda çok güzel bir motif ortaya çıkardı. Ben onu çok sevdim. Onu ve ailesini. Eşiyle ve işiyle çok mutlu, bu da sanatına yansıyor sanırım…
Eğer bir dövme severseniz. Kendinizi riske atmayınız. İyi düşünüp doğru kişiyi bulun.

 -----------------------------


“18 yıldır dövme yapıyorum”
- “Ben bu işi paradan çok sanat için yapıyorum.”

- “Dövme yapmak için Londra’ya, Romanya’ya ve Rusya’ya gidiyorum”
·        F.U: Kendini bize tanıtır mısın?

·        Ö.Ü: Ben 33 yaşındayım. 18 yıldır dövme işiyle uğraşıyorum. İlk günkü gibi dövme işine aşığım. 50 yaşına geldiğim zaman da aşık olacağım. Ben bu işi paradan çok sanat için yapıyorum. Evliyim ve 4 yaşında bir kızım var.

 

·        F.U: Ne zaman ve nasıl başladın dövme yapmaya?

·        Ö.Ü: 15 yaşında başladım dövme yapmaya. Eniştem Almanya’da dövmeciydi. Kendi imkânlarımızla ilk önce evde dövme yapmaya başladık. İğnenin üzerine iplik sararak mürekkebe batırarak dövme yapıyorduk o zamanlar. Son derece ilkel şartlarda yapıyorduk. Ben kendimi geliştirmeyi seven biri olarak baktım bu işi de gerçekten sevdim, o zaman dövmeyi olması gerektiği gibi yapmaya çabaladım. Londra’da yaşayan bir arkadaşım vardı. 0na bana bir dövme makinesi getirmesini rica ettim. O da sağ olsun beni kırmadı ve bana bir dövme seti getirdi. Kemal Türcan arkadaşıma çok şey borçluyum. O bu işi daha profesyonelce yapmama vesile oldu. 15 yaşımda başladığım dövme işine askerde de devam ettim. Askerden sonra da daha profesyonelce başladım. Askerdeyken hatta bir arkadaşımla bir dövme makinesi icat ettim. Hala hatıra olarak saklıyorum. Askerden geldikten sonra da dövme makinesi ile devam ettim. Daha sonra Almanya’da yaşayıp daha sonra Türkiye’ye taşınan Hamit Yaşar adındaki bir dövme hocasıyla tanıştım. O burada Muhtar Yusuf Galeria’da bir dövme dükkanı açıp benle birlikte çalışmayı teklif etti.  Daha sonra Türkiye’de iyi bir müşteri kapasitesi varken burada aynı ilgiyi göremediğinden dönmek istedi. Ve beni de oraya gitmem konusunda ikna etti. Orada daha iyi bir eğitim alacağım ve daha çok müşteri ile çalışıp çok şey öğreneceğimi söyledi. Ve birlikte önce Ankara’ya gittik. Daha sonra Marmaris, Antalya ve Bodrum’da dövme yapmak için belirli aralıklarla kaldım.  Halen daha da bazı ülkelere dövme sanatçılarından yeni şeyler öğrenmek için Londra’ya, Romanya’ya ve Rusya’ya gidiyorum. Elimden gelen tüm imkânları kullanarak kendimi geliştirmek için eğitimler almaya gidiyorum.

 

·        F.U: Bu işin üstatları en çok hangi ülkededir?

·        Ö.Ü: Rusya ile Amerika bu işi önde götüren ülkelerdir. Amerika’da daha çok sanatçı vardır. Rusya’da daha az ama çok iyi sanatçılardır. Bu sanatçıları görmek ve yaptıkları işlere tanık olmak için çok paralar harcayarak gidiyorum. İngiltere’ye de gidiyorum. Önümüzdeki hafta mesela İngiltere’ye gidiyorum. Yılda bir-iki kez Londra’ya giderim ve orada bir müşteri potansiyelim vardır gideceğim zamanı onlara bildiririm ve gelip bende dövme yaptırırlar.·        F.U: Vücudundaki dövmelerin ilkini kaç yaşında iken yapmıştın?

·        Ö.Ü: Ben henüz 16 yaşında iken yaptırmıştım. Ama kimseye bu yaşta dövme yapmalarını tavsiye etmem.

 

·        F.U: Dövme yaptırmak cesaret işi midir?

·        Ö.Ü: Hayır. Dövme yaptırmak cesaret işi değildir. Dövme kendini ifade etme sanatıdır. Yaptırdığın resim, motif seni anlatan ya da senin düşünceni yaşam biçimini anlatan bir şekildir. Eski çağlarda dövme yapma amacı tamamen buydu. Savaşçılar mesela savaşı kazandıklarında vücutlarına yaptırdıkları dövmelerle kendilerini anlatırlardı. Ama şu an günümüzde genellikle görsel amaçlı yapılmaktadır. Bazı memleketlerde özellikle Yeni Zelandalılarda, Maholiler’de  hala dövme kendini ifade etme sanatı olarak kullanmaktadırlar. Görsel amaçlı değildir.

“17 yaşın altındakiler dövme yapmasın”

·        F.U: Sence görsel amaçlı dövme yapmanın esas amacı nedir?

·        Ö.Ü: Görsel amaçlı yapacaksan bir iş kesinlikle çok iyi düşünülmelidir. Bir kişi dövme yaptığında genellikle 2. dövmeyi de yaptırmak ister. Bağımlılık yapar derler mesela dövme madde değildir ki bağımlılık yapsın! Burada bağımlılıktan çok kişi hayatına yeni bir mutluluk koymak amacı olarak kullanır dövmeyi. Örneğin kişiler arabasını değişir, mutlu olur ya da yeni bir kıyafet alır mutlu olur. Güzel görünmek için bir şeyler yaptığınızda aldığınız iltifat gibi. Yeni bir dövme yapan kişi etrafından övgüler alır ve bu onu mutlu eder.  Özellikle bu dönemlerde Kıbrıs halkında genel bir mutsuzluk ve negatiflik vardır. Çoğu insanda sevgisizlik de yüksek oranda. Vücuduna yaptığı dövmeyle mutlu olabiliyorlar. Özellikle etraftan aldıkları beğeni onları mutlu edebiliyor.  Biraz beğenilmek, biraz ilgi çekmek ve en mühimi de kendilerini mutlu etmek amacıyla. Bu sadece Kıbrıs’ta değil birçok ülkede böyledir. Kendini ifade etmek için dövme yapılan ülkeler vardır… Sıcaklık hiçbir zaman 10 derecenin üzerine çıkmaz ve insanlar sırtlarına ve vücutlarına dövme yaptırıyorlar. Kısa kollu bile giymedikleri halde. Onlar tamamen kendileri için kendilerini ifade etmek için yapıyorlar.

 

·        F.U:  Kıbrıs’ta daha çok kimler dövme yapıyor? Aykırı tipler mi?

·        Ö.Ü: Bizim adamızda çok marjinal tipler yok herkes hemen hemen aynı. Kıbrıslılar çok güzel insanlardırlar aslında. Art niyetsiz ve temiz. Benim bu adaya dönmemdeki tek neden de budur. Halkımı ve insanlarımızı çok sevmemdir. Dünyanın birçok ülkesindeki dövme stüdyolarından bana teklif geldiği halde ben gitmiyorum. Bizim ülkemizde herkes dövme yapar. Aykırı tip, sessiz tip diye ayıramayız. Kimisi kendini ifade etmek, kimi ise görsellik amacıyla yapar.

 

·        F.U: Neden 17 yaşın altındakiler dövme yapmasın dediniz?

·        Ö.Ü: İki önemli nedeni var. O dönemlerde kişiler hem mantıken hem de fiziken değişirler ve o dövmeyi bir süre sonra çıkarmak isterler. Bu da mümkün olmadığından onu kapatmak için daha büyük ve daha gereksiz dövmeler yapmak zorunda kalırlar. Fiziksel değişiklik nedeniyle de dövme bozuluyor. Ve buradan tüm dövmeci arkadaşlara seslenmek isterim lütfen 17 yaşın altındaki çocuklara dövme yapmayınız.

 

·        F.U: Eskiden beri Kıbrıs’ta özellikle erkelerde dövme merakı vardı. Askere gitmiş hemen hemen her erkeğin bir dövmesi olurdu. Ya da denizcilerde…

·        Ö.Ü: Evet. Bizim ülkemiz çok savaş gören bir ülkedir ve savaşın, askerliğin izleri vardır. Burada da o dönemlerde kendini ifade etmek amacıyla dövme yapılırdı. Bizim babalarımız, dayılarımızın yaptıkları dövme motiflerine baktığımızda mesela bayrak, ay yıldız, Kıbrıs haritası, çocuklarının veya eşlerinin isimlerini görürdük. İçlerinde taşıdıkları özlemleri resmedelerdi.

“Sanatsal değilse ben yokum”

 

 

·        F.U: Enteresan dövmeler yaptırmak isteyenler oluyor mu? Senin tavrın ne oluyor?

·        Ö.Ü: Benim bir tarzım vardır ve ben bu işi sanat olarak görüyorum. Ve istenen sanatımı bozacak bir dövmeyse reddediyorum. Mesela ağzının içine gözünün üstüne isteyenler oldu, reddettim. Sanatsal bir motif içermiyorsa ben yokum. Ben bu işi para olarak görmüyorum.

“Sildirmek mümkün mü?”

·        F.U: Gençken yaptırdığı bir dövmeyi sildirmek istiyorsa böyle bir teknoloji var mıdır?

·        Ö.Ü: Lazer bu alanda en gelişmiş teknolojidir. Şu an Kıbrıs’ta yoktur. 5000-10000 Euro’ya da Çin’de üretilen lazer cihazları vardır ama dövmenizi silerken cildinize de zarar vermektedir. Bu işi gerçek anlamda yapan teknolojinin ücreti de çok yüklüdür. Biz bunu getirtmeye çabalıyoruz fakat gerçekten bütçemizi aşıyor. 110 bin euro civarındadır. Bu aleti getirtmeyi başarırsak cildin neredeyse eski haline yakın dövmeler silinebilecek. Tabii ki bu şu anlama gelmesin. İstenilen her dövme yapılabilir nasıl olmasa silinebilecek dememek lazım. Çünkü silme işlemi de maliyeti yüksek olacaktır.

“Sevgililerin ismini yazdır, sonra sildir”

·        F.U: Özellikle gençlerden duyuyorum sevgililerinin isimlerini yazdırıyorlar daha sonra da ayrıldıklarında silmek istiyorlar? Doğru mu bu?

·        Ö.Ü: Çok yanlış buluyorum. Ben evli olsalar bile ilişkisi olduğu kişiyi yazmalarını önermem. Silme aleti geldikten sonra daha rahat davranabilecekler fakat şunu söyleyeyim. 80 TL’ye yapılan bir dövme lazerle belki de 1000 TL’ye silinebilecek. O yüzden dövme yaptırırken iyi düşünülmesi gerekmektedir.   

 

 

 

Bu haber toplam 1499 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler