1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'O benim yüreğimde kalsın'
O benim yüreğimde kalsın

'O benim yüreğimde kalsın'

Sağlık Bakanlığı için ismi geçiyordu. Verdiği birçok beyanatta da gittiği ortamda da bu göreve hazır olduğunu ima ediyordu. Ancak olmadı… UBP Girne Milletvekili Mehmet Arif Tancer hüsrana uğradı. UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, kurultay he

A+A-

 

 

Sağlık Bakanlığı için ismi geçiyordu. Verdiği birçok beyanatta da gittiği ortamda da bu göreve hazır olduğunu ima ediyordu. Ancak olmadı… UBP Girne Milletvekili Mehmet Arif Tancer hüsrana uğradı.

UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, kurultay hesaplarında, onu devre dışı bırakarak bir Mağusalı ve eskiden de Sağlık Bakanlığı görevi yapan Ertuğrul Hasipoğlu’ndan yana tavrını koydu.

Önceki günde bunu Cumhurbaşkanlığı’na iletti.

O andan itibaren çeşitli söylentilerde kulislerde yayılmaya başlandı. Tancer’in olaya tepki gösterdiği, istifa edeceği konuşuldu.

Dün de Cumhuriyet Meclisi’nde görevli oluğu Siyasi İşler Komitesi başkanlığından istifa ettiği hatta ve hatta kurultayda Küçük’ü değil, Kaşif’i destekleme kararı aldığı yazıldı.

Tancer her ne kadar iddiaları yalanlasa da Küçük’e kırgın olmadığını söylese de Tancer’in büyük bir hayal kırıklığı içinde olduğu sesinden belliydi.

 

İşte dün Tancer ile konuştuklarımız:

 

-Mehmet Bey iyi günler, dünden itibaren hakkınızda internet sitelerinde haberler yer alıyor ne kadarı doğru?

 

TANCER: Hiçbiri doğru değil.

 

-Siz Sağlık Bakanlığı bekliyordunuz. Ama İrsen Küçük, Hasipoğlu’nda karar kıldı. Küçük’e tepkili misiniz, kırgın mısınız?

 

TANCER: Başbakana kırgınlığım yok. Tercihini kullandı. Bu konuda karar Başbakanındır.

 

Peki Kurultay’da halen daha Küçük’ü mü destekleyeceksiniz?

 

TANCER:  O benim yüreğimde kalsın.

 


 

 

Büstü dikilecek adam olacakmış!..

 

Toplumcu ve Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ilginç açıklamaları ile yine tebessüm ettirdi.

Çakıcı Milliyet Kıbrıs’tan Sefa Karahasan’a açıklamalarda bulundu.

İktidara gelmeleri halinde yolsuzlukların üzerine gideceğine, hesap soracağına değinen Çakıcı, “İddia ediyorum bu halk Atatürk büstünün yanına benim heykelimi dikecek. Öyle reformlar yapacağız ki, halk bunu görecek. Yeter ki iktidara gelelim” açıklamaları ile herhalde herkesin yüzünde tebessüm oluşmasına neden oldu.

 


 

Vakıflar Bankası için Besimler mi?

 

 

BRTK Müdürü Özer Kanlı’nın görevden alınmasına ilişkin karar Resmi gazete’de yayınlandı. Geçtiğimiz hafta yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Kanlı ve Kıbrıs Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Salih Yıldırır görevden alınmıştı.

Kanlı’nın yerine Hüseyin Çobanoğlu atanırken, Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu başkanlığına henüz bir atama gerçekleşmedi.  Şuan Asbaşkan Cem Pişmiş’in vekalet ettiği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na ise YAGA Direktörü Derviş Besimler’in ismi geçiyor. Ancak UBP kulisleri Besimler’in ileride kabinede yer alacağını iddia ediyor.

 

 


 

Bir çocuğun okul çantasına neler sığar?

 

“Bir çocuğun okul çantasına neler sığar? Kalem, defter, silgi, ders kitapları, rengarenk boya kalemleri, belki bir iki paket yemiş. Lisedeyse sevgiyi öğrenen bir yüreği taşıyan hüzün dolu bir şiir defteri belki.. Peki biz devlet olarak çocuklara ne kadar sahip çıkıyoruz? Toplum olarak çantalarına neleri sığdırıyoruz? Şiddet, korku ve kaygı kültürü, yokluklar ve sıkıntılar, belirsiz bir gelecek koyuyoruz çantalarına. Özel okullara gidenlerle göçmen çocukların arasına uçurumlar yerleştiriyoruz. Engellenmiş yavruları ve ailelerini görmezden geliyoruz ve hakları olan hizmetlerin iyileştirilmesi için kılımızı bile kıpırdatmıyoruz. Kısaca umut etmeyi, özgürlüğü, kardeşliği, paylaşmayı, sevgi ve barışı yerleştiremiyoruz. Ne çantalara ne de yüreklerine.. Rüzgar ektik fırtına biçeceğimiz günlere doğru yol alıyoruz. Ayrımcılığı, sömürüyü ve güçlü olanın güçsüzü ezebileceğini öğretiyoruz çocuklarımıza.”

 

BARIŞ BAŞEL

 


 

‘Yasa koyucu’ gerekli düzenlemeyi yapmazsa…

 

 “ Nevvar Nolan, faiz sınırlaması konusunda Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen yasama organının beklenen değişikliği yapmadığını belirtti, bu yüzden bankaların uyguladığı faiz oranlarının 10 katına kadar çıkabildiğini kaydetti.

Yüksek Mahkeme Başkanı, yargının sorunlarını dile getirirken, “her muhtarlığa bir mahkeme kursanız vatandaşın davasını gönlünde arzu ettiği kısa süre içerisinde bitirme şansı olasılığı yoktur. Bu boyutuyla iş yargıyı aşar, aslında yargının alanı değil” değerlendirmesinde bulundu.

Kısaca; yargı üzerine düşen görevi çeşitli olanaksızlıklara rağmen yerine getirmeye çalışırken, önünü açık görmek istiyor. Halbuki önü kapalı. Yolu açması gereken de yasama ve yürütmedir. Daha çok da yasama…

Bu sorunlar giderilmedikten sonra yargıdan daha ne beklenebilir ki!..

Sizce 21 Ekim UBP Kurultayından sonra çözümlenebilir mi?.. Yoksa 2013’te de adli yılın açılışında aynı şikâyetleri işitecek miyiz?..”

 

AKAY CEMAL

 


 

KTÖS’ün talepleri…

 

“TC’li öğretmenlerin ülkemizde istihdam edilmesi ne derece doğrudur? Kamu alanlarını peşkeş çekiyorlar. Ülke eğitimini kurultaya kurban ettiler. Gerçek budur. Ülke eğitimi sorunlar yumağı oldu. Eğitim Bakanlığının görevi nedir? Şov yapacaklarına sorunları çözseler daha iyi olmaz mı? Yıllardır ülke eğitimi kan kaybediyor. Ne zaman tedbir alacaklar? Yeni ders yılına öğretmenler huzursuz başlıyor. Yönetimlerin görevi çare üretmektir. Çare üreteceklerine gösteriş peşine düştüler. Bir tarafta sorunlar öte tarafta şov. Kamusal eğitimi gözden çıkardılar. Devlet okulları sahipsizdir. Bu okullara kim sahip çıkacak? Bu ülkede çağdaş okullara ihtiyaç vardır. Toplumun ilahiyat kolejine ve kuran kurslarına ihtiyacı yoktur.”

 

İBRAHİM ÇAKIRDAĞ

 

 


 

 

“Yeni ekonomik paket Ankara'da görüşülüyormuş. Bence görüşülmüyordur, bizim acentacılara dikte ettiriliyordur. Alın-gidin-uygulayın!”

 

Ulaş BARIŞ’ın profilinden

 

***

 

“ Komplo teorileri hiçbir şeyi açıklamayıp, herşeyi yargıladığı için memlekette çok tutuluyor.”

 

Ufuk URAS’ın profilinden

 


 

 “UBP’ni hazırladığı veya kendisi için başkalarının hazırladığı “ekonomik programı” önce KKTC’nin siyasi partileri ve diğer organizasyonları ile mümkün olduğunca bir konsensüs aranarak hayata geçirmesinin ülkemiz açısından daha verimli olacağını düşünmekteyiz.”

Serdar DENKTAŞ (DP Genel Başkanı)


 

"İkinci toplantıda görüşlerimizi ortaya koyduk. Medyaya yönelik birlik olunuyor görüntüsünden rahatsızız. CTP′ye Meclis′ten çekilelim dedik. Ama karşı çıkıyor. Sadece DP sıcak bakıyor. Muhalefet yapacaksınız samimi olacaksınız.”

Mehmet ÇAKICI (TDP Genel Başkanı)


 

FOTO YORUM…

 

Gemikonağı CMC Bölgesi… Tarım Bakanlığı ‘balık avlamayın’ uyarısı yapıyor. Ama az ilerde balıkçı teknesi objektife yanıyor!.. (Fotoğraf: Haldun OKTAY)

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 877 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler