1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Nükleere Hayır Platformu panel düzenledi
Nükleere Hayır Platformu panel düzenledi

Nükleere Hayır Platformu panel düzenledi

Nükleere Hayır Platformu, ara bölgede “Akdeniz’de Nükleere Karşı Ortak Mücadele” konulu panel düzenledi. Panelde, nükleer santrallerin çevreye verdiği zararlar anlatıldı.

A+A-

Nükleere Hayır Platformu'nun paneline, Avrupa, Türkiye ve Kıbrıs’ın güneyinden çevre örgütlerinden temsilciler katıldı.  Ara bölgede Dayanışma Evi’nde yer alan panelin başında konuşan Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, Akdeniz bölgesinde yaşayanların yaşam alanlarının yok olmaması için nükleer santral yapımına tepki koyması gerektiğini belirtti. 

Türkiye’de faaliyet gösteren Yeşil Düşünce Derneği sözcüsü Sevil Turan da Akkuyu’da nükleer santral yapılmaması mücadelesinin uzun yıllardır devam ettiğini kaydederek, “Şu anda tehlikenin en büyük boyutuna gelinmiş durumda. Ortak bir mücadele ile geleceğin kurtarılması gerekir” dedi. 

Yeşiller Hareketi Eş Başkanı Rebeca Harms ise Türkiye’deki Akkuyu Nükleer santrali projesinin yeni olmadığını ancak Akdeniz’de büyük bir riske yol açabileceğini kaydederek, 2011’de yaşanan Fukuşima nükleer felaketi gibi bir felaketin Türkiye’de de yaşanabileceğine dikkat çekti.
Konuşmaların ardından panele geçildi.Panel sırasında “Nükleersiz Akdeniz Ağı için Çağrı” başlığı altında katılımcılara yazılı metin de dağıtıldı. Metinde, birçok ülkenin ortak yaşam alanı olan Akdeniz’in büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğu, Türkiye’nin nükleer santral yapma kararı almasıyla Akdeniz’in geleceğinin riske atıldığı kaydedildi.

TAK

Bu haber toplam 901 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler