1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Nükleer tesis iddiası
Nükleer tesis iddiası

Nükleer tesis iddiası

Suriye'de Esad rejiminin Lübnan sınırına yakın gizli bir yerde nükleer tesis kurduğu iddia edildi.

A+A-


Suriye'de Esad rejiminin Lübnan sınırına yakın gizli bir yerde nükleer tesis kurduğu iddia edildi.

Alman "Der Spiegel" dergisi, konuyla ilgili haberinde, atom bombası üretildiği iddia edilen tesisin uydu fotoğrafını yayınladı ve "Dünya Esad rejimi tarafından bir kez daha hayal kırıklığına uğrayacak" ifadesini kullandı.

Spiegel, Esad'ın Lübnan sınırına yakın El Kuseyr şehri yakınlarında dağlık bir alanda nükleer bir tesise sahip olduğunu ileri sürdü. Dergi, tesisin Kuzey Koreli ve İranlı nükleer teknoloji uzmanları tarafından da bilinen "Zemzem" projesine ait olduğunu iddia etti.

Suriye, İran ve Pakistan'dan farklı olarak "Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması"nı imzalamış ve anlaşma çerçevesinde nükleer teknolojiyi kullanarak silah yapmayacağını ve nükleer teknolojiyi barışçıl amaçlar için kullanacağını taahhüt etmişti.

Dergi, haberinde ayrıca, 5 Eylül 2007'de İsrail uçaklarının Suriye'nin kuzeydoğusundaki El Kibar tesislerini bombaladığını ve İsrail'in saldırı düzenlenen tesisin bitmek üzere olan bir nükleer tesis olduğu, Esad'in bu tesisde atom bombası yapmaya çalıştığı iddiasını hatırlattı.
 

Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler