1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. NÜFUS SAYIMINA TEPKİLER BÜYÜYOR
NÜFUS SAYIMINA TEPKİLER BÜYÜYOR

NÜFUS SAYIMINA TEPKİLER BÜYÜYOR

HAVA-SEN’in ardından, KTÖS de 4 Aralık Pazar günü yapılacak nüfus sayımını protesto ederek, sayılmayı reddediklerini açıkladı. KTÖS Genel Sekreteri Şener Elçil’in konu ile ilgili açıklamasının tam metni şöyle; “1974 yılından beri sistem

A+A-

 

 

 

HAVA-SEN’in ardından, KTÖS de 4 Aralık Pazar günü yapılacak nüfus sayımını protesto ederek, sayılmayı reddediklerini açıkladı. KTÖS Genel Sekreteri Şener Elçil’in konu ile ilgili açıklamasının tam metni şöyle;

 

“1974 yılından beri sistematik bir biçimde adamızın kuzeyindeki nüfus yapısını değiştirmeyi kendine hedef seçmiş Türkiye hükümetleri dünyayı kandırmaya yönelik girişimlerine bir yenisini daha eklemeye hazırlanmaktadır.

        

Toplumsal baskı ve uluslararası baskıyı engellemek için, 4 Aralık tarihinde yapılacak olan nüfus sayımı adanın kuzeyinde değiştirilecek nüfus yapısını gizlemeye ve uluslararası kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir açılımdır.

        

Türkiye garantörlük görevi çerçevesinde 1974’te Kıbrıs Cumhuriyeti’nin anayasal nizamını tekrardan tesis etmek ve toprak bütünlüğünü korumak için adaya askeri müdahalede bulunmuştur. Adanın kuzeyine 1949 Cenevre Sözleşmeleri’ne aykırı olarak nüfus taşıyıp vatandaşlık dağıtılması Türkiye’nin sorumlulukları arasında olmadığı gibi bir savaş suçudur. Bir yandan yeni “Muhaceret Yasası” ile yüzbinlerce insanın adamızın kuzeyinde kalıp vatandaş yapılması için sürecin önü açılırken, diğer yandan ise görüşme masasında “Çözüm istiyoruz” denmesi tam bir çelişkidir.

        

Tüm bu gelişmeler ortada iken, uluslararası gözlemcilerin olmadığı “ilkel” bir yöntemle nüfus sayımı yapılması tam bir göz boyamadır.

        

KTÖS Sendikal Platform’un 28 Ocak tarihinde halka onaylattığı  on üç maddelik ilkelere bağlılığını tekrardan ifade ederken, burada yer alan uluslararası gözlemciler nezdinde nüfus sayımı yapılması gerektiğini tekrardan hatırlatmayı bir görev bilmektedir. Bu maddeye bağlı olarak 4 Aralık Pazar günü yapılacak olan “ilkel” nüfus sayımının tamamen adanın kuzeyinde yaşanan gerçekleri gizlemeye ve dünyayı aldatmaya dönük olduğunu vurgular sonuçları şimdiden tanımayacağımızı açıklarız. Bununla birlikte vatandaşını hapsederek “koyun” misali saymayı bir marifet yapan işbirlikçi UBP hükümetini protesto ederiz.

        

Biz mandraya kapatılan koyun değiliz. Bize bu aşağılanmayı yapanları ve koyun gibi kendimizi saydırtmayı reddetme görevi düşmektedir.”

        

 

 

 

                                                              

 

Bu haber toplam 1580 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler