1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. NÜFUS SAYIMI SONUÇLARI NEREDE?
NÜFUS SAYIMI SONUÇLARI NEREDE?

NÜFUS SAYIMI SONUÇLARI NEREDE?

Ülke genelindeki bütün belediyeler, sınırları içerisindeki nüfus baz alınarak devletten katkı alırken, aldıkları bu katkı, bütün belediyelerin en önemli gelir kaynağı olarak kabul ediliyor. Halen 2006 resmi nüfus sayımları üzerinden değerlendirilen beledi

A+A-

 

 

 

 

 

Ülke genelindeki bütün belediyeler, sınırları içerisindeki nüfus baz alınarak devletten katkı alırken, aldıkları bu katkı, bütün belediyelerin en önemli gelir kaynağı olarak kabul ediliyor. Halen 2006 resmi nüfus sayımları üzerinden değerlendirilen belediye katkılarının, artan nüfusla birlikte artması beklenirken, halen hiçbir sayının resmen belirtilmemiş olması, belediyelere büyük bir darbe niteliği oluşturdu.  2011 Aralık ayında yapılan nüfus sayımının üzerinden sekiz ay geçmesine rağmen, halen resmi sonuçlarının açıklanmamış olması, özellikle nüfuslarında artış gösteren belediyeler için büyük bir sorun halini aldı.

 

ÇELEBİ: “EN ÇOK NÜFUSU ARTAN BELEDİYEYİZ”

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, 2006 yılından bu güne toplam on üç toplu konut ve yaklaşık 2 bin konutun inşa edildiği Dikmen için en çok nüfusu artan belediye ifadesinde bulundu. 2006 yılında gerçekleştirilen nüfus sayımına göre verilen devlet katkısının, 6761 nüfus üzerinden sağlandığının altını çizen Çelebi, bu gün nüfuslarının 13 bine ulaştığını vurguladı. Nüfuslarında artış olmayan veya çok az artış olan ancak Dikmen Belediyesi’nden çok daha fazla katkılar alan belediyelerin varlığına işaret eden Çelebi, nüfus sayımının kesin sonuçlarının açıklanmamasını büyük bir haksızlık olarak nitelendirdi.

 

DPÖ: “HALA VERİ GİRİŞLERİ YAPILIYOR”

Resmi nüfus sayımının üzerinden yedi ay geçmesine rağmen, neden hiçbir resmi sonucun açıklanmadığı akıllarda soru işareti yaratırken,  belediyeler ise bütçelerini hazırlayamıyor. Devlet Planlama Örgütü yetkilileri konu ile ilgili halen veri girişleri ve analizlerin sürdürüldüğünü bu nedenle kesin sonuçların açıklanmadığını belirtti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1184 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler