1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. NÜFUS SAYIMI KIBRISLI RUMLARI ETKİLEYECEK !
NÜFUS SAYIMI KIBRISLI RUMLARI ETKİLEYECEK !

NÜFUS SAYIMI KIBRISLI RUMLARI ETKİLEYECEK !

KKTC’de gerçekleştirilecek nüfus sayımı nedeniyle 4 Aralık Pazar günü ülke genelinde uygulanacak sokağa çıkma yasağının KKTC-Güney Kıbrıs sınır kapılarından geçişleri etkileyeceği, diğer ziyaretçilerin haricinde; önümüzdeki Pazar günü Apostolos Andr

A+A-

 

 

 

KKTC’de gerçekleştirilecek nüfus sayımı nedeniyle 4 Aralık Pazar günü ülke genelinde uygulanacak sokağa çıkma yasağının KKTC-Güney Kıbrıs sınır kapılarından geçişleri etkileyeceği, diğer ziyaretçilerin haricinde; önümüzdeki Pazar günü Apostolos Andreas Manastırı’na otobüslerle gitmeyi planlayan Rum ibadetçilerin de olumsuz etkileneceği bildirildi.

Alithia “Barikatlardan Geçişler Etkilenecek... Nüfus Sayımı Nedeniyle Önümüzdeki Pazar İşgal Bölgelerinde Sokağa Çıkma Yasağı” başlıklı haberinde Dipkarpaz’da görev yapmakta olan Rum papaz Papazaharia’nın da sokağa çıkma yasağı nedeniyle Apostolos Andreas Manastırı’na gidip ziyaretçilerin mum yakabilmesi için Manastır bünyesindeki kiliseyi açamayacağını belirtti.

Gazete teyit edilmemiş bilgilere dayanarak okurlarına; KKTC makamlarının 4 Aralık günü, Rum ibadetçilerin KKTC’ye gelmesine izin vermek için, ibadetçileri taşıyacak otobüslerin geçişi için; yolcu tam listesini de ibraz ederek özel izin alınmasını istediği bilgisini verdi.

Nüfus sayımı ile ilgili Kıbrıs Türk basınında çıkan haberlerden derlediği bilgilere de yer veren gazete AKEL’li Avrupa Milletvekili Takis Hacigeorgiu’nun Avrupa Komisyonu’ndan; sayım günü KKTC’ye gözlemci gönderme talebinde bulunup bulunmadığı ve KKTC makamlarının ne cevap verdiği konusunda bilgi istediğini yazdı.

Habere göre Hacigeorgiu “4 Aralık 2011’de işgal bölgelerinde nüfus sayımı olacak. Büyük mesele, sonuçların güvenilirliğinin sağlanması maksadıyla bu prosedürün en azından uluslar arası gözlemcilerin gözetimi altında mı yapılacağıydı. Ancak bu olmayacak” dedi.

Fileleftheros haberi “Neden Gözlemci Göndermediniz... Takis: İşgal Bölgelerindeki Nüfus Sayımı Arifesinde Komisyon’a Soru” başlığıyla aktardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1001 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler