1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'NÜFUS HABERLERİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR'
NÜFUS HABERLERİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR

'NÜFUS HABERLERİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR'

KTÖS, “nüfus geriye gidiyor” haberlerinin aksine, Kıbrıs’ın kuzeyine ucuz işgücünün Türkiye’den akmaya devam ettiğni savundu

A+A-

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), “nüfus geriye gidiyor” haberlerinin aksine, Kıbrıs’ın kuzeyine ucuz işgücünün Türkiye’den akmaya devam ettiğni savundu.

 

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil imzasıyla yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

 

Siyasi dayatmalarla değiştirilen nüfus yapımızın yanında “nüfus artışı yoktur” yalanıyla kandırılan toplumumuz, okullardaki öğrenci sayılarının ortaya çıkmasıyla birlikte gerçeklerle yüzyüze gelmiştir.

        

Nüfus sayımı maskaralığının ardından gelen nüfus geriye gidiyor, diye yapılan propagandanın yalan olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Özellikle anaokulu ve küçük sınıflardaki öğrenci artışı bu gerçeği bir kez daha bizlere hatırlatmıştır. İş yoğunluğunun olduğu merkezlerde ve şehir varoşlarında büyük bir genç nüfus yığılması olduğu görülmektedir. Dikmen İlkokulu, Çatalköy İlkokulu, Alsancak İlkokulu, Düzova-Cihangir İlkokulu, Necati Taşkın İlkokulu, Akdoğan İlkokulu, Alasya Vakıf Anaokulu, Hamitköy İlkokulu, Şht. Mehmet Eray İlkokulu, Gönyeli Fazıl Plümer Anaokulu buna gösterilecek örneklerdir. Genellikle kaçak veya izinli çalışmak için adamıza gelenlerin aileleri ile gelmeye devam ettiği açıktır. Asimilasyon ve entegrasyon politikaları çerçevesinde adamızın kuzeyindeki kamusal alanlar üzerinde yapılan işlerde çalıştırılmak üzere ucuz işgücü Türkiye’den akmaya devam etmektedir. Adamıza akın eden ucuz işgücü, aileleri ile geldiğinden eğitim, sağlık ve sosyal yaşamla ilgili ihtiyaçlar artık karşılanamaz duruma gelmiştir. T.C’nin bütçeye verdiği para buraya yığdığı nüfusa yetmediği gibi, her geçen gün sağlık, eğitim ve sosyal yaşamla ilgili hizmetler kısılmakta veya tamamen özele havale edilmektedir.

        

Öğretmen ihtiyacının karşılanamaması sonucu ve inşaatlar sebebi ile tarihte ilk kez bazı okullar bu yıl açılamamıştır. Türkiye’de genel olarak görülen bu durum en nihayet ülkemize de gelmiştir. Aynen Türkiye Devlet Bakanı’nın dediği gibi “bizde ne varsa sizde de olacak”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 651 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler