1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. NÜFUS BİLMECESİ
NÜFUS BİLMECESİ

NÜFUS BİLMECESİ

Nüfus konusu: ARAPSAÇI Güney Kıbrıs nüfusunun 810 bini aşması bekleniyor, peki kuzey ne kadar?... Güney Kıbrıs’ta 1 Ekim’de başlayan ve Kasım ayı sonuna kadar sürecek olan nüfus sayımı çerçevesinde, nüfusun 810 bini aşmasının beklendiği be

A+A-

 

 

 

Nüfus konusu:

ARAPSAÇI

 

Güney Kıbrıs nüfusunun 810 bini aşması bekleniyor, peki kuzey ne kadar?...

 

 

Güney Kıbrıs’ta 1 Ekim’de başlayan ve Kasım ayı sonuna kadar sürecek olan nüfus sayımı çerçevesinde, nüfusun 810 bini aşmasının beklendiği belirtildi.
Alithia gazetesi, nüfus sayımını yürüten Rum İstatistik Dairesi yetkilisi Dora Kiriakidu’dan aldığı bilgilere dayanarak, ilk verilerin, Güney Kıbrıs’ın 2001 yılında 703 bin 529 olan nüfusunun, 2011 yılında 810 bini geçeceğini gösterdiğini yazdı.
Gazete, söz konusu nüfus sayımın, 130 yıl (1881’den bu yana) zarfında yapılan 14. nüfus sayımı olduğuna da dikkati çekti.

KUZEY’DEKİ SAYIM NE ZAMAN YAPILACAK ?

 

Hatırlanacağı üzere Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, aylar önce yaptığı açıklamada, KKTC hükümetinin ekonomik, sosyal ve diğer ihtiyaçlarını tespit ederek, buna yönelik çalışmalarını önceden planlayabilmek için gerekli gördüğü zaman nüfus sayımı yaptığını belirtmiş, bu konudaki ihtiyaca binaen 27 Kasım'da bir nüfus sayımı yapılması yönünde gerekli çalışmalara başlandığını bildirmişti

Özgürgün, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin (BMGS) Temmuz ayındaki raporunda, nüfus sayımının Rum tarafının talebi doğrultusunda yapılacağı şeklinde yorumlanabilecek ifadelerde bulunulmasının gerçekleri doğru yansıtmadığını ve bunun üzüntü verici olduğunu kaydetmişti.

Özgürgün konu ile ilgili şunları kaydetmişti:

''Her devlet gibi KKTC'de ekonomik, sosyal ve diğer ihtiyaçlarını tespit ederek buna yönelik çalışmalarını önceden planlayabilmek için gerekli gördüğü zaman nüfus sayımı yapmaktadır. Nitekim, KKTC hükümeti de bu konudaki ihtiyaca binaen 27 Kasım 2011 Pazar günü gerçekleşecek bir nüfus sayımı yapılmasını teminen gerekli çalışmalara başlamıştır”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1900 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler