1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. NOBLE, DOĞAL GAZDAN EMİN
NOBLE, DOĞAL GAZDAN EMİN

NOBLE, DOĞAL GAZDAN EMİN

Güney Kıbrıs’ın “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki “Afrodit” isimli 12. Parsel’de doğal gaz bulunmasına ilişkin arama sondajları yapan Noble Energy Şirketi’nin, “Afrodit”in kendi kucağında, öneml

A+A-

 

 

 

Güney Kıbrıs’ın “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki “Afrodit” isimli 12. Parsel’de doğal gaz bulunmasına ilişkin arama sondajları yapan Noble Energy Şirketi’nin, “Afrodit”in kendi kucağında, önemli doğal gaz yatakları sakladığına bağlı bulgulara ilişkin tedirginliğinin azaldığı belirtildi.
Politis gazetesi “Noble Önemli Yataklar Konusunda Emin” başlıklı haberinde, çeşitli kaynakların, “Afrodit”te önemli doğal gaz yataklarının olduğunun kesinleşmesinin ardından Amerikan şirket yetkililerinin tedirginliğinin azaldığını dile getirmekte olduklarını söylediğini yazdı.
Gazete ayrıca Noble Şirketi’ne ait “Noble Homer Ferrington” platformundan gelen bilgilerin, ortaya çıkan ve birkaç günlük gecikmeye neden olan sorunların ardından sondaj çalışmalarının, artık devam ettiği yönünde olduğunu belirtti.
Gazete gelen bilgilerin; “Şirketin; çıkarılan numunelerin değerlendirilmesi sürecini, sondaj sırasında sondaj kuyusuna su sızmasıyla on gün önce ortaya çıkan sorunların neden olduğu zaman kaybının sıfıra indirilmesi çabasıyla, bir an önce hızlandırmak istediği” yönünde olduğu belirtildi.

“NOBLE DARDA”

Filelftheros gazetesi, “ Noble Darda… Tamar’daki Gecikmelerin Afrodit’e Etkileri” başlıklarıyla verdiği haberinde, İsrail’in kendisine ait “Tamar” yatağındaki sondajı, komşu ülkeyle öngörülen zaman takvimi içerisinde tamamlaması için Noble Şirketi’ne baskı yaptığını belirtti.
İsrail’in ayrıca, Amerikan Şirketi’ne yazılı olarak izni iptal edeceğine ilişkin olarak bilgi verdiğini de yazan gazete, bunun Noble Şirketi’nin “ya “Afrodit’”teki sondaj sürecini, Rum Yönetimi’yle olan anlaşmanın teknik koşullarını düzenlemesiyle hızlandırmak ya da resmi olarak sonuçların olabilmesi için öngörülen denemeleri bitirmeden sondajı tamamlamasıyla süreci kesmek (ve birkaç ay sonra yeniden başlaması) zorunda kalması” anlamına geldiğini yazdı.
Gazete aldığı bilgilere dayanarak Noble Şirketi’nin, Rum Yönetimi’ne; Afrodit parselindeki sondajı tamamlamak, Homeros platformundan ayrılarak İsrail’e yönelmesi için, İsrail’in ortaya koyduğu zaman dilimini yumuşatması konusunda hükümetin (Rum Yönetimi’nin) yardımcı olabileceği mesajını geçmek istediğini belirtti.
İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres’in Güney Kıbrıs’a gelecek hafta yapacağı ziyaretin bunun için iyi bir fırsat olduğunun düşünüldüğünü belirten gazete tüm konunun; Noble ve ilgili bakanlık tarafından görüşülmesinin de beklendiğini yazdı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1462 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler