1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. NOBEL’İN HAKLARI DELEK’E DEVREDİLİYOR
NOBEL’İN HAKLARI DELEK’E DEVREDİLİYOR

NOBEL’İN HAKLARI DELEK’E DEVREDİLİYOR

Güney Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde bulunan 12 parselin kullanım haklarına sahip Noble Energy şirketinin, bu hakların bir kısmını İsrail’in Delek şirketine devretmesine onay verdi.

A+A-Güney Kıbrıs Rum Doğalgaz Danışma Komitesi, Güney Kıbrıs’ın  Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) bulunan 12 parselin kullanım haklarına sahip Noble Energy şirketinin, bu hakların bir kısmını İsrail’in Delek şirketine devretmesine onay verdi.
Politis gazetesi, “Reddetmek İçin Sebep Yok” başlıkları altında verdiği haberinde, 12. parseldeki doğalgaz kaynaklarını kullanma hakkını elinde bulunduran Noble Energy şirketinin, bu hakkın yüzde 30’luk kısmını İsrail şirketi Delek’e devrederek ortaklık kurmasına Güney Kıbrıs’tan ilk onayın geldiğini yazdı.
Elde ettiği bilgilere dayandırarak gazete, Doğalgaz Danışma Komitesi’nin Sanayi Ticaret ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis’e sunduğu raporda, iki şirketin ortaklık talebinin reddedilmesi için herhangi bir sebep bulunmadığı bilgisinin iletildiğini belirtti.
Komite raporunda, Güney Kıbrıs ile Noble Energy şirketi arasında, çıkarılacak doğalgazın boru hattının karaya ulaştığı nokta olacağı konusunda uzlaşı olmasına karşın, her iki şirketle de bu unsurun kesinleştirilmesi önerisinde de bulundu.
Komite, doğalgazın Güney Kıbrıs’a nerde ve nasıl teslim edileceğinin, Delek’e hisse devri anlaşmasında kesinleştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
Gazete, Noble’ın hisselerinin bir kısmının Delek’e devredilmesine yönelik komitenin verdiği onay ve yaptığı önerilerin önümüzdeki günlerde, asıl karar mercii olan Bakanlar Kurulu’na sunulmasının beklendiğini belirtirken, hisse devrinin çok büyük olasılıkla bakanlar kurulu tarafından da onaylanacağını yazdı.
Haberde ayrıca, hisse devrinin onaylanması durumunda Güney Kıbrıs, Noble Energy ve Delek arasında doğalgaz konusunda yeni bir anlaşma imzalanmasının şart olduğu da belirtildi.

KASİNİS İSRAİL’E DOĞALGAZ ALIMI KONUSUNDA MEKTUP GÖNDERDİ


Diğer yandan gazete, Güney Kıbrıs’ın kendi doğalgazını çıkarana kadarki süre zarfında elektrik üretiminde kullanmak amacıyla doğalgaz satın alma konusunda da adım atmayı sürdürdüğü, Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis’in konu hakkında İsrail’e bilgilendirme belgesi gönderdiğini yazdı.
Gazete, Kasinis’in söz konusu belgesinde İsrail’e, Güney Kıbrıs’a doğalgaz sağlaması konusunda kolaylıklar sağlayacak teknik bilgiler ilettiğini belirtti.
Haberde, Güney Kıbrıs’ın, BP petrol şirketinden doğalgaz satın alan İsrail ile birlikte sıvılaştırılmış doğalgaz alması konusunda Kasinis’in bilgilendirmede bulunduğu belirtilirken mektupta ayrıca, Güney Kıbrıs’ın satın alma sürecini hızlandırmak amacıyla ihaleye çıkma niyetinin de dile getirildiği ifade edildi.

NEW YORK TİMES GAZETESİNİN HABERİ TEPKİ ÇEKTİ

Öte yandan bir diğer haberinde gazete, ABD’de yayın yapan New York Times gazetesinin Kıbrıs’taki doğalgaz yataklarına ilişkin yayımladığı bir makalenin, Güney Kıbrıs’ın BM Daimi Temsilcisi Nikos Emiliu’nun tepkisini çektiğini, KKTC’nin New York Temsilcisi Büyükelçi Hilmi Akıl’ın de bu mektuba yanıt verdiğini yazdı.
Gazete, söz konusu haberde Kıbrıs’taki doğalgazın “iki toplumlu uzlaşmazlığın bir parçası” olarak gösterildiğini, bu durumun Emiliu tarafından gazeteye gönderilen bir mektupla protesto edildiğini belirtti.Habere göre Emiliu, “Kıbrıs’ta yaşanan bütün gerginliklerin sebebinin Türkiye’nin işgali olduğunu, Kıbrıslı Türklerin yeniden birleşmiş bir Kıbrıs’ın getireceği faydalardan yararlanmalarına engelin Türk askeri olduğunu” iddia etti.
Habere göre Emiliu’nun gazetede yer alan bu mektubuna da KKTC temsilcisi Hilmi Akil tepki gösterdi.
Büyükelçi Akıl, gazetede yayınlanan yanıt mektubunda, “doğalgazın bölgedeki düzenin bozulmasına sebebiyet vermemesi gerektiğini” belirtti ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, Kıbrıs’taki iki tarafın doğalgaza ilişkin kararlar alacak ortak bir komite kurma önerisinde bulunduğunu hatırlattı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 664 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler