1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. NEW YORK'TA ZİRVE
NEW YORKTA ZİRVE

NEW YORK'TA ZİRVE

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un, Eroğlu ve Hristofyas'la yaptığı üçlü görüşmenin olumlu geçtiği ve 4 ana konunun ele alındığı bildirildi. BM ARACI OLMAYACAK BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un Kıbrıs özel danışmanı Alexander Downer, Genel Sekreterin Kıb

A+A-

 

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un, Eroğlu ve Hristofyas'la yaptığı üçlü görüşmenin olumlu geçtiği ve 4 ana konunun ele alındığı bildirildi.

BM ARACI OLMAYACAK

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un Kıbrıs özel danışmanı Alexander Downer, Genel Sekreterin Kıbrıslı liderlerle yaptığı görüşmenin ilk gününde ''yönetim ve güç paylaşımı, mülkiyet, toprak ve vatandaşlık'' olmak üzere 4 ana konu üzerinde durulduğunu bildirdi.
Downer, ''Görüşmeler olumlu, verimli ve azimli bir şekilde geçti. Bu kapsamda BM, görüşmelerin seyrinden memnundur'' dedi.
Genel Sekreter Ban'ın Greentree çiftliğinde basına kapalı yapılan dünkü görüşmenin sabahki bölümünde liderlerle üçlü görüşme yaptığı, ardından görüşmeden ayrıldığı, görüşmelerin daha sonra Kıbrıs özel danışmanı Downer ve siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Lynn Pascoe'nun iki tarafın müzakere heyetleriyle ayrı ayrı yaptıkları ''mekik diplomasisi'' şeklinde devam ettiği bildirildi. Mekik diplomasinin Kıbrıs Türk heyetinin önerisi olduğu da öğrenildi.
Downer tüm gün boyunca basına kapalı düzenlenen görüşmelerin ardından basına bilgi verdi ve soruları yanıtladı.
BM Genel Sekreteri Ban'ın, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum lider Hristofyas'la  tüm gün süren görüşmelerin başında toplam 2 saat görüştüğünü ve onlarla sabah aynı zamanda kahvaltıda biraraya geldiğini söyleyen Downer, açıklamasında şunları kaydetti:
''Genel Sekreter bu süre zarfında liderlerle Kıbrıs müzakerelerinin 4 ana meselesiyle ilgili önemli müzakereler başlattı: Bunların ilki yönetim ve güç paylaşımı ve bu kapsamda da özellikle de yürütme, yani başkanlık üzerinde duruldu. İkincisi mülkiyet konusu, üçüncüsü toprak, dördüncüsü de vatandaşlık konusu.''
Downer Genel Sekreter Ban'ın görüşmeden ayrılmasının ardından ise Lynn Pascoe, kendisi ve BM ekibinin, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum taraflarının müzakere heyetleriyle birlikte özellikle bu 4 konu üzerine yoğunlaşarak kapsamlı görüşmeler yaptıklarını söyledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2040 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler