1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. NEW YORK’TA 'SON NOKTA' HEDEFİ!
NEW YORK’TA SON NOKTA HEDEFİ!

NEW YORK’TA 'SON NOKTA' HEDEFİ!

Kıbrıslı Türk Lider Derviş Eroğlu, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü

A+A-

 

 

Kıbrıslı Türk Lider Derviş Eroğlu, New York’taki Kıbrıs görüşmelerine ilişkin, “Çözüm arayışlarımızı sürdürdük. Kıbrıs’ta devam edeceğiz. İnşallah New York’ta da noktayı koyacağız diye düşünüyoruz” dedi. Kıbrıslı Türk Lider Derviş Eroğlu, Eroğlu ile TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Çırağan Sarayı’nda yaptıkları görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundular. Derviş Eroğlu, Türkiye Dışişleri ile zaman zaman ortaya koydukları önerilerde istişarelerde bulunduklarını ifade ederek, görüşmelerinde Davutoğlu’na bilgi aktardığını söyledi. New York’ta anlaşmaya yönelik önerileri masaya koymaya çalıştıklarını belirten Eroğlu, “Amacımız, artık 43 yıldan beri devam eden bu müzakerelerin bir olumlu sonuçla sonuçlanması ve Kıbrıs’ta yaşayabilir, kalıcı bir anlaşmanın ortaya çıkması” diye konuştu. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a da bunun için üçlü zirveyi önerdiklerini kaydeden Eroğlu, bunun dördüncüsünün 30-31 Ekim’de yapıldığını, beşinci zirvenin ise ocak ayında gerçekleşeceğini aktardı.

 

“SON OYUN” NE ANLAM İFADE EDİYOR?

Ban Ki-Moon’un zirve sonundaki ifadelerine dikkati çeken Eroğlu, şunları kaydetti:”Artık ‘son oyun’ ifadesi kullanıldığına göre ve bizim de bu konuda ısrarımız Cenevre görüşmelerinden beri devam ettiğine göre, bizim bu sonuçtan memnun olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Biz artık müzakerelerin sonsuza dek devam edemeyeceğini, bunun bir sonu olması gerektiğini, özellikle Greentree toplantısında da bunun artık gerektiğini ortaya koyduk. Sayın Genel Sekreterin de ifade ettiği gibi, ocakta yapılacak zirve ve bu zirveden sonra dörtlü, beşli, garantörlerin ve iki tarafın katılacağı toplantılarda son noktayı koyma düşüncesindeyiz. Mümkün olup olmayacağı, ocak ayına kadar yapacağımız görüşmeler ve ocak ayında tekrar bir araya gelip yapacağımız görüşmeyle ortaya çıkacak. Biz iyi niyetli görüşmeleri sürdürüyoruz. Her toplantıda yapıcı önerileri ortaya koyarak, bazı konuların açılması, sonuç alıcı noktaya gelmesi, ilerleme yolunun açılmasıyla iyi bir noktaya taşımak için uğraş veriyoruz.”Cumhurbaşkanı Eroğlu, New York’ta Ban Ki-Moon’un da benimsediği öneriler sunduklarını belirterek, “Çözüm arayışlarımızı sürdürdük. Kıbrıs’ta devam edeceğiz. İnşallah New York’ta da noktayı koyacağız diye düşünüyoruz” dedi.

 

“TÜRK TARAFI NEW YORK’TA SON DERECE ÖN ALICI BİR TAVIR SERGİLEDİ”

TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un himayesinde, Kıbrıslı Rum Lider Dimitris Hristofyas ile Eroğlu’nun 31 Ekim’de üçlü bir zirve gerçekleştirdiklerini anımsatarak, Eroğlu ile yaptıkları görüşmede bu zirveyle ilgili fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi. New York’ta yapılan görüşmelerin, Kıbrıs müzakerelerinin son aşamasına gelindiği bir dönemde son derece kritik bir öneme sahip olduğunu kaydeden Davutoğlu, ekim ayında adada yoğunlaştırılmış görüşmelerin yapıldığına, ekim ayı sonunda da bu görüşmelerin sonucunda tarafların New York’ta yüz yüze temaslarda bulunduğuna işaret etti. Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Her şeyden önce şu gerçekten ümit verici bir gelişmedir ki, Sayın Genel Sekreter önümüzdeki Ocak ayında tarafları tekrar çağıracağını ifade etti. Bunu da ‘end game’ olarak tanımladı. Biz Türkiye ve KKTC olarak zaten bu müzakerelerin artık nihai bir aşamaya gelmesini ve barış iradesinin taraflarca gösterilmesini, bir an önce nihai aşamada bütün konuları kapsayan müzakerelere geçilmesini ve daha önce olduğu gibi geniş katılımlı bir konferansla bu nihai aşamanın çok taraflı bir şekilde sonlandırılmasını düşünüyorduk. Bu konuda ısrarlı olduk. Türk tarafı New York’ta son derece ön alıcı bir tavır sergiledi. Gerek müzakere yöntemiyle ilgili -ki mekik diplomasisi yapılması teklifiyle New York’a gidildi, bir anlamda netice alıcı bir yöntemin benimsenmesinde Türk tarafı olmuş oldu- gerekse yönetim ve yetki paylaşımı, mülkiyet ve diğer konularla ilgili Türk tarafının önerileri görüşmelerin önünü açan etkiler yaptı.” Yapıcı tutumundan dolayı Eroğlu’nu ve müzakere heyetini kutlayan Davutoğlu, Türkiye’nin ve KKTC’nin 2004’te olduğu gibi kalıcı barış yönündeki iradesinin son derece sağlam olduğunu vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 681 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler