1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ''NEW YORK'TA 'SIKI PAZARLIK''
NEW YORKTA SIKI PAZARLIK

''NEW YORK'TA 'SIKI PAZARLIK''

AA’ya göre, BM'ye 20'şer sayfalık ''taslak çözüm önerisi'' veren taraflar, Greentree'de ''al-ver'' de dahil sıkı bir müzakereye oturacak.

A+A-

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Kıbrıs sorununun çözümü yönünde sürdürdüğü müzakere sürecinde yeni bir aşamaya, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un ifadesiyle ''son oyun''a geçiliyor.

Liderler Lefkoşa'da sürdürdükleri müzakerelerin ardından, 22-24 Ocak'ta New York yakınlarındaki Greentree'de, BM Genel Sekreteri Ban'ın da katılımı ile beşinci kez üçlü görüşme yapacak.

AA’ya göre, BM'ye 20'şer sayfalık ''taslak çözüm önerisi'' veren taraflar, Greentree'de ''al-ver'' de dahil sıkı bir müzakereye oturacak.

Rum tarafının Temmuz ayında başlayacak AB dönem başkanlığı nedeniyle, o süreye kadar sorunun çözümüne yönelik adım atılması bekleniyor. BM Genel Sekreteri Ban tarafından bu süre ''end game'' olarak niteleniyor.

Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Rum lider Hristofyas, müzakereler kapsamında BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un da katılımıyla bugüne kadar 4 üçlü zirve yaptı. Zirvelerin ilki 18 Kasım 2010'da New York'ta yapılırken, liderler geçen yıl 26 Ocak ve 7 Temmuz'da Cenevre'de, 30-31 Ekim'de ise New York Greentree'de üçlü toplantıda bir araya geldi.

Greentree'deki son üçlü zirvenin ardından BM Genel Sekreteri Ban, liderleri Ocak ayında müzakerelerde ''son aşama'' için yeniden aynı yerde görüşmeye çağırdı ve ana konularda olabildiğince ilerleme sağlanmasını ve görüş ayrılıklarının azaltılmasını istedi.

Ban, 7 Ocak'da liderlere gönderdiği mektupta da ''son aşamaya'' girildiğini bildirerek, son aşamanın unsurlarını teker teker sıraladı. Bu aşamanın unsurları içinde çok taraflı konferans düzenlenmesi de öngörüldü.

Ban, mektubunda, Rum yönetiminin AB dönem başkanlığını bir takvim olarak ortaya koyarak, bu takvimin ''son aşama'' olduğunu, o tarihe kadar tarafların başarılı olması gerektiğine vurgu yaptı. Ban, haritanın da müzakere edileceğini, ancak bunun Grentree'den sonraki aşamada tartışılacağına değindi.

Lefkoşa'da devam eden müzakerlerde, harita konusu gündeme gelmemişti. Grentree görüşmesinde de gündeme gelmesi beklenmiyor.

Rum lider Hristofyas, son dönemlerde, müzakerelerde ilerleme olmadığını ifade ederek, Grentree zirvesinin ertelenmesi ya da yapılmaması yönünde eğilim ortaya koydu. Ancak Ban'ın liderlere mektubu ile bu olasılık da ortadan kalktı.

Kıbrıs'ta müzakereler sürerken, Rum tarafında 11 Temmuz 2011'de, askeri deniz üssünde tutulan, 98 konteynır cephaneliğin patlaması ve ana elektrik sağlayıcı santralın patlamadan etkilenerek devre dışı kalması Rum tarafını ekonomik ve siyasi anlamda sarstı. Hristofyas, sarsılan imajını düzeltmek ve halkın tepkini azaltmak için, doğalgaz arama çalışmalarına hız verdi ve 18 Eylül 2011'de sözde 12. parselde doğalgaz sondaj çalışmalarına başlandı. Bu durum müzakere sürecine yeni bir boyut getirdi. Adanın doğal kaynaklarının paylaşımı sorunu gündeme geldi. Türkiye ve KKTC gerekli anlaşmaları yaparak bu duruma karşılık verdi ve kısa süre sonra da Gazimağusa yakınlarında karada petrol sondajına başlanacak.

Kıbrıs Türk tarafı Greentree'ye çok hazırlıklı gidiyor. Türk tarafının amacı, sürecin başarıyla tamamlanması ve konunun garantör ülkelerin de katılımı ile çok taraflı konferansa götürülerek halledilmesi.

Kıbrıs Türk tarafının temel prensipleri şöyle:

"Eşitlik, egemenlik, kendi kendini yönetme hakkı, iki bölgelilik. Mülkiyet, toprak, vatandaşlık konularının var olan gerçekler temelinde ele alınması. Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinin devamı. Yapılacak anlaşmanın Avrupa Birliği'nin birincil hukuku olması.

Greentree'de Ban'ın karşısında 2004'de referanduma sunulan Annan Planı'na ''hayır'' diyen iki lider oturacak. Ban'ın, olası bir çözüm planı için, iki lideri de tatmin etmesi gerekecek.

Kıbrıs Rum tarafı ise, her zamanki gibi hakemliğe ve müzakerelerin bir takvime bağlanmasına karşı çıkıyor. Toprak ayarlaması istiyor. Mülkiyet başlığı görüşülürken toprak ve harita ile Türkiye kökenli KKTC vatandaşları konusunu da birlikte ele almak istiyor. 100 bin kadar Rum’un 1974 öncesi Kuzey Kıbrıs'ta kalan eski yerlerine dönmesini ve olabildiğince çok toprak verilmesini, Güzelyurt, Karpaz, kapalı Maraş gibi yerleri, Türkiye kökenli KKTC vatandaşlarının adadan ayrılmasını istiyor.

Rum tarafı, Türk tarafının çapraz oya karşı olmasını da bahane ederek, dönüşümlü başkanlığı kabulünü de şimdilik askıya almış durumda.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için sürdürülen müzakere sürecinde artık giderek ''son aşamaya'' yaklaşıldı. 30-31 Ekim'deki üçlü görüşmenin ardından liderler düzeyinde 9 görüşme yapan taraflar New York'ta sorunun çözümü yönünde pazarlığa oturacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 732 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler