1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. NEW YORK’TA ‘GÖRÜŞ BİRLİKLERİ’ BELGESİ GÖRÜŞÜLECEK
NEW YORK’TA ‘GÖRÜŞ BİRLİKLERİ’ BELGESİ GÖRÜŞÜLECEK

NEW YORK’TA ‘GÖRÜŞ BİRLİKLERİ’ BELGESİ GÖRÜŞÜLECEK

Downer bu hafta New York’a giderek BM Genel Sekreterliği yetkilileriyle bir dizi temasta bulunacak

A+A-

 BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in bu hafta New York’a yapacağı ziyarette, BM’nin Kıbrıs sorunundaki iki müzakereciye sunacağı “görüş birlikleri listesi”nin yer aldığı belgeyi görüşeceği belirtildi.  Fileleftheros gazetesi “Görüş Birlikleri Belgesini Görüşüyorlar” başlıklı haberinde, Downer’in bu hafta New York’a giderek BM Genel Sekreterliği yetkilileriyle bir dizi temasta bulunacağını yazdı.  Downer’in New York temaslarının amacının, Rum Başkanlık seçimlerinin yapılacağı Şubat 2013’ten sonraki döneme ilişkin zeminin hazırlanması olduğunu yazan gazete, seçimlerden sonraki süreçte temel aracın, görüş birliklerine ilişkin belge olacağını da vurguladı. 

BELGE BİR ‘ARA ÇÖZÜM’E ATIFTA BULUNUYOR

Kıbrıs sorununa ilişkin “görüş birlikleri ve ayrılıkları” belgesinin, BM tarafından hazırlandığını ve müzakerecileri bağlamak için geçmişte birçok kez sunulmaya çalışıldığını yazan gazete, bu belgenin, ara bir çözüme atıfta bulunduğunu bildirdi. Belgenin, bunun ötesinde müzakereler zeminini belirlediğini, üzerinde anlaşmaya varılanları kapattığını ve de görüşülmek üzere askıda olanları bıraktığını belirtti. 

“BAŞLANGIÇ NOKTASI TEŞKİL EDECEK”

BM’nin, birkaç aydan beridir olmayan süreçte, 2008’ten bu yana görüş birlikleri ürettiği yönünde bir görüşü olduğunu belirten gazete, BM’nin, bu faaliyetle bir sonraki Rum Yönetimi Başkanını bağlamayı amaçladığını yazdı. Gazete ayrıca bu belgenin, müzakereler yeniden başladığı zaman başlangıç noktasını teşkil edeceğini bildirdi. Gazete, BM’nin belgeyi şekillendirmesi ve daha sonra bunu sunmasının, müdahil tarafların rızasına sahip olması anlamına geldiğini ve Rum tarafının da belgenin sunulmasına rıza gösterdiğini yazdı. Haberde, geçmişte belge sunulmasını önleme noktasında itirazlarda bulunan Rum tarafının, BM’yi belge sunma konusunda cesaretlendirdiği belirtildi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 490 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler