1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'New-York zirvesinde hiçbir ilerleme yok'
New-York zirvesinde hiçbir ilerleme yok

'New-York zirvesinde hiçbir ilerleme yok'

Güney’deki ana muhalefet partisi DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, hatırlanacağı üzere önceki gün yaptığı açıklamada Dimitris Hristofyas’ı sert bir dille eleştirerek, Güney Kıbrıs’ta yaşanan sorunların tek çözümünün halkın iradesinin seç

A+A-

 

 


Güney’deki  ana muhalefet partisi DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, hatırlanacağı üzere önceki gün yaptığı açıklamada Dimitris Hristofyas’ı sert bir dille eleştirerek, Güney Kıbrıs’ta yaşanan sorunların tek çözümünün halkın iradesinin seçimle yenilenmesi olacağını belirtmişti.
Fileleftheros gazetesine verdiği röportajda Anastasiadis, Güney Kıbrıs’taki askeri üste gerçekleşen patlama ve sonrasında Hristofyas’ın takındığı tutumun yanlış olduğunu ve Hristofyas’ın şu an Rum halkı tarafından değil sadece AKEL’de bir grup insan tarafından desteklendiğini iddia etmişti.
Hristofyas’ın istifa etmesi ve seçimlere gidilmesi gerektiğini ifade eden Anastasiadis, koşulların gerektirmesi halinde 2013 seçimlerinde aday olacağını belirtmişti.
Röportajında Kıbrıs sorunu ve New York’taki üçlü zirveye de değinen Anastasiadis, aslında hiçbir ilerleme sağlanmadığını, bunu da sadece kendilerinin değil AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun da söylediğini ileri sürmüştü.
Anastasiadis ayrıca, Hristofyas’nın üçlü zirveye hazırlıksız gittiğini ve yanlış bir politika izlediğini belirterek Kıbrıs Rum tarafının müzakere masasında sunduğu önerilerin, Kıbrıslı Rumları ne kadar memnun edici oldukları açısından yeniden değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamıştı.
Anastasiadis, gidilecek bir referandumda 2004’teki gibi bir sonuç alınması durumunda bunun sürecin sonu değil Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi çabalarının kesin bitimi anlamına geleceğini de sözlerine eklemişti.

 

 

Bu haber toplam 723 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler