1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. NEVZAT AKSAL
NEVZAT AKSAL

NEVZAT AKSAL

Rum gazetelerinin manşetlerine kapak olan yılların köpek eğitim uzmanı, eski bir futbolcu…

A+A-

 

 

 

 

Hasan SADIKOĞLU

 

 Doğma büyüme Pergamalıyım (Beyarmudu) diyor Nevzat Aksal... 65 yaşında olan Aksal, hayatına birçok anı sığdırmış…

 Ortaokulu Beyarmudu’nda okumuş. 1962-63 senelerinde vazgeçemediği futbol hayatına adım atıyor.  Kısa bir süre Yenicami’de oynadığını, onun dışında hep Beyarmudu takımında top koşturduğunu duygulu sözlerle aktarıyor.

63 hadiseleri nedeniyle okul hayatının son bulduğunu iş hayatına adım attığını, İngiliz üslerinde çalıştığı sıralarda köpek eğitimciliği yaptığını anlatıyor. Köpek eğitim yarışmasında birincilik alıp Rum gazetelerine manşet olduğunu anlattı.

 

 “Okul yıllarından belleğimde yer eden en büyük anım… 3 el ateş açıldı, hatta bir arkadaşımız yaralandı.”

 

“Küçüklüğünde okul dönemlerinden aklında kalan en büyük anısının, 63 hadiseleri olduğunu söyleyen Nevzat Aksal. “Sanırım 18 Aralık’tı” deyip anlatmaya başlıyor… “Dr. Fazıl Küçük okula gelmiş ve sakin olmamız için bir konuşma yapmıştı. O gün okul salonunun dışında kime ait olduğu bilinmeyen bir Land Rover duruyordu. Ben ve bir arkadaşım araca taş attık. Sonrasında otomobilden 3 el ateş açıldı, hatta bir arkadaşımız yaralandı. Zaten okul hayatım 63 hadiselerinden sonrasında son buldu.”

 

“O dönemleri sadece büyüklerimden duydum ama bir çocuğa ne öğretirseniz ya da şartlar ne el verirse düşünmeden yapar, içinde kötülük yoktur.” Nevzat Aksal da çocukluk haliyle dönemin etkisi ile yaşadığı bir anısını bana böyle anlatıyordu. “Düşünsenize çocuklar taş atıyor ve silahlar patlıyor…”

 

“ÇALIŞIRKEN FUTBOLU DA HİÇBİR ZAMAN İHMAL ETMEDİM.”

 

“İngiliz üslerinde çalışmaya başladım. Çalışırken futbolu hiçbir zaman ihmal etmedim. Pergama’nın en parlak olduğu dönemde oynadım. 2-3 defa 2. Lig’den 1. Lige çıktık. Hatta Gönyeli ile maç yapmıştık hiç unutmam; Gönyeli’ye 6 gol atmamıza rağmen Gönyeli yine de şampiyon olmuştu. Pergama dışında Kıbrıs’ın Milli Futbol takımında da oynadığım dönemde Türkiye’nin Milli Takımı ile de maç yapmıştık.”

 

“2001’ KÖPEK EĞİTİM YARIŞMASINDA BİRİNCİ GELDİM.”

 

İngiliz üslerinde çalıştığı sıralarda 7 sene polis köpeği eğiticiliği yaptığını, 2001’de ise köpek eğitim yarışmasında birinci geldiğini anlatan Aksal, Rum gazetelerine de haber olduğunu söyledi. Gazete haberlerini ve kazandığı kupaları gösterdi.  2007’de ise emekli olduğunu söyleyen Aksal’la kısa ve hoş bir sohbet yaptık.

Çatışmalardan futbola, futboldan köpek eğiticiliğine… Dolu bir hayat.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 535 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler