1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Nerede 1.5 milyon?
Nerede 1.5 milyon?

Nerede 1.5 milyon?

Şu Başbakan İrsen Küçük, alem siyasetçi doğrusu… Güldürüyor bizi… Dün Bakanlar Kurulu’nda açıkladı, her yıl en az 1.5 milyon fidan dikiliyormuş, onun için birkaç ağacın kesilmesi ülkenin ekonomik çıkarlarıyla kıyaslanmamalıymış…

A+A-

 

Şu Başbakan İrsen Küçük, alem siyasetçi doğrusu… Güldürüyor bizi… Dün Bakanlar Kurulu’nda açıkladı, her yıl en az 1.5 milyon fidan dikiliyormuş, onun için birkaç ağacın kesilmesi ülkenin ekonomik çıkarlarıyla kıyaslanmamalıymış…

İlahi Başbakan, herkes bu açıklamanızın ardından çok merak etti nerde bu 1.5 milyon ağaç… hatta hükümette geldiklerinden bugüne yaklaşık 4 milyon fidan dikilmiş olmalı…

Şimdi merak ediyorum, Başbakan Küçük, laf ola mı bu rakamı attı, yoksa bu fidanlar dikildi de bizim körlüğümüze mi geldi?


Baro’dan galip  Bedevi çıktı

Günlerdir hukuk camiasının yakından takibe aldığı Barolar Birliği’nin yeni yönetim kurulu ve başkanı dün Lefkoşa Hidden Garden’da yapılan Genel Kurul’unda belirlendi.

Hasan Sönmezer ve Ünver Bedevi arasında günlerdir yaşanan ‘tatlı’ rekabete dün son nokta konuldu.

Son dakikaya kadar Hasan Sönmezer, avukatların telefonlarına SMS yollayarak, destek istedi.  Heyecanın ve gerginliğin hüküm sürdüğü Genel Kurul salonunda başkan adayları, son şanslarını kullandı. Yapılan seçimin ardından açılan oy pusulalarında ise en çok Ünver Bedevi ismi çıkarak, Barolar Birliği’nin yeni başkanı oldu.

 


Eski KTHY çalışanları ‘umutlu’

Eski KTHY çalışanları, devlette işe alınabilmek için henüz umutlarını yitirmedi. 1 yılı aşkındır işsiz kalan ve devletten ‘defa defa’ söz almalarına rağmen yüzlerce kişi halen işsiz. Şubat ayında, bütün eski KTHY çalışanların işe alınacağı sözünü vermişti, Başbakan Küçük… Ancak, günler geçti Şubat’ın bitmesine günler kaldı, hükümetten bu yönde bir adım henüz yok.

Çalışanlar ise sendikaları Hava-Sen aracılığı ile sürekli Başbakanlığa müracaata bulunuyor. Bu işin sonu nereye varacak merakla izliyoruz.

 

 


Sorun kaptanlar değil gemidir!

 

“Kaptanlar dümende öyle fiyakalı, öyle fiyakalı ki, gören, dünyanın en lüks transatlantiğini kullandıklarını sanacak.

Hava ki ne hava!

Oysa motorlar susmuş, dümen dönmüyor…

Siz dilediğiniz kadar kaptan değiştirin; motoru çalışmayan, dümeni dönmeyen bir gemiyi istediğiniz yöne çekemezsiniz.

Ne olur peki?

Birileri gönderir zaman zaman bir römork; ya çekerler ya iterler, bir kaç mil daha gider, gene durur gemi.

Çözüm mü?

Herkes gemiyi terkedip doğru dürüst gemilere kaçmadan önce; geminin değiştirilmesi şart.

Kaptan çok önemli elbette… Ama şu anda gemi, gemi değil… Dolayısıyla marifet kaptanlarda değil, gemiyi yenilemekte…

Yani, çözün şu Kıbrıs meselesini diyecektim… Yok başka çareniz…”

 

SERHAT İNCİRLİ

 


 

Dedem hep dermiş "mal buldu gararı, dellal bilmez zararı"

 

“Dedem hep dermiş “mal buldu gararı, dellal bilmez zararı”. İyi de dedem tüccardı. Bir tüccar mal alır-satar ve bu alım satımdan kazanç elde etmeye çalışır. Devlet yönetmek tüccar zihniyetiyle  yapılıyorsa vay halimize. Dedem tüccar zihniyeti ile yönetilen bu ülkede son nefesine kadar çalıştı ve tegavüt olamadan vefat etti.

Yıllardan beri sürdürülmekte olan ve son bir yıl içerisinde hızlanmış bulunan Kıbrıs görüşmelerinde Kıbrıs Türk liderliğini akli selim her vatandaş, kurum ve sivil toplum örgütü  teşvik ederek destek verdi. Adil ve kalıcı bir çözüm bulunması için üstün gayret gösterilmesi istendi.”

 

POLAT ALPER

 


 

KKTC'nin vergi kapasitesine özen gösterilmelidir

 

“Vergi kapasitesi hesaplama yöntemi esasında düzenleme yapma yerine bugüne kadar yıllarca dünyada benzeri olmayan bir yöntem uygulanmıştır; şöyle ki Maliye Bakanlığı her yıl yetkili sendikalar ile özlük hakları konusunda yaptığı toplantılarda kamu görevlilerine verilmesi öngörülen ücret artışları hesaplamasında her yılın bütçesinde yeralan maaş ve ücret kalemleri ile gelir vergisi kesintileri esas alınmak suretiyle bir tür “deneme-yanılma” şeklinde hesaplanarak çeşitli vergi cetvelleri hazırlamış, böylece diğer ekonomik hedef ve gerçeklerden uzaklaşılmıştır.”

GÖKSEL  SAYDAM

 


 

 

“Ben Sınırüstü Köyü’nde petrol arama ısını, Nasrettin Hoca'nın göle yoğurt çalma esprisine benzetiyorum. Bu sözde petrol kuyusu, 'Türk Yurdu-1' adıyla ve önceden de elde edilmiş hiçbir verinin ortada olmaması durumuyla, ya çıkarsadan da öte, sen denizde ararsan Bende denizde arayamam ama aha istersem karada ararım. Aha karayı deldim. Bak deldim. Ben istersem senin Kıbrıs’ını aha böyle delerim...”

Erman Saraçoğlu’nun profilinden

 

 

 


 

“Birtakım çevrelerin geleceklerini garanti altına alacağız diyerek başta KTHY çalışanlarını rehin olarak tutmalarına asla boyun eğmeyeceğiz. KTHY çalışanlarının bugün yaşadıklarının tek sorumlusu UBPdir. Bir bakanlar kurulu kararıyla sorunu çözebilecekken aylardır çözmeyen UBP, bugün yaşananların da  tek sorumlusudur.”

 

Ahmet Kaptan (KTAMS Başkanı)

 


 

“Birkaç ağacı bahane ederek bu gibi çalışmaları engellemek istemek bize göre tamamen yersizdir. Çünkü biz gerçekten uzun yıllardır ağaçlandırmaya TC’nin de desteğiyle büyük katkı yapıyoruz ve her sene de en az 1.5 milyon fidan dikiyoruz”

 

İrsen KÜÇÜK (Başbakan)

 

 


 

GÜNÜN FOTOSU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1128 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler