1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Neoliberalizm, sonunda futbolu da vurdu...
Neoliberalizm, sonunda futbolu da vurdu...

Neoliberalizm, sonunda futbolu da vurdu...

Sokaklarda düzene isyanlar, grevler, şikeler derken bu örnek modelin (!) “endüstriyel futbolu” da etkileyip vurması kaçınılmazdı. Sonunda olacağı da buydu... Ve oldu. Sürekli olarak para ve sermayenin tüm değerleri altüst ederek, kuralsız ve

A+A-

 

 

Sokaklarda düzene isyanlar, grevler, şikeler derken bu örnek modelin (!) “endüstriyel futbolu” da etkileyip vurması kaçınılmazdı. Sonunda olacağı da buydu... Ve oldu.

Sürekli olarak para ve sermayenin tüm değerleri altüst ederek, kuralsız ve ahlaksız bir biçimde gelişiminin önünü açmak için ortaya çıkan anlayışlarla beraber sosyal modellerin aşağılanmasının varacağı sonuca doğru hızla ilerliyoruz.

Neoliberalizmin beşiklerinden İngiltere, bu hafta lig maçlarını dolayısıyla futbolu erteleyebilir. Nedenini Guardian gazetesinin yazarlarından Seamus Milne’den okuyalım... Otuz yıldır uygulanan neoliberal politikaların İngiltere’deki toplumlararası bağları paramparça ettiğini, bu nedenle de kesinti planlarını hazmedebilecek bir toplumsal yapı bulunmadığını söyleyen yazar şöyle devam ediyor: “İngiltere’de kentlerde gördüğümüz, siyasetin ve sosyal dayanışmanın zehirli bir şekilde başarısızlığa uğradığı, açgözlülükle yönetilen bir toplumun yansımasıdır”. Ve bunun sonucunda insanların koyduğu tepkiyle başa çıkamayan İngiltere hafta ortası milli maçını ertelemiş, hafta sonu ise futbolu başlatıp-başlatmama konusunda kararsız kalmış durumda...

Diğer bir zengin Avrupa ülkesi İtalya ise futbol “grev” tehdidi altında. Nedeni futbolcuların “meta” olarak görülmesi... Değerini kaybedenin ezilip yok edilmesi, değer kazanının ise anormal zenginlik içinde yaşatılması! Futbolcular Birliği (AIC), ve Kulüpler Birliği arasında süre gelen anlaşmazlığın sözleşme koşullarında yer alan “takımda istenmeyen oyuncunun takımla antrenmana çıkmaması” ve “oyuncunun istemediği bir takıma transfer edilmesi veya gönderilmesi” maddelerinin futbolcular tarafından kabul görmemesinden kaynaklandığını iddia ediyor.

Yirmi ekibin kaptanları, kamuoyuna sundukları ortak mektupta, Futbolcular Birliği (AIC) ile Serie A ligi yöneticileri arasında oyuncu haklarını düzenleyen anlaşma yapılmadıkça, 27-28 Ağustos’ta başlaması planlanan 2011-2012 sezonunun start almayacağını ifade ediyor.

İspanyada da dün Profesyonel Futbolcular Birliği (AFE) ligin ilk iki haftasında greve gideceklerini açıkladılar. AFE’nin talepleri arasında, ekonomik kriz yaşayan kulüplerinden alacakları olan futbolcuların maaşlarının ödenmesi, Milli Takım’a giden futbolcuların tatil haklarının verilmesi ve futbolcuların imaj haklarının dağılımın da futbolculara çok daha fazla hak tanınması gibi konular yer alıyor. 

Krizlerin teğet geçtiği(!) Türkiye’de ise şike nedeniyle liglere uzun bir süre erteleme gelmiş! Her türlü değerin ve futbolla ilgili yüzyıllık tüm gelenek ve göreneklerin, kuralların, etik değerlerin çözüldüğü, takım satmanın, adam satın almanın bini bir para etmediği günleri yaşıyorlar orada...

Parayla her şeyi kısa sürede elde edildiği, herkesi ve her şeyi alınır satılır bir meta olarak değerlendirmenin zirve yaptığı bir dönemde, İstanbul’un sadece futbolda değil her türlü işgüzarlık, şike ve Bizans oyunlarında da üç büyüğü olan bu takımların ne kadar pisliğin içinde gömüldüğünü izlerken bunu İtalya ve İngiltere’den farklı değerlendirmek doğru değildir.

Neoliberalizmin futbola yansımasını yaşıyoruz kısacası. Herkese hayırlı olsun!

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 512 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler