1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Nedir bu gelişmeler? Amaçlanan nedir?
Nedir bu gelişmeler? Amaçlanan nedir?

Nedir bu gelişmeler? Amaçlanan nedir?

Geçtiğimiz haftadan beridir, “Haspolat’taki 200 dönümlük arazinin, 30 yıllığına, yıllık kirası 100 TL üzerinden, ‘Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na’ kiralanması” konusu gündeme damgasını vuran konuların

A+A-

 

 

 

Geçtiğimiz haftadan beridir,  “Haspolat’taki 200 dönümlük arazinin, 30 yıllığına, yıllık kirası 100 TL üzerinden, ‘Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na’ kiralanması” konusu gündeme damgasını vuran konuların başına oturmuştur.

Adını  ilk kez bu gelişmeyle  duyduğumuz  ‘‘Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı”nın 22 Kasın 2011 tarihinde kurulan “çiçeği burnunda” bir vakıf olduğu da son yaşanan kiralama sonrası öğrenilmiştir.

Konuyu 2 Şubat 2012 tarihinde Meclis’te gündeme getirdiğimizde, Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu tarafından gerçekleştirilen bu kiralama işleminin Bakanlar Kurulu tarafından da onaylandığı ancak kararın Resmi Gazetede yer almadığı da tarafımızdan vurgulanmış ve nedeni sorgulanmıştır. Ayrıca, araziyi kiralayan Vakfın, söz konusu yerde bir külliye inşa edeceği; külliye içerisinde kreş, ilkokul, ortaokul, ilahiyat koleji, yurtlar, spor kompleksi, kütüphane ve bir de büyük caminin bulunacağı, okulun isminin de “Hala Sultan İlahiyat Koleji” olacağı duyumları da Meclis birleşiminde milletvekilleri ile paylaşılmış; ilaveten, Lefkoşa’daki 20 Temmuz Fen Lisesi, Lefkoşa Türk Lisesi, Sedat Simavi Meslek Lisesi ve Demokrasi Ortaokulu’nun yanı sıra Atatürk Kültür Merkezi ve Kütüphanenin de yıkılarak Haspolat’taki araziye taşınacağı, okullar bölgesi diye bilinen bu alana da büyük bir alış-veriş merkezi kurulacağı duyumları da sorgulanmıştır tarafımızdan ve gerek Sayın Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı gerekse de Sayın Başbakan tarafından bu konularda açıklayıcı bilgi istenmiştir.

İlginçtir ki Sayın Dürüst geçtiğimiz Bakanlar Kurulu toplantısında Ankara’da bulunduğundan dolayı konudan haberdar olmadığını, böylesi bir eğitim kompleksi için kendilerine herhangi bir başvuru olmadığını ve konuyu inceleyeceğini belirtmiştir! Böylesi önemli bir proje için Bakanlar Kurulu onay verirken nasıl olur da Sayın Bakanın bundan haberi olmaz konusu ise gerçekten de traji-komik bir durumdur. Ayrıca plansızlık ve programsızlığın da en büyük göstergesidir. Ya da belki de sözde plansızlık örneği üzerinde bir odaklama yaparken bizlere hükümet, gerçekte büyük bir planın parça uygulamalarından birisi ile karşı karşıya kalıyoruz!

Meclisteki 2 Şubat 2012 tarihli oturumdan sonra alelacele çıkan 2 Şubat 2012 tarihli Resmi Gazetede bu kez 20 Ocak 2012 tarihli Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu tarafından alınan kararı onaylayan Bakanlar Kurulu Kararı yayınlanmıştır!

Tüm bu gelişmeler yaşanırken bir diğer önemli konu olan ve toplumsal vicdanlarda aklanmayan “Özelleştirme” konusu da gündemdeki yerini maalesef korurken; ayrıca siyasal boyutta da Kıbrıs’ın kuzeyindeki siyasal partiler “hiçleştirilmeye çalışılırken”; Kıbrıs Müzakere sürecini sonlandırıp, “B Planları” çerçevesinde çözüm sürecini n federal çözüm ekseninden kaçırılması gayretleri sürerken; KKTC yurttaşı iş insanlarının rekabet edemeyecekleri hormonlanmış Türkiye iş insanlarının Kıbrıs’ın kuzeyinde iş alanlarına yöneltilmesi sürerken sanırım ülkemizdeki egemenlik konusunu ciddi ciddi masaya yatırmanın ve bunu Kıbrıslı Rumlar ile görüşmeden önce TC hükümet yetkilileri ile görüşmenin çoktan zamanı gelmiştir diye düşünüyorum.

Sormak gerekir artık gerek TC gerekse KKTC hükümetlerine “KKTC ne anlama geliyor” diye…Sormak gerekir “Kıbrıslı Türkler’in bu ülkedeki gelecekleri ile ilgili planlar nedir” diye…Ve düşünmek gerekir “Kıbrıs’ın kuzeyinde var olan toplumsal kurumların ve değerlerin yerine ne getirilmek isteniyor” diye…Ve son olarak “kolonizasyon” nedir ne değildir diye de TC ve KKTC yetkililerinden açıklama istemek gerekmez mi sizce de?          

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 935 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler