1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Necati Şaşmaz, KKTC Meclisi Şaşar!
Necati Şaşmaz, KKTC Meclisi Şaşar!

Necati Şaşmaz, KKTC Meclisi Şaşar!

Geçtiğimiz Perşembe günü KKTC Meclisi’nde; CTP-BG Milletvekili-sanatçı Dr.Arif Albayrak’ın öncülüğünde bir “protesto” etkinliği düzenlendi. Ben de katılmak istemiştim fakat ne yazık ki bazı zaruri işlerden dolayı katılamadım ama gö

A+A-

 

 

Geçtiğimiz Perşembe günü KKTC Meclisi’nde; CTP-BG Milletvekili-sanatçı Dr.Arif Albayrak’ın öncülüğünde bir “protesto” etkinliği düzenlendi. Ben de katılmak istemiştim fakat ne yazık ki bazı zaruri işlerden dolayı katılamadım ama gönlüm, fikrim, yüreğim oradaki herkesle ve okunan metinleydi.

Bu toplumu idare edenler; kendilerine “milletin vekili” olarak görev verilenlerden “bir kesim vekil”, bu toplumu küçük düşürmeye, yok saymaya ve aslında kendi insanından utanan demiyeceğim ama “kıskanan” diyebileceğim bir psikoloji içerisindedir.

Hayatımda hiçbir bölümünü izlemediğim, izlemediğim için de bir “kayıp” olarak saymadığım, ama izleyenleri de saygıyla karşıladığım “Kurtlar Vadisi” isimli Tv-dizisi/Sinema Filmi’nin gerek Türkiye’de (eminim Ortadoğu ve Başkanlarda da) ve gerekse Kıbrıs’ta bir izleyici kitlesinin varlığı malumdur. Dizinin toplum üzerindeki etkilerine dikkatlice bakıldığında bir çırpıda şu “özentileri” görmek mümkün: gri takım elbise-siyah gömlek-kıravat yok-el parmakların birinde “siyah taşlı” gümüş yüzük. Ben bu tür “akımı” etrafımda haftada en az birkaç kez görebilmekteyim. Tabii ki; “diziden çıkmışcasına” yürüyüş ve davranış şekilleri... dediğim gibi herkesin kendi tercihi ve tercihlere saygı duyulmalı... ama...

Siz kalkıp da o ana kadar bu Ada için “hiçbirşey” yapmamış birine “KKTC Fahri Turizm ve Kültür Ataşesi Görevi”ni verirseniz bu tek kelimeyle “traji-komik” ve “golifa

Vatandaşlık dağıtım anlayışıyla” eşdeğer bir hareket olur.

Allah aşkına söyleyiniz; bu fikri kim ve neden ortaya attı? Yurtdışında (sn.Üstelin Necati bey için söylediği gibi) “Kıbrıs Sevdalısı” yüzlerce Kıbrıslı insanımız varken tüm bu insanlarımızı atlayıp, sırf popüler bir dizi olduğundan dolayı böylesi bir misyonu vermek akıl harcı mı? Gerçekten bunu onaylayanlar bu toplumun değerlerine bu kadar duyarsız mı?

Bakınız “Polat Alemdar” rolündeki Necati bey bu misyonu alırken ne demiş: "...KKTC’yi tanıtıcı faaliyetlerin yurt dışında gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak ve turizme yönelik çalışmalarına bugün itibarıyla başlayacağını belirtti...”

Yani sn.Şaşmaz; bu misyondan önce bu ülke için “hiçbir” faaliyetinin olmadığını kendisi beyan ediyor. Yani adama zorla misyon yüklüyoruz aslında. Bu konuda sn.Şaşmaz’dan beklenilen, bir sanatçı olarak sadece şuydu: “özür dilerim ama benden önce bunu hak eden nice insanlar olduğuna inanıyorum, alamam” demeliydi. Ama diğer taraftan böylesi bir teklifi götürenler ve düşünenlerdir aslında suçlanması gereken.

Peki soruyorum; bu dizinin popülerliği düştüğünde ve Necati bey bundan sonraki tv dizi projelerinde pek gündeme gelmediğinde şu “ataşelik” işi ne olacak? Geri mi alacaksınız?

İşte böylesi düşünülmeden atılan adımların bir örneği daha yaşanıyor bu toplumda.

Ülke tanıtımı ve sinema-dizi mi diyorsunuz? O zaman “kültürel etkinliklerle” biraz iştikal olunuz da bu ülkede binbir zorlukla ve özveriyle üretilen sinema filmlerimizdeki, belgesellerdeki “tanıtımı” algılayınız. Dizi diyorsanız, tiyatro diyorsanız; gerek Türkiye’de yaşayan gerekse de oradaki dizilerdeki rollari icabı sürekli gidip-gelen, bu topraktan yetişmiş tiyatro sanatçılarımızın varlığından artık haberdar olunuz, değer veriniz.

Bu ülkede vatandaşlığı ucuzlattınız ama “kültür-sanatı” ucuzlatamayacaksınız. Çünkü sanatçı duruşun bir gereği de muhaliflikle başkaldırıdır. Buna da hazırlıklı olunuz. Kültür-sanat yoksunluğunuzun ipliği bir gün pazara çıkacaktır...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1091 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler