1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. NECATİ ÖZKAN VAKFI 'BAŞARI ÖDÜLLERİ' AÇIKLANDI
NECATİ ÖZKAN VAKFI BAŞARI ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI

NECATİ ÖZKAN VAKFI 'BAŞARI ÖDÜLLERİ' AÇIKLANDI

Besim, Erhürman, Ummanel ve Ersan Ödüle layık görüldü

A+A-

Necati Özkan Vakfı’nın bu yıl 18’incisini vereceği “M. Necati Özkan Bilim, Kültür, Sanat Başarı Ödülleri”ni kazananlar açıklandı. Filiz Besim, Tufan Erhürman, Aliye Ummanel ve Okan Ersan ödüle layık görülen kişiler oldu.

Ödüller, 3 Mayıs Perşembe akşamı saat 19.30’da Lefkoşa’da Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törenle verilecek.

Necati Özkan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Necati Özkan yazılı açıklamasında, her yıl olduğu gibi bu yıl da 2010-2011 dönemindeki çalışmalar dikkate alınarak değerlendirmeler yapıldığını ve seçici kurulun ödül alacakları belirlediğini kaydetti.

ÖDÜL ALANLARIN GEREKÇELERİ

Özkan, ödüle layık görülenlerin gerekçelerini şöyle açıkladı:

“Filiz Besim: Gezi türünde eserler vererek ve sistemli biçimde sözlü tarih için belge niteliği taşıyan söyleşileri kitaplaştırarak, üretimin az olduğu gezi ve söyleşi türlerinde Kıbrıs Türk edebiyatına ciddi katkı yapmasından dolayı.

Tufan Erhürman: Üretimin az olduğu hukuk alanındaki bilimsel yayınları ve gerek hukuk, gerekse edebiyat alanındaki yayınsal üretkenliği ile Kıbrıslı Türklerin entelektüel ve yayın yaşamına ciddi kalıcı katkıları nedeniyle.

Aliye Ummanel: Üretimin yeterli olmadığı tiyatro yazınına, yazdığı toplumsal nitelikli “Passa Tempo” oyunuyla katkı koyarken, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda oyunu sahneleyerek Kıbrıs Türk toplumunun en önemli trajik sorunlarını gündeme taşıyan ve uluslararası arenada sergilenen (Paris’te prömiyer yaptı) oyunun yazarı ve yönetmeni olarak.

Okan Ersan: Dünyanın birçok yerinde konser, workshop ve masterclass gibi etkinlikler gerçekleştiren, yaptığı jazz albümleri ve konserlerinde Akdeniz ve doğu melodileri ile batının jazz köklerinden faydalanarak özel bir sentez yaratan ve albümleri Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da satışa sunulan; ve Amerika’da 54. Grammy ödüllerine 5 kategoride aday adayı gösterilen çalışmasından dolayı.”

3 Mayıs akşamı düzenlenecek ödül töreni sırasında müzik sanatçıları Zeliş Şenol ve Ersen Sururi müzik dinletisi sunacak.

Ayrıca M. Necati Özkan’ın çıkardığı İstiklâl Gazetesi de 3 Mayıs’ta yayınlanarak ücretsiz olarak dağıtılacak.

NECATİ ÖZKAN KİMDİR?

Necati Özkan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Necati Özkan, babası M. Necati Özkan’la ilgili şu bilgileri de verdi:

“M. Necati Özkan, 1899-1970 yılları arasında yaşamıştır. Ulusal direnişimizin köşe taşlarından biri olup, bu mücadeleye otuz yıl katkısı olmuştur.

‘Geç öne, doğru yol göster Necati/Bağrımız yanıktır, su ver Necati’ dizeleri bu dönemin simgesi olarak belleklerde yer etmiştir.

Atatürk’le görüşme olanağı bulan Kıbrıslı tek Türk liderdir. Özkan soyadını da kendisine Atatürk vermiştir. Kıbrıs Türk Milli Kongresi’ni gerçekleştirmiş ve KATAK’ın kuruluşunda büyük çaba göstermiştir.

Evkafın ve eğitim müesseselerimizin Kıbrıs Türk halkına devri, Atatürk ilkelerinin Kıbrıs’ta kabullenip yaygınlaşması, ekonomimizin ve demokrasimizin sağlam temeller üzerine oturtulması, yerel yönetimlerin saygınlık kazanması ve Kıbrıs’ın Yunanistan’a ilhakının önlenmesi için büyük çabalar harcamıştır.

İngiliz Sömürge Yönetimine karşı büyük savaşım veren Necati Özkan, İstiklâl Gazetesi’nin sahibi ve başyazarı olması yanında, İstiklâl Partisi kurucusu ve başkanı olarak birçok ekonomik atılımın gerçekleşmesinin de öncülerindendir.”


 

 

 

Bu haber toplam 607 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler