1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. NE İZİN VAR, NE ONAY
NE İZİN VAR, NE ONAY

NE İZİN VAR, NE ONAY

Gümrük Dairesi, piyasaya izinsiz sürülen patlıcanlarla ilgili açıklama yaptı

A+A-

 

 

 

 

Gümrük ve Rüsumat Dairesi, piyasaya izinsiz sürülen patlıcanlarla ilgili açıklama yaptı ve “Gümrükten izin ve onay söz konusu değil” dedi.

Gümrük ve Rüsumat Dairesi, “zehirli patlıcanların ülkeye girişi ve gümrük memurlarının buna göz yumması” iddiaları üzerine açıklama yapılma gereği duyduğunu belirterek, şunları aktardı:

“Söz konusu zehirli patlıcan olayı ile ilgili olarak sebze/meyve ithalatçısı Mehmet Göksoy’un ithal etmiş olduğu elma/ayva/armut/kivi/sarımsak/domates/nar/biber/salatalık/kabak ve patlıcan ürünlerinin bulunduğu tır ilgili şahsın deposunda gümrük memurlarının denetiminde indirilerek kontrolleri yapılmıştır.

Gümrük memurları ve tarım teftiş memuru ile birlikte yapılan denetimler neticesinde gerekli izinleri bulunan elma/ayva/armut/kivi/sarımsak/domates/nar ürünleri hakkında gümrükleme işlemleri yapıldıktan sonra ithalatçıya teslim edilmiştir. Geriye kalan ürünler (biber/salatalık/kabak/patlıcan) denetimlerin yapılabilmesi için tarım teftiş memurları tarafından numuneleri alındıktan sonra tıra geri yüklenmiştir. Yükleme işlemleri yapılıp tırın örtüsü kapandıktan sonra araç Girne gümrük kontrolüne alındı.

Ertesi gün gümrük kontrolünde kalan ve tarım teftiş raporları beklenen biber/salatalık/kabak/patlıcanın kontrol ve sayımı yapılırken, toplam 160 kasa patlıcanın 76 kasasının eksik olduğu tespit edilmiştir. Bunun üzerine firma sahibi gümrüğe çağırılarak eksiklik hakkında bilgi istenmiştir. İlgili şahsın beyanında tır Girne gümrüğe taşınmadan, kendi deposunda iken çalışanları tarafından örtüsünün açılarak 76 kasa patlıcanın alındığını beyan ve kabul etmiştir. Yaşanan bu gelişme karşısında konu derhal polise intikal ettirilmiştir.

Polise yapılan şikayet üzerine malların bir kısmı ticaret dairesi, bir kısmı da polis ve gümrük dairesi memurları tarafından dağıtıldığı yerlerden toplanarak piyasadan çekilmiştir.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 718 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler