1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. NAVİGASYONDA 'KIBRIS' KRİZİ
NAVİGASYONDA KIBRIS KRİZİ

NAVİGASYONDA 'KIBRIS' KRİZİ

KIBRIS İÇİN, DÜNYAYI SİLDİLER Dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinden biri, araçlardaki navigasyonda Kıbrıs’ı tek parça gösterince kriz çıktı… Dünyanın en büyük otomotiv firmalarından biri, araçlarında navigasyon hizmeti verm

A+A-

 

KIBRIS İÇİN, DÜNYAYI SİLDİLER

 

 

 

 

Dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinden biri, araçlardaki navigasyonda Kıbrıs’ı tek parça gösterince kriz çıktı…

 

Dünyanın en büyük otomotiv firmalarından biri, araçlarında navigasyon hizmeti vermek için TC Harita Genel Komutanlığı’na başvurdu. Komutanlık, navigasyonu inceleyerek, Kıbrıs’ın tek parça olarak gösterildiğini gördü. Bunun üzerine firmaya, “Kıbrıs’ta iki devlet var. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırlarını belirtin” diyerek izin vermedi.

 

DÜNYAYI SİLDİLER

Habere göre, Türkiye distribütörü de firmaya başvurarak Türkiye için özel bir yazılım istedi. Firma, navigasyon üzerinde bu durumu düzeltmek için çalıştı, ancak Avrupalı yazılım firmasıyla uzun süreli bir anlaşma yapıldığı için bu değişikliği yaptıramadı. Yıllardır Türk müşterilerine navigasyon hizmeti veremeyen firma, çareyi Türkiye haricinde tüm dünyayı navigasyondan silmekte buldu. Bu şekilde başvuruda bulundu ve gereken izni aldı. Firma yetkilileri, “Müşterilerimize bu hizmeti bir şekilde vermeliydik. Çareyi Kıbrıs için dünyayı silmekte bulduk. Kısa süre sonra navigasyon hizmeti vermeye başlayacağız” dedi.

 

İZİNSİZ KULLANMAK YASAK

Türkiye dışında hazırlanan haritaların, ülke sınırları içinde kullanılabilmesi için mutlaka izin almak gerekiyor. Deniz haritaları için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın (Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı), diğer haritalar için ise Milli Savunma Bakanlığına bağlı Harita Genel Komutanlığı’nın uygunluk belgesi vermesi gerekiyor. Bir haritayı kullanım bedeli karşılığında satın alan kişi veya kuruluş, bu haritayı kendi özel çalışmaları için kullanırken izin alması gerekmiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1341 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler