1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. NASIL SAYILACAĞIZ?
NASIL SAYILACAĞIZ?

NASIL SAYILACAĞIZ?

KKTC’de nüfus sayımı 4 Aralık Pazar günü yapılacak. Yaklaşık 12 gün kalan sayım için hazırlıklar devam ederken Bakanlar Kurulu, 4 Aralık Pazar günü 05.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanmasına ilişkin kararnameyi onayladı. Vatan

A+A-

 

 

 

 

KKTC’de nüfus sayımı 4 Aralık Pazar günü yapılacak.

Yaklaşık 12 gün kalan sayım için hazırlıklar devam ederken Bakanlar Kurulu, 4 Aralık Pazar günü 05.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanmasına ilişkin kararnameyi onayladı.

Vatandaşlar, çok önemli ve ertelenmesi mümkün olmayan durumlarda bağlı oldukları ilçenin Nüfus Sayım Komitesi Başkanı olan kaymakamlardan 2 Aralık Cuma günü mesai bitimine kadar izin alabilecekler.

4 Aralık Pazar günü ise hastalık, doğum gibi beklenmedik bir durumla karşılaşılması halinde ilçe sayım komiteleri ve en yakın polis karakolundan veya 155 Polis İmdat’tan izin alınabilecek.

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü (DPÖ), sayımın ardından toplam nüfusu 2-3 gün; ayrıntılı dökümü ise 2-3 ay içinde açıklayacak.

Nüfus sayımında 7 bin sayım memuru görev yapacak. Yedekler ve kontrol memurları ile görevli sayısı yaklaşık 7 bin 500 olacak.

Köylerin belediyelere bağlanması nedeniyle belediyeler çatısı altında yapılacak nüfus sayımında, iş gücüne yönelik çalışma hayatını belirleyici sorular da sorulacak.

DPÖ Müsteşarı Ali Korhan, nüfus sayımına yönelik olarak bugünlerde gazetelerde yoğun bir duyuru ve bilinçlendirme kampanyasına başlayacaklarını belirtti.

Bina cetvellerinin bölgelere ve gruplara ayrılarak oralara gönderilecek nüfus sayım memurlarının tespiti çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Korhan, daha sonra da nüfus sayımında görev yapacak personelin eğitiminin yapılacağını belirtti.

Rum tarafında “Adrese Dayalı Sistem” le yapılmakta olan sayımın 1 Ekim’de başladığını ve bu ayın sonuna kadar devam edeceğini belirten Ali Korhan, “Bizim de hedefimiz adrese dayalı sayımdı ancak bu kısa sürede yetiştirmek mümkün olmadı” dedi.

Nüfus sayımlarının genelde beyan usulü olduğuna dikkat çeken Korhan, ülkede izinsiz bulunanları da belirlemeye çalışacaklarını ancak tam rakamı belirlemenin mümkün olmayabileceğini söyledi.

Adres ve bina cetvellerinin oluşturulmasında işyerleri, sanayi bölgeleri, işçi bölgelerine teker teker gidilerek tespitler yapıldığını ve nüfus sayımında buralara da gidileceğini ifade eden DPÖ Müsteşarı Ali Korhan, “Ama beyana dayalı sistem olduğu için zorlama yapamayacağımızın bilincindeyiz” ifadesini kullandı.

2006 NÜFUS SAYIMI

KKTC’de son 2006 yılında yapılan nüfus sayımında nüfus 256 bin 644 olarak açıklanmıştı.

Nüfusun 135 bin 106 kişi ile yüzde 52.6’sı KKTC, 42 bin 925 ile yüzde 16.7’si KKTC ve diğer, 70 bin 525 ile yüzde 27.5’i TC ve 8 bin 88 kişi ile yüzde 3.2’si diğer ülke vatandaşı olarak belirlenmişti.

2006 Nüfus Sayımı’na göre nüfus 138 bin 568 erkek ve 118 bin 76 kadından oluşuyordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2061 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler