1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Nasıl Bir Eğitim?
Nasıl Bir Eğitim?

Nasıl Bir Eğitim?

Eğitimini Oxford ve Bonn üniversitelerinde yapan, halen Yale Üniversitesi'nde modern milletlerarası ve stratejik tarih konularında dersler veren Prof. Paul Kennedy “Büyük Güçlerin Yükseliş ve Çöküşleri” eserinde şöyle yazmıştır: R

A+A-

 

 

         Eğitimini Oxford ve Bonn üniversitelerinde yapan, halen Yale Üniversitesi'nde modern milletlerarası ve stratejik tarih konularında dersler veren Prof. Paul Kennedy  “Büyük Güçlerin Yükseliş ve Çöküşleri” eserinde şöyle yazmıştır: “16. yüzyılda dünyanın hakimleri büyük insan kitlelerini yönetenlerdi… 17. yüzyılda çeliğe, 18. yüzyılda kömüre, 19. yüzyılda kömüre ve makinenin gücüne, 20. yüzyılda petrole, 21. yüzyılda bilgiye hakim olan ve yönetenler dünyanın yeni hakimleri olacaktır.”

 

Bu söylem, toplumların geleceği için bilgiye hakim olmanın ne denli önemli olduğunu tartışmaya gerek bırakmayacak biçimde özetliyor. Hiç kuşku yok ki bilgiye hakim bir toplum olabilmek başka bir ifadeyle bilgi toplumu olmak eğitimin işidir. İşte tam bu noktada; “Nasıl bir öğretmen? Nasıl bir öğrenci? Nasıl bir okul? Kısacası nasıl bir eğitim?” sorularına verilen yanıtlar daha bir anlamlı hale geliyor.  

 

Yukarıdaki soruların yanıtları, aslında farkında olmadığımız başka soruların yanıtlarında saklıdır. Örneğin:

·        Neden okullarda geçen dönem öğrendiklerimizi, bu dönemde unutuyoruz?

·   Neden okullarda öğrendiklerimizin günlük yaşantımızda bir karşılığını bulamıyoruz?

·   En çok öğretim süresini “İngilizce” öğrenmeye ayırdığımız halde, liseden mezun olan öğrencilerimiz, İngilizce dilende üç kelimeyi neden bir araya getiremiyor? 

·        Neden iyi sanatçılar? Güçlü sporcular yetiştiremiyoruz?

 

Okullarımızda mı, öğretmenlerimizde mi, öğrencilerimizde mi, yoksa hepsinde mi bir sorun var? Belki de eğitimi anlamaya çalıştığımız paradigmamızda bir sorun vardır… Eğitimdeki yeni paradigma anlayışına sahip eğitim bilimcilere göre eğitim; evrensel değerlerle donanmış, erdemsel becerilere sahip, sorumlu, küresel gelişmeler Işığında toplumsal sorunlarına duyarlı, üretici birey yetiştirmeli…

 

Yüzyılın dahisi olarak bilinen Albert Einstein dahilik ve aptallık için şöyle demişti: “Aslında herkes dahidir. Ancak siz bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirecektir.”

 

Okul yaşamı boyunca ekip çalışması, grup çalışması, sosyal sorumluluk, iyilik ve insani değerler içeren hiçbir eğitim-öğretim uygulaması yapmayan bireylerden; arkadaşına, çocuğuna, komşusuna, iyi ve insani değerlerle davranmasını beklenmez… Kısacası bilgiye hakim olmak yani bilgi toplumu olmak; öğrenmeyi öğreten, analitik düşünme becerisi, araştırma, problem çözme, yaratıcı,  girişimci, takım üyesi olma ve değerleri içeren bir eğitimden geçilmesi gerekliliği kaçınılmazdır.

 

 

AKLINIZDA BULUNSUN

 

Türkiye Eğitim Sisteminde Yeni Dönem

 

 

Türkiye eğitim sisteminde köklü değişiklikler devam ediyor. Yakın zamanda “4+4+4” modeli tartışmalarını yaşayan Türkiye Eğitim Sistemi, bu modele göre kendini düzenliyor.

 TC - Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, ''İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Çizelgesi''ni belirledi. 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olacak haftalık ders çizelgesiyle ilgili çalışmaları tamamlayarak, karara bağladı.

İLKOKUL 3. SINIFLARDA FEN BİLİMLERİ DERSİ

İlkokulda zorunlu dersler arasında Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Görsel Sanatlar, Müzik, Oyun ve Fiziki Etkinlikler, Trafik Güvenliği ve İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi dersleri yer alacak

Gelecek yıl Türkiye ilkokullarında 3. sınıf olacak öğrenciler de Fen Bilimleri dersi okuyacak. Bu ders ilkokul 3 ve 4. sınıflarda 3'er saat, ortaokul 5-8. sınıflarda ise 4'er saat verilecek.

Çizelgenin zorunlu dersler bölümüne yeni konulan Trafik Güvenliği, İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi, dersi ilkokul 4. Sınıfta okutulacak

 

 

ORTAOKULLARDA KARİYER PLANLAMASI DERSİ

Ortaokulun zorunlu dersleri; Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi, Görsel Sanatlar, Müzik, Beden Eğitimi ve Spor, Teknoloji ve Tasarım, Rehberlik ve Kariyer Planlama olacak.

Rehberlik ve kariyer planlama dersi ortaokul 8. sınıfta okutulacak.

 

 

SEÇMELİ DERSLER 6 GRUBA AYRILIYOR

1.    Grup: ''Din, Ahlak ve Değerler'' grubunda Kur'an-ı Kerim, Hz. Muhammed'in Hayatı, Temel Dini Bilgiler dersleri bulunuyor.

2.    Grup: ''Dil ve Anlatım'' grubunda Okuma Becerileri, Yazarlık ve Yazma Becerileri, Yaşayan Dillen ve Lehçeler, İletişim ve Sunum Becerileri;

3.    Grup: ''Yabancı Dil'' grubunda Bakanlar Kurulu kararı ile kabul edilen dillerin yer aldığı Yabancı Diller…

4.    Grup: ''Fen Bilimleri ve Matematik'' grubunda Bilim Uygulamaları, Matematik Uygulamaları, Çevre ve Bilim, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım…

5.    Grup: ''Sanat ve Spor'' grubunda Görsel Sanatlar, Müzik, Spor ve Fiziki Etkinlikler, Drama, Zeka Oyunları;

6.    Grup: ''Sosyal Bilimler'' grubunda ise Halk Kültürü, Medya Okuryazarlığı, Hukuk ve Adalet, Düşünme Eğitimi dersleri yer alacak.

 

 

BİLİYOR MUYDUNUZ?

 

 

Problem Çözme

 

Hemen her gün yeni bir problemle karşılaşır olduk. Karşılaştığımız her yeni problem bir öncekinden daha karmaşık ve daha büyük öneme sahip oluyor. Çözemediğimiz her problem, katlanarak büyüyor ve çözülmez hale gelebiliyor.

 

Problem çözme, problem çözme bir hedefe ulaşırken araya giren zorlukların çözümünü bulma sürecidir. Bilim insanlarına göre her problem için, bir hedef, veriler ve işlemler vardır. Veriler; hedefe ulaşmak için kullanılabilecek gerçekler, sözcükler, kavramlar ve işlemlerdir. İşlemler, hedefe ulaşabilmek için verileri manipüle etme yollarıdır. Hedef ise problemin çözümüdür.

        

 

 

 

GÜLMECE

 

 

Balık Baştan Kokar

 

            Balık pazarından geçen yaşlı bir adam, balıkları tek tek eline alıp kuyruklarını koklar… Bunu göre balıkçı adama seslenir:

-      “Amca, nedir yaptığın… Balık baştan kokar, kuyruğundan değil”

 

         Yaşlı adam, iç çekerek, yanıt verir:

-      “Biliyorum oğlum, etrafı koku sardı zaten… Acaba kuyruğa kadar kokmayan balık var mı diye bakıyorum”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1012 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler