1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'NASIL BİR BASIN YASASI' TARTIŞILDI
NASIL BİR BASIN YASASI TARTIŞILDI

'NASIL BİR BASIN YASASI' TARTIŞILDI

“Nasıl Bir Basın Yasası” konusu dün akşam, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) tarafından düzenlen etkinlikte tartışıldı.

A+A-

 

 

 

“Nasıl Bir Basın Yasası” konusu dün akşam, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) tarafından düzenlen etkinlikte tartışıldı.

Gazeteciler Birliği’nden konuyla ilgili olarak bugün yapılan yazılı açıklamada, etkinliğin, “Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği'nin İçişleri Bakanlığı bünyesinde sürdürülen "Basın Yasası'nın Güncellenmesi" çalışmalarına ışık tutması amacıyla gerçekleştirildiği kaydedildi.

Açıklamada, “Medyaya yönelik dünyanın farklı ülkelerindeki yasal uygulamalarla etik kurullarının” gündeme geldiği toplantıya; gazeteciler yanında hukukçu, akademisyen, sivil toplum örgütleriyle İçişleri Bakanlığı Proje Müdürü ve Basın Yasası Komitesi Başkanı Nazmiye Çelebi’nin katıldığı belirtildi.

Toplantıya, “Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen), Kıbrıs Türk Basın Konseyi ve Basın Kartı Komisyonu'ndan temsilcilerin” de katıldığı ifade edilen açıklamada, toplantıda emekli Yüksek Mahkeme Başkanı Taner Erginel’in de görüşlerini katılımcılarla paylaştığına işaret edildi.

KTGB Başkanı Cenk Mutluyakalı toplantıda yaptığı konuşmada, 1947 yılında hazırlanan Fasıl 79 Basın Yasası'nın güncellenmesi için, İçişleri Bakanlığı'ndan kendilerine bir davet yapıldığını anlatarak, “Bu çalışmalara, çağdaş ve özgürlükçü bir yasa, gazetecinin hak ve sorumluluklarını, ayrıca basın meslek ilkeleri ile etik değerlerini de koruyan bir yasa için samimiyetle katkı koymak istedik. Şu ana kadar İçişleri Bakanlığı'nda oluşturulan komite, gazetecilerle uyumlu bir çalışma sürdürüyor. Eğer, öngörülerimiz dışında, basını kontrol altına almak isteyen bir düşünce gelişirse, buna hep birlikte karşı koyarız. Şu anda gündemimiz, çağdaş bir yasa için taslak oluşturmaktır” dedi.

Gazeteciler Birliği’nin Basın Yasası Komitesi’ndeki temsilcisi Mustafa Kortun ise bugün kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“ÖZ DENETİM EKSİKLİĞİ”

KTGB açıklamasına göre toplantıya katılan konuşmacılar, pek çok ülkede “Basın Yasası”nın olmadığını, basınla ilgili düzenlemelerin gazetecilerin öz denetim mekanizmaları ya da farklı yasalarla sağlandığı üzerinde durdu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) özellikle “Ceza Yasası” kapsamında “Devlet Aleyhine Cürümler” başlığıyla basın davaları açıldığına işaret edilerek, yeni ve çağdaş bir Basın Yasası ile bunun da yeniden düzenlenmesi gerektiği savunuldu.

Yazılı açıklamada, “tekelleşme tehlikesi”nin de mutlaka Basın Yasası ile birlikte ele alınması gerekliliği üzerinde durularak, “fikri” nedeniyle hiçbir gazetecinin özgürlüğünün kısıtlanamayacağı, gazetecilerin "haber kaynağını" mutlaka güvenceye alacağı bir Basın Yasası talebinin öne çıktığı kaydedildi.

Açıklamada, toplantıda, Basın Yasası'nın, "Basın Etik Kurulu"nun oluşumuna katkı sağlayan bir yapıyla ele alınmasının ağırlıklı görüş olarak ortaya çıktığı da ifade edildi.

Yazılı açıklamada, Basın Etik Kurulu'nun, tümüyle üniversiteler, hukukçular, basın meslek örgütlerinden oluşması; basınla ilgili tartışmaların mahkemelere taşınmadan öz denetimle uzlaşıya taşınması ve "Gazetecinin Hak ve Sorumlulukları Bildirgesi" ile "Basın Etik Kuralları"nı dikkate almasının önerildiği kaydedildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 669 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler