1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. NARENCİYE ÜRETİCİSİ İSYANLARDA
NARENCİYE ÜRETİCİSİ İSYANLARDA

NARENCİYE ÜRETİCİSİ İSYANLARDA

“Hükümetin hiçbir planı yok” Güzelyurt bölgesindeki narenciye üreticisi isyanda. Valencia ürünün standart dışı (ıskarta) ürün bedeli yıllardır ayni rakamlarda oynuyor, üretici zarar ediyor. Üretici örgütleri ton başına ürün bedeli 350 TL o

A+A-

 

“Hükümetin hiçbir planı yok”

 

Güzelyurt bölgesindeki narenciye üreticisi isyanda. Valencia ürünün standart dışı (ıskarta) ürün bedeli yıllardır ayni rakamlarda oynuyor, üretici zarar ediyor. Üretici örgütleri ton başına ürün bedeli 350 TL olması için bir ay önce Tarım Bakanı ile görüştü fakat hâlâ sonuç alınamadı.

 

Güzelyurt ve Lefke bölgesinde üç narenciye üretici örgütü, hükümetin standart dışı (ıskarta) Valencia ürün bedeli olarak ton başına 310 TL olan rakamın kabul edilemez olduğunu ve ton başına 350 TL’de ısrar ettiklerini ifade etti. Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, Güzelyurt Lefke Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Sami Dayıoğlu ve Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Turgut Akçın, standart dışı Valencia için 310 TL’nin zamlar da göz önünde bulundurulduğunda maliyetin çok altında olduğunu ve bu rakamı kabul etmediklerini açıkladı. Üç örgütün başkanı, rakamın 350 TL’ye çıkarılması için her türlü mücadeleyi gündemlerinde tuttuklarını da bildirdi.

 

AKÇIN: “PLAN, PROGRAM YOK”

Örgütleri temsilen konuşan Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Turgut Akçın Tarım Bakanı ile yaptıkları görüşmede maliyetlerin çok olduğunu ve sulu tarımla uğraşın herkesin zamlardan dolayı zarar ettiğini söyledi. Akçın, “Bütün ürünleri fiyatlarında satamıyoruz, kendi içimizden ihracat yapan adam yetiştiremedik. Elimizi taşın altında koymamız lazım. Iskarta ürün dediğimiz ürünün tonunu 350 TL’den olması gerekiyor. Sularda tuzlanma var, su sıkıntısı yaşıyoruz. Hükümetin önlemler alması gerekiyor. Köylüyü teşvik etmesi ve köylüyü köyde kalmaya sağlaması gerek. Küçük üreticileri tükettiler, birkaç büyük şirket küçük üreticiyi yok etti. Üretimin devamını sağlamak zorundayız. Narenciye mevsimi kısaldı eskiden Eylül ayında başlardı şimdi Aralık’ta başlıyoruz. Yeni ürünler getirerek yetiştirmemiz lazım. Hükümetin planla programla yapması lazım bu işleri” dedi.

 

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN'DE

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 795 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler